Liigu sisu juurde

Kodune pesu võib vähendada ehitajate tööriiete kaitsevõimet 

Et töörõivaste kaitsvad omadused säiliks, on oluline neid korrapäraselt ja õigesti hooldada.Foto: Lindström

Iga töötaja, kelle amet nõuab toimetamist halva nähtavusega, elektri, kuumuse või sädemetega, teab, kui tähtsat rolli mängivad tema elu ja tervise tagamisel korralikud tööriided. Sageli ei teadvustata aga, et vale hooldus võib korraliku tööriide kõigest loetud pesukorraga kasutuks muuta – eriti vähendab tööriiete kaitsevõimet kodune pesu.

Eesti juhtiva tööriideteenuse osutaja Lindströmi klientideks on tuhanded ettevõtted, kes ei pea tööriietega seonduva pärast pead valutama. Nad teavad, et rõivaste materjal, disain ja hooldusrutiinid vastavad sektori rangetele kvaliteedi- ja ohutusnõuetele, kuna nad kasutavad tööriiete rendi täisteenust.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“On aga hulgaliselt ettevõtteid, kes ostavad oma töötajatele väga korralikud töörõivad, aga ei jälgi piisava hoolsusega seda, kui sageli ja kuidas riideid hooldatakse. Nii kipuvad riided minema liiga mustaks, kuluma või rebenema ja tööriie ei suuda enam kandjat ohtude eest kaitsta,” selgitas Lindströmi suurklientide müügi- ja kliendisuhete juht Anastasija Mostepanova.

Iga pesuvahend ei sobi

Eriti halb on aga tema sõnul see, kui tööandja lubab tööriideid töötajatel endil kodus pesta – sertifitseeritud tööriiete hooldamine nõuab väga spetsiifilisi pesuvahendeid ja temperatuure. Nende hooldusreeglite teadmist ja järgimist ei saa tema kinnitusel töötajalt nõuda. 

Selleks, et helkurribad ka pärast pesu pimedas nähtavad oleksid, tuleb riideid hooldada madala temperatuuri ja spetsiaalsete pesuainetega.Foto: Lindström

“Tööriietele omistatud sertifikaadid ei puuduta ainult kangast ja rõiva disaini. Kui näiteks tööriietel peaks lukk katki minema või mõni õmblus rebenema, siis ei sobi asenduseks igasugune õmbluspoest saadud asenduslukk. Lindströmi pesumaja spetsialistidel on alati käepärast iga konkreetse töörõiva jaoks vajalikud varuosad ja töövahendid, et tagada kaitseomaduste säilimine. Ja meie töötajad teavad, millised parandused on üldse tööriiete puhul lubatud – teatud rebenemiste puhul tuleb tööriie hoopis maha kanda,” tõi Mostepanova näiteid nüanssidest, mida töötajal on võimatu järgida. 

Tööriided, mille kandjate kaitsmiseks on välja töötatud ranged kvaliteedistandardid, on kasutusel näiteks valdkondades, kus tehakse välitöid sageli pimedas – olgu siis ehitusel või tee-ehitusel, sadamates ja lennuväljadel või mujal, kus liigub palju sõidukeid, kuid vähe valgust. 

Helkurefekt nõuab erihooldust

“Helkuri roll on päästa inimelusid. Seetõttu on helkurite vastavuse Euroopa Liidu standarditele võtnud fookusesse ka tarbijakaitse- ja tehnilise järelevalve amet, kes jälgib, et kauplused ei müüks helkuri pähe nõuetele mittevastavatest helendavast materjalist esemeid. Kõrgnähtavad ehk erinevate helkurelementidega tööriided peavad samuti nendele standarditele vastama. Sageli aga ei teadvustata, et pärast paari 60-kraadist pesu tavalise pesukapsliga saab ka kõige kvaliteetsemast helkurvestist tavaline kollane vest. See ei suuda enam kandjat pimedas piisavalt nähtavaks teha,” nentis Mostepanova.

