Kodu moodi kodu, kus tuba saab ruumi juurde aiast

“Lükkad neli meetrit klaasseina lahti ja oledki õues,” kiitis sisearhitekt Tiina Kesküla lahendust funktsionaalses Pärnu eramus, kus soojemal ajal, avades klaasist lükanduksed, moodustub elutoast ja aeda ulatuvast terrassist justkui ühine ruum.
Arhitekt Tiit Raevi loodud eramaja on ühekorruseline, teisel korrusel paiknevad igapäevasesse kasutusse mittekuuluvad pööning ja panipaik. Kesküla hinnangul on maja põhiplaan võluvalt lihtsa geomeetriaga.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Et hoone lihtne arhitektuur paistaks välja, pole ka sisearhitektuuris liigset dekoori. Sisekujundus on modernne, kuid armas ja kodune. Mõned mööbliesemed, mille majaomanik soovis eelmisest kodust kaasa võtta, leidsid uueski kodus oma koha. “Minu meelest ei teki seal tunnet, et kõik on nii udupeen ja kuhu ma nüüd istun või astun,” arvas Kesküla, et seal on hea olla nii pererahval kui ka nende külalistel. “See on kodu moodi kodu, päris inimeste päris kodu.”

Kõik ongi üks suur eluruum
Maja süda on avar ruum, mis mahutab köögi, pika söögilauaga söögitoa ning elutoa. Köögis laiutab praktiline köögisaar, mille all on klaasist ustega kapid: kui on ilusaid nõusid, mida näidata, tuleb neid ka näidata. Söögitoa ühes seinas on kamin, mida võib vaadelda ka elutoa heleroheliselt diivanilt. “Ei saagi öelda, kus algab elutuba, kus lõpeb köök: kõik ongi üks suur eluruum. Ometi ei mõju ta köök-elutoana,” iseloomustas sisearhitekt.

Kõrge laega eluruum on meeldivalt valgusküllane. Oma rolli selles täidavad aiavaatega klaasseinad, mille ühes osas avanevad lükanduksed nelja meetri ulatuses terrassile. Terrassi ümbritsevad omakorda klaasist lükandseinad, nii et kui suvel saab kõik klaasseinad eest lükata ja võtta toaruumi juurde aiast, siis külmal ajal kujuneb suletud klaasseintega terrassist talveaed.

LVT põrandakate on end eluruumis õigustanud
Mõeldes suveajale, kui õuemustust ja -niiskust võib paljajalu läbi terrassi tuppa liikudes rohkem eluruumidesse sattuda, oli kliendi esimene soov katta paljukäidava eluruumi põrand keraamiliste plaatidega. Arutelude käigus jõudsid nad sisearhitektiga järeldusele, et põrandamaterjaliks võiks hoopis olla LVT ehk õhukesed vinüülist imitatsioonplaadid. “Umbes samal ajal toimus ka Floorini toodet tutvustav seminar. Sealt sain idee, et see toode selle paigutusega sobib sellesse majja,” rääkis Kesküla põrandalahenduse kiirest äratundmisest.
Anonüümseks jääda soovinud eramu omaniku sõnul on LVT end eluruumis igapäevaselt igati õigustanud. “Väga hea on ka sõpru ja külalisi võõrustada: põrandat ei pea kogu aeg “limpsima” ja sellega palju toimetama,” rõõmustas ta põranda hõlpsa hooldamise üle. Talle meeldib, et põrandakate on visuaalselt kena, jättes pinnastruktuurilt mulje kui ehedast puitpõrandast, kuid on samas kulumis- ja kriimustuskindlam ning peab paremini vastu niiskusele.


Helgus ja lihtsus siseviimistluses
Köögis, elu- ja söögitoas ja ka kabinetis kasutatud Forbo Allura LVT ning magamis- ja külalistetoa põrandatel olev klassikalise disainiga naturaalne puitpakett toetavad majaomaniku meelest oma optimaalsusega hoone kontseptsiooni ning annavad helget tunnet juurde.


Kogu maja siseviimistlus on heledates toonides, sekka on lisatud tumedamaid aktsente. Värvide tasakaal on ka näiteks vannitubade vahel: üks on intensiivse plaadivalikuga, teine, koos saunaga, on rahulikum, hallikates toonides. “Mulle endale väga meeldib saunaruum. Üsna väike ja kompaktne, aga ilus ja helge oma lihtsuses,” rääkis Kesküla. Lisaks on leiliruum dušinurgast ja riietumisosast eraldatud klaasseinaga: nii mõjub kitsas ruum avaramana.
Visuaalselt omanäolise detailina tõi Kesküla veel välja majapidamisruumi ja esiku põrandaid katva Digitalart keraamilised plaadid, mis jätavad eemalt vaadates mulje kui vaibast. “Kui need plaadid uue tootena tulid, mõtlesin kohe, et lahe plaat, ja ootasin tükk aega, kuni leidsin õige objekti, kuhu see sobis,” meenutas ta, kuidas maja justnagu suunas seda materjali kasutama.