Kohtuvaidlus: äriregister keelas Sõõrumaa ehitusfirmal kasutada nime Forus
Ärimees Urmas Sõõrumaa on oma turva-, takso- ja kinnisvarahalduse ettevõtted koondanud Foruse kaubamärgi alla, aga kohus otsustas, et eelmisel aastal soetatud ehitusfirma puhul ta seda nime kasutada ei tohi.
Koda Ehitus on 21 aastat tegutsenud ehitusfirma. Senine omanik Mait Mäe müüs möödunud kevadel ettevõtte osadest kaks kolmandikku Urmas Sõõrumaale kuuluvale Forus Grupile. Sügisel liikus Foruse kätte ka ülejäänud kolmandik.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Selle aasta kevadel esitas Koda Ehitus äriregistrile avalduse, et soovib firma nime muuta Forus Koda Ehituseks.
Äriregister ei olnud nõus muudatust tegema, sest selgus, et Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) on selle kaubamärgi ehitusega seotud klassis registreerinud Soome ettevõttele, mis tegeleb päikeseparkide rajamise ja äriklientide kinnisvaramaksu analüüsimise ja vajadusel maksuametilt ülemäära tasutu tagasi küsimisega. Varem EnergiaEero nime kandnud ettevõte muutis selle Foruseks ja on registreerinud ka domeeni forus.fi.
Äriregister andis Koda Ehitusele 15 päeva, et hankida kaubamärgi omanikult luba.
Koda Ehitus esitas äriregistri otsuse kohta määruskaebuse, milles leidis, et neil on vajalik luba olemas. Algsele avaldusele oli lisatud Urmas Sõõrumaale kuuluva U.S. Investi nõusolek, sest Foruse kaubamärk on Eestis selle firma nimel, seda ka ehitusega seotud klassis 37.
Ka leidis Koda Ehitus, et nemad ja Soome ettevõte ei tegutse samal alal. Soomlased olid kaubamärgi klassina kirjeldanud “päikeseenergial töötavate süsteemide paigaldamine”, Koda Ehitus nimetas enda tegevusalaks kütte-, venitilatsiooni- ja kliimaseadmete paigalduse.
Koda Ehitus tõi kaebuses välja, et Forus on ka seni kütte-, venitilatsiooni- ja kliimaseadmete paigalduse ja hooldusega tegelenud. Varem tegi neid töid Forus Haldus, edaspidi peaks tööd koonduma Koda Ehitusse.
Ringkonnakohus andis õigusele äriregistrile ja ütles, et see ei saa kuidagi mööda vaadata EUIPO registreeringust. Ka nentis kohus, et ei ole pädev hindama, kas Soome ettevõtte ja Koda Ehituse tegevusalad kattuvad või mitte.
13. septembril tehtud otsust oli Koda Ehitusel aega vaidlustada 15 päeva ehk viimane võimalus selleks oli eelmisel nädalal.
Koda Ehituse tegevjuht Üllar Aun ütles Ehituslehele, et ettevõte kohtuotsust edasi ei kaevanud. Küsimust, kas ja mida firma nimega ette kavatseb võtta, ta kommenteerida ei soovinud.
Koda Ehituse 2022. aasta netokäive oli majandusaasta aruande põhjal ligikaudu 2,9 miljonit eurot, mis on aasta varasemast kolmandiku võrra väiksem tulemus. Puhaskahjumiks kujunes 403 002 eurot. Negatiivse tulemuse põhjustena tõi ettevõte välja järsu käibelanguse ja ebaõnnestunud Viimsi Artiumi projekti. Ettevõtte omakapital oli 2022. aasta lõpu seisuga negatiivne.
Aruandes tõi ettevõte eelmise aasta olulisemate valminud objektidena välja Viimsi Artiumi (kütte-, ventilatsiooni-, jahutus-, vee- ja kanalisatsioonisüsteemid) ja Merivälja Lasteaia (kütte- ja ventilatsioonisüsteem). Aruande esitamise ajal olid firma suuremad töösolevad objektid Linnateatri ventilatsioonisüsteemide ehitustööd, KUMU niisutussüsteemi ümberehitus ja Veerenni lasteaed (kütte-, ventilatsiooni-, jahutus-, vee ja kanalisatsioonisüsteemid).