Sädemete, lahtise tule või sulametalliga kokkupuutuv töötaja vajab leeki aeglustavast materjalist tööriideid ja aluskihte, mis ei sula põletuse korral.Foto: Lindström

Samasugused ranged nõudmised kehtivad näiteks nende töötajate riietele, kes puutuvad kokku kõrge temperatuuriga – kus lendab sädemeid või mõnes valdkonnas isegi lahtise tule leeke ja sulametalli pritsmeid. Anastasija Mostepanova sõnul ei piisa sellistes tingimustes tavalisest kuumakindlast kangast. Ohtlikus keskkonnas töötavad inimesed vajavad materjale, mida on erinevates ohusituatsioonides testitud ning mille puhul on teada, kuidas see näiteks lahtise leegiga kokku puutudes käitub. 

“Tööriide kangas pole kunagi päriselt tulekindel – see on leeki aeglustav  ehk flame-retardant. Kangas võib küll süttida, kuid see kustub koheselt, et töötaja saaks riided enne tõsiste põletuste tekkimist seljast ära võtta. See eeldab muidugi ka, et tööriide all on sobivast materjalist keskmine rõivakiht ja aluspesu, mis ei sula põletuse korral – ka need riided peavad olema töötajale tööandja poolt tagatud ning professionaalselt hooldatud,” ütles Lindströmi esindaja. 

Igale töötajale talle sobiv suurus

Tema sõnul on kaitseomadustega riiete puhul oluline ka see, et rõivad oleksid töötajale täpselt sobivas mõõdus ning neid kantaks korrektselt. 

“Ettevõtjatel on vahel kiusatus anda lahkunud töötajatest jäänud töörõivad kasutusele uutele spetsialistidele, seda isegi juhul, kui varrukad on liiga pikad või püksisääred lohisevad maas. Tegelikult vähendab käiste või püksisäärte ülesrullimine jälle tööriiete võimet kandjat ohtude eest kaitsta. Ehitusel, kus töö käib sageli kõrgustes ja kukkumisoht on suur, on selline töörõivas lubamatu. See on põhjus, miks paljud ehitusettevõtted Lindströmi teenust eelistavad – lahkunud tööaja riided tagastatakse ning uus töötaja saab endale täpselt talle sobivates mõõtudes komplekti,” kirjeldas ta renditeenuse olulist eelist.

Valdkondi, mis vajavad väga spetsiifilisi töörõivaid, on tema sõnul väga palju. Elektriga kokkupuutuvad töötajad vajavad näiteks antistaatilisest materjalist riideid, mis jällegi ei tohiks mingil juhul jõuda töötajate kodusesse pesumasinasse. Ka keemiatööstuses võivad ained, millega töötajad kokku puutuvad, olla inimese elule ja tervisele ohtlikud. Selliste rõivaste puhul on lausa paika pandud, et pärast 25 pesutsüklit tuleb riie välja vahetada – isegi, kui visuaalne kontroll ei tuvasta ühtegi kulumist ega rebendit. 

Lindströmist leiab igale töötajale rõivad

Mostepanova sõnul leiab Lindströmi sertifitseeritud tööriiete kollektsioonist laia valiku rõivaid väga erinevatele tegevusaladele. Saadaval on suvised ja talvised rõivad meestele kui ka naistele, nii sise- kui ka välitingimustes töötamiseks.

Lindströmi suurklientide müügi- ja kliendisuhete juht Anastasija Mostepanova.Foto: Lindström

“Kuna Lindström on rahvusvaheline ettevõte ja teenindab kliente kõikjal maailmas, siis on meie ekspertidel väga palju teadmisi ja kogemusi erinevate elualade vajadustele sobivate lahenduste leidmisega. Kaasame tihti parima komplekti leidmiseks ka spetsialiste teistelt turgudelt ning kuulame väga tähelepanelikult ka klientide tagasisidet, et nendega koos oma kollektsioone pidevalt edasi arendada,” rääkis ta. 

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.