Liigu sisu juurde

Kolm kodumaja kütte uuendamiseks sobivat terviklahendust, mille ehitamist toetab KredEx

Renoveeritud elumaja, mis on saanud laienduse ja katusele päikesepaneelid.Foto: Istock

Kevadel avanes KredExi rekordiline, 28 miljoni euro suuruse mahuga toetusfond väikeelamute energiatõhususe parandamiseks. Kolm Onnineni eksperti pakuvad igaüks välja ühe efektiivse ja tervikliku energialahenduse, mille rajamisel saab toetust kasutada.

Väikeelamute renoveerimistoetus on mõeldud üksikelamu ja kuni kahe korteriga elamu või ridaelamu energiatõhususe parandamiseks. 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

„Energiatõhususklassi paranemine on kõige olulisem tingimus,“ selgitab KredExi ja EASi ühendasutuse eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu. Terviklikul renoveerimisel peab maja jõudma C-energiaklassini. Osalise renoveerimise puhul peab energiaklass tõusma vähemalt ühe astme võrra.

Toetuse suurus sõltub ka asukohast

Osalisel renoveerimisel on toetuse määr 20% toetatavatest kuludest, kõige rohkem 20 000 eurot elamu kohta. 

Tervikliku renoveerimise korral oleneb toetuse määr ja maksimaalne summa elamu asukohast.

  • Enamikus Eesti piirkondades saab toetust kuni 50 000 eurot ja kuni 50% toetatavatest kuludest.
  • Tallinna- ja Tartu-lähedastes piirkondades on toetus kuni 40 000 eurot ja kuni 40%.
  • Kõige väiksem on toetus Tallinnas ja Tartus – kuni 30 000 eurot ja 30%.

Fikseeritud hind päikeseenergia- ja akulahendustele

Taotlemist lihtsustab see, et päikesepaneelide ja inverteri ning samuti akude soetamisel ei ole enam vaja hinnