Liigu sisu juurde

Kohtutäitur pakub Estateguru tagatist müügiks, investoritel oht osast rahast ilma jääda

Selle arenduse ehituseks kogus Estateguru investoritelt 2,5 miljonit eurot. Raskustesse sattunud arendajalt on tagasi saamata laenu põhiosa suurusega ligi 1,9 miljonit eurot.Foto: OBER HAUSI HINDAMISAKT

Kohtutäitur on enampakkumisele pannud Estateguru laenu tagatiseks olevad ridaelamuboksid ja eramud, kuid neile seatud alghind ei kata täielikult Estategurule ja maksuametile tasumata võlga.

Jõelähtme vallas ridaelamuid ja eramuid arendanud Simetra Kinnisvara võlgneb Estategurule ja maksuametile kokku ligi kaks miljonit eurot, koos ühisrahastuskeskkonnale maksmata intresside ja viivistega oleks summa suuremgi.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Enampakkumisele on kinnistud pandud 1,62 miljoni euro eest, lisaks on üks korteri ostuks eellepingu sõlminu valmis tehniguga lõpuni minema ja sealt peaks Estategurule laekuma 200 000 eurot ehk praeguse seisuga on lootus tagasi saada vähemalt 1,82 miljonit eurot.

Kui alghind jääb paika, siis see Estateguru kaudu antud laenu põhiosa täielikult ei kata, kuid Estateguru Eesti juht Tauri Tiik ütles, et põhiosa peaks saama kaetud, intresside ja viiviste maksmine sõltub enampakkumise tulemusest.

Enampakkumist korraldava kohtutäituri abi Sergei Volf ütles, et kinnistute hinna määramisel võeti arvesse hinnastatistikast ja eksperdi, võlgniku ning sissenõudja arvamusi, aga ka müügikuulutust, millega arendust müügiks pakutakse.

Võrreldes müügikuulutusega on hind langenud. Pooleli ridaelamuboksid ja majad on müügis olnud novembri algusest hindadega 199 900 kuni 239 000 eurot ehk kokku 1,78 miljoni euro eest, kuid ostjaid pole nelja kuu jooksul tekkinud.

Nüüd püüab kohtutäitur müüa kõiki kinnistuid korraga ja alghind on 160 000 eurot kuulutuses märgitust soodsam. Volf möönis, et tegemist on alles esimese enampakkumise alghinnaga ja see võib veel langeda, kui huvilisi ei teki. Sel juhul väheneb veelgi summa, mida Estateguru kaudu arendusele laenu andnutel on lootust tagasi saada.

Ehitusleht kirjutas detsembris, et kinnisvaraarendajatele lühiajalist krediiti vahendava Estateguru hapuks läinud laenude seast oli suurimaks Eestis kaheksa ridaelamuboksi ja nelja eramu püstitamiseks võetud võlg, millest rahastuskeskkonna poolt maksevõimetuks kuulutatud arendajal oli tasumata ligi 1,9 miljonit eurot.

Laenu tegid erakordseks kaks tõika:

  • Suur rahastusvoorude arv. Kokku tegi Simetra Kinnisvara Estateguru keskkonnas 14 kuu jooksul 43 rahastusvooru. Arendaja kogus ligi 17 000 laenuna kokku enam kui 2,5 miljonit eurot.
  • Laenu sai maksuvõlglane. Maksuameti võlapäringust selgub, et Simetra Kinnisvaral on 2022. aasta septembrist riigi ees täitmata kohustusi. Maksuameti võlapäring ei kuva võlgade suurust minevikus, aga teatmik.ee andmetel on kohustus riigi ees viimased üheksa kuud olnud suurem kui 100 000 eurot.

Tiik selgitas, et Estateguru rahastab maksuvõlaga arendajat tingimusel, et ettevõte on sõlminud maksuametiga maksegraafiku. Tema andmetel oli firmal 2022. aasta augustis ajatatud võlg ja see sai oktoobriks tasutud.

Maksu- ja tolliameti meediasuhete spetsialist Kertu Laadoga selgitas vastuolu Estateguru ja maksuameti andmetes sellega, et ameti lehel kuvatav kuupäev väljendab vanima täna võlas oleva nõude tasumise tähtpäeva, aga teave võla kohta võib olla hiljem tekkinud – näiteks on ettevõte tagantjärele parandanud deklaratsioone või on firmale tehtud maksuotsus. Simetra maksuajalugu Laadoga avaldada ei saanud, sest tegemist on maksusaladusega.

Viimase laenu sai Simetra Estategurust eelmise aasta augusti lõpus. Selleks pakkumiseks moodustas arendaja kogunenud laenusumma ligi 60 protsenti tagatisvara väärtusest. Estateguru lubas, et laenusumma võib järgmistes voorudes tõusta 65 protsendini tagatisvara väärtusest.

Kinnisvarabüroo Ober Haus hindas augustis tagatiste väärtuseks ligi 2,9 miljonit eurot.

Viimases voorus küsitud 100 000 eurot tuli kokku täismahus, aga ligi kaks ja pool kuud hiljem kuulutas Estateguru arendaja maksevõimetuks.

Estateguru jaoks maksejõuetu 11. novembrist

Tiik ütles, et pärast seda, kui rahastuskeskkkond kuulutas 11. novembril Simetra projektid maksevõimetuks, ei ole arendaja ühtegi summat tagastanud. Tagastamata põhiosa suurus on ligi 1,9 miljonit eurot.

Tiik selgitas, et osa laenusummast õnnestus Estategurul enne arendaja maksevõimetuks kuulutamist tagasi saada, sest mõned ridaelamud sai firma valmis ja müüdud ning sai selle arvelt laene osaliselt tagastada.

Tiik ütles, et Estateguru alustas tagatiseks olevate ridaelamubokside ja eramute realiseerimist koheselt, kui sai selgeks, et ettevõte oma kohustusi teenindada ei jõua. “Laenu tagatiseks olevad varad on väga heas seisus ja ehitatud projektile vastavalt ning hea kvaliteediga,” kinnitas Tiik.

Kinnistusraamatust selgub, et Estateguru tagatiseks olevatel varal on laene tagavate hüpoteekide kõrvale oktoobri lõpus tekkinud Maksu- ja Tolliameti kasuks keelumärge kinnisasjade käsutamise keelamiseks. Firma on maksuametile tänase seisuga võlgu ligi 110 000 eurot.

Jõelähtme vallas, Liivamäe külas asuvad kinnistute enampakkumisele registreerimine lõpeb 19. märtsil kell 12 ja enampakkumine algab kell 14.

Enampakkumine toimub 26. märtsini, enampakkumisel tehtavate pakkumiste samm on 5000 eurot.

Enampakkumine toimub Maksuameti keelumärgete ja Estateguru hüpoteekidega tagatud nõuete rahuldamiseks. Kõik kinnisasju koormavad keelumärked ja ühishüpoteegid kuuluvad pärast edukat enampakkumist kustutamisele.

Simetra Kinnisvara juhataja ja omanik on Sergei Novik. Ta omab Simetra Kinnisvara eraisikuna (20 protsenti ettevõttest) ja läbi talle kuuluva osaühingu Simetra Construction (80 protsenti ettevõttest). Viimane liigub oktoobri lõpust pankroti suunas – siis võttis kohus vastu ettevõtte pankrotiavalduse ja määras ettevõttele ajutise pankrotihalduri, kelle nõusolekuta ei tohtinud firma varaga teha ühtegi tehingut.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega