Liigu sisu juurde

Estateguru tagatise enampakkumine kukkus läbi

Tõenäosus, et võlausaldajad jäävad osast Estateguru kaudu antud laenust ilma, kasvas täna, sest kohtutäituri enampakkumine tagatisvara realiseerimiseks kukkus läbi.Foto: Istockphoto

Enampakkumisele, kus kohtutäitur pakkus Estateguru laenu tagatiseks olevaid ridaelamubokse ja eramuid, ei ilmunud ühtegi ostuhuvilist.

Ehitusleht kirjutas märtsi alguses, et investoritel on oht osast laenatud rahast ilma jääda, sest kinnistutele seatud alghind ei katnud arendaja poolt Estategurule ja maksuametile tasumata võlga.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Enampakkumist korraldava kohtutäituri abi Sergei Volf möönis juba siis, et tegemist on alles esimese enampakkumise alghinnaga ja see võib veel langeda, kui huvilisi ei teki. Sel juhul väheneb veelgi summa, mida Estateguru kaudu arendusele laenu andnutel on lootust tagasi saada.

Volf ei osanud veel öelda, kuidas kinnistute müügiga pärast esimest ebaõnnestunud katset edasi liigutakse. “Kuna see alles täna nurjus, siis ootame menetlusosaliste arvamused ära,” lausus ta.

Estateguru Eesti juht Tauri Tiik ütles, et kinnistute pakkumist jätkatakse ja huviline on neile olemas. “Täpsemalt saan kommenteerida, kui asjad edasi arenevad,” sõnas ta.

Jõelähtme vallas ridaelamuid ja eramuid arendanud Simetra Kinnisvara võlgneb Estategurule ja maksuametile kokku ligi kaks miljonit eurot, koos ühisrahastuskeskkonnale maksmata intresside ja viivistega oleks summa suuremgi.

Enampakkumisele olid kinnistud pandud 1,62 miljoni euro eest, lisaks oli üks korteri ostuks eellepingu sõlminu valmis Tiigi kinnitusel tehinguga lõpuni minema ja sealt peaks Estategurule laekuma 200 000 eurot. See tähendanuks, et alghinnaga müügi korral oleks võlausaldajad tagasi saanud 1,82 miljonit eurot.

Volf ütles, et kinnistute hinna määramisel võeti arvesse hinnastatistikast ja eksperdi, võlgniku ning sissenõudja arvamusi, aga ka müügikuulutust, millega arendust müügiks pakutakse.

Alghind oli alandatud

Võrreldes müügikuulutusega oli enampakkumisel hind juba langenud. Pooleli ridaelamuboksid ja majad on müügis olnud novembri algusest hindadega 199 900 kuni 239 000 eurot ehk kokku 1,78 miljoni euro eest, kuid ostjaid pole enam kui nelja kuu jooksul tekkinud.

Ehitusleht kirjutas detsembris, et kinnisvaraarendajatele lühiajalist krediiti vahendava Estateguru hapuks läinud laenude seast oli suurimaks Eestis kaheksa ridaelamuboksi ja nelja eramu püstitamiseks võetud võlg, millest rahastuskeskkonna poolt maksevõimetuks kuulutatud arendajal oli tasumata ligi 1,9 miljonit eurot.

Laen paistis silma kahe tõiga poolest:

  • Suur rahastusvoorude arv. Kokku tegi Simetra Kinnisvara Estateguru keskkonnas 14 kuu jooksul 43 rahastusvooru. Arendaja kogus ligi 17 000 laenuna kokku enam kui 2,5 miljonit eurot.
  • Laenu sai maksuvõlglane. Maksuameti võlapäringust selgub, et Simetra Kinnisvaral on 2022. aasta septembrist riigi ees täitmata kohustusi. Maksuameti võlapäring ei kuva võlgade suurust minevikus, aga teatmik.ee andmetel on kohustus riigi ees viimased üheksa kuud olnud suurem kui 100 000 eurot.

Tiik selgitas, et Estateguru rahastab maksuvõlaga arendajat tingimusel, et ettevõte on sõlminud maksuametiga maksegraafiku. Tema andmetel oli firmal 2022. aasta augustis ajatatud võlg ja see sai oktoobriks tasutud.

Maksu- ja tolliameti meediasuhete spetsialist Kertu Laadoga selgitas vastuolu Estateguru ja maksuameti andmetes sellega, et ameti lehel kuvatav kuupäev väljendab vanima täna võlas oleva nõude tasumise tähtpäeva, aga teave võla kohta võib olla hiljem tekkinud – näiteks on ettevõte tagantjärele parandanud deklaratsioone või on firmale tehtud maksuotsus. Simetra maksuajalugu Laadoga avaldada ei saanud, sest tegemist on maksusaladusega.

Viimase laenu sai Simetra Estategurust eelmise aasta augusti lõpus. Selleks pakkumiseks moodustas arendaja kogunenud laenusumma ligi 60 protsenti tagatisvara väärtusest. Estateguru lubas, et laenusumma võib järgmistes voorudes tõusta 65 protsendini tagatisvara väärtusest.

Kinnisvarabüroo Ober Haus hindas augustis tagatiste väärtuseks ligi 2,9 miljonit eurot.

Viimases voorus küsitud 100 000 eurot tuli kokku täismahus, aga ligi kaks ja pool kuud hiljem kuulutas Estateguru arendaja maksevõimetuks.

Estateguru jaoks maksejõuetu 11. novembrist

Tiik ütles, et pärast seda, kui rahastuskeskkkond kuulutas 11. novembril Simetra projektid maksevõimetuks, ei ole arendaja ühtegi summat tagastanud. Tagastamata põhiosa suurus on ligi 1,9 miljonit eurot.

Tiik selgitas, et osa laenusummast õnnestus Estategurul enne arendaja maksevõimetuks kuulutamist tagasi saada, sest mõned ridaelamud sai firma valmis ja müüdud ning sai selle arvelt laene osaliselt tagastada.

Tiik ütles, et Estateguru alustas tagatiseks olevate ridaelamubokside ja eramute realiseerimist koheselt, kui sai selgeks, et ettevõte oma kohustusi teenindada ei jõua. “Laenu tagatiseks olevad varad on väga heas seisus ja ehitatud projektile vastavalt ning hea kvaliteediga,” kinnitas ta.

Kinnistusraamatust selgub, et Estateguru tagatiseks olevatel varal on laene tagavate hüpoteekide kõrvale oktoobri lõpus tekkinud Maksu- ja Tolliameti kasuks keelumärge kinnisasjade käsutamise keelamiseks. Firma on maksuametile tänase seisuga võlgu ligi 110 000 eurot.

Simetra Kinnisvara juhataja ja omanik on Sergei Novik. Ta omab Simetra Kinnisvara eraisikuna (20 protsenti ettevõttest) ja läbi talle kuuluva osaühingu Simetra Construction (80 protsenti ettevõttest). Viimane liigub oktoobri lõpust pankroti suunas – siis võttis kohus vastu ettevõtte pankrotiavalduse ja määras ettevõttele ajutise pankrotihalduri, kelle nõusolekuta ei tohtinud firma varaga teha ühtegi tehingut.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.