Liigu sisu juurde

Estategurust ühele projektile 43 korda laenu võtnud arendaja muutus maksevõimetuks

Raskustesse sattunud ja Estateguru poolt maksevõimetuks kuulutatud arendaja ehitatud ridaelamu.Foto: Ober Hausi hindamisakt

Kinnisvaraarendajatele lühiajalist krediiti vahendava Estateguru hapuks läinud laenude seast on suurimaks Eestis kaheksa ridaelamuboksi ja nelja eramu püstitamiseks võetud võlg, millest rahastuskeskkonna poolt maksevõimetuks kuulutatud arendajal on tasumata ligi 1,9 miljonit eurot.

Simetra Kinnisvara võttis Jõelähtme valda, Loo külje alla kerkiva arenduse jaoks esimese laenu Estategurust 2022. aasta juuni lõpus. Firma küsis investoritelt 540 000 eurot laenu ja pakkus intressiks 10 protsenti aastas. Neile, kes olid valmis laenama üle 10 000 euro, lubati 11 protsenti.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Arendaja sai 981 investorilt kokku veerandi küsitud summast ehk 134 000 eurot. Mõnepäevaste vahedega läks üles veel viis rahastusetappi ja 8. juuliks oli esimeses voorus küsitud 540 000 eurot kuue vooruga kokku saadud.

Summa tuli kokku ligi 17 000 laenust

Kokku tegi Simetra Kinnisvara Estateguru keskkonnas 14 kuu jooksul 43 rahastusvooru. Arendaja kogus ligi 17 000 laenuna kokku enam kui 2,5 miljonit eurot. Keskmiseks laenusummaks teeb see 149 eurot.

Selle aasta veebruaris toimus kahel päeval järjest kaks rahastusvooru, millest kummagi täismahu on välja andnud üks investor – esimesel päeval 247 750 eurot ja järgmisel 52 250 eurot ehk kokku täpselt 300 000 eurot 12protsendilise aastaintressiga.

Simetra laenuintressid on kõikunud 10 ja 12,5 protsendi vahel.

Keskmiselt sai Simetra ühe vooruga kokku 53 protsenti küsitud rahast – 18 vooru õnnestus kokku saada täismahus, aga kõige kasinamalt läks eelmise aasta oktoobris rahastusetapiga, kus Simetra küsis investoritelt enam kui 124 000 eurot, aga sai ligi 15 000 eurot ehk vähem kui 12 protsenti küsitud summast.

Viimase laenu sai Simetra Estategurust augusti lõpus. Selleks pakkumiseks moodustas arendaja kogunenud laenusumma ligi 60 protsenti tagatisvara väärtusest. Estateguru lubas, et laenusumma võib järgmistes voorudes tõusta 65 protsendini tagatisvara väärtusest.

Kinnisvarabüroo Ober Haus hindas augustis tagatiste väärtuseks ligi 2,9 miljonit eurot.

Viimases voorus küsitud 100 000 eurot tuli kokku täismahus, aga ligi kaks ja pool kuud hiljem kuulutas Estateguru arendaja maksevõimetuks.

Estateguru jaoks maksejõuetu 11. novembrist

Estateguru Eesti juht Tauri Tiik ütles, et pärast seda, kui rahastuskeskkkond kuulutas 11. novembril Simetra projektid maksevõimetuks, ei ole arendaja ühtegi summat tagastanud. Praegu on tagastamata põhiosa suurus ligi 1,9 miljonit eurot.

Tiik selgitas, et osa laenusummast õnnestus Estategurul enne arendaja maksevõimetuks kuulutamist tagasi saada, sest mõned ridaelamud sai firma valmis ja müüdud ning sai selle arvelt laene osaliselt tagastada.

Loo ilmumise ajal oli Estateguru enda keskkonnas maksevõimetuks kuulutanud 19 Eesti projekti. Nende seast paistab Simetra lisaks suurimale laenusummale silma ka rahastusvoorude arvuga. Kui Simtra küsis laenu 43 korral, siis järgmine maksejõuetu on võla kokku kogunud üheksas voorus ja järgmised veel väiksema arvu katsetega.

Küsimusele, kas 43 voorus laenu küsimine on Estateguru keskkonnas erakordne, vastas Tiik, et etapiviisiline finantseerimine on arenduslaenude finantseerimisel tavapärane, sest kinnisvara väärtus muutub vastavalt ehitusse investeeritud summadele. 

Enam kui 1,6 miljonit laene maksuvõlglasele

Maksuameti võlapäringust selgub, et Simetra Kinnisvaral on 2022. aasta septembrist riigi ees täitmata kohustusi, mis tähendab, et viimased enam kui 1,6 miljonit eurot kogus ettevõte investoritelt maksuvõlglasena. Maksuameti võlapäring ei kuva võlgade suurust minevikus, aga teatmik.ee andmetel on kohustus riigi ees viimased pool aastat olnud suurem kui 100 000 eurot.

“Maksuvõlad on alati meie äris fookuses, samuti ka Simetra Kinnisvara puhul, kus saime maksuvõlale põhjaliku ja piisava selgituse arendajalt võla tekkimise põhjuste kohta,” rääkis Tiik. “Arenduslaenu taotluse esitamise hetkel ettevõttel maksuvõlg puudus.”

Tiik ütles, et Estateguru alustas tagatiseks olevate ridaelamubokside ja eramute realiseerimist koheselt, kui sai selgeks, et ettevõte oma kohustusi teenindada ei jõua. “Laenu tagatiseks olevad varad on väga heas seisus ja ehitatud projektile vastavalt ning hea kvaliteediga,” kinnitas Tiik. “Hetkel tegeleme pooleliolevate hoonete konserveerimisega.”

Saun ühes Estateguru laenude tagatiseks olevas ridaelamuboksis.Foto: Ober Hausi hindamisakt
Ridaelamuboksi sisevaade.Foto: Ober Hausi hindamisakt

Kinnistusraamatust selgub, et Estateguru tagatiseks olevaid varasid realiseerida ei saa, sest laene tagavate hüpoteekide kõrvale on oktoobri lõpus tekkinud Maksu- ja Tolliameti kasuks keelumärge kinnisasjade käsutamise keelamiseks.

Simetra Kinnisvara juhataja ja omanik Sergei Novik pole kahe nädala jooksul Ehituslehe kommentaaripalvele vastanud.

Novik omab Simetra Kinnisvara eraisikuna (20 protsenti ettevõttest) ja läbi talle kuuluva osaühingu Simetra Construction (80 protsenti ettevõttest). Viimane liigub oktoobri lõpust pankroti suunas – siis võttis kohus vastu ettevõtte pankrotiavalduse ja määras ettevõttele ajutise pankrotihalduri, kelle nõusolekuta ei tohtinud firma varaga teha ühtegi tehingut.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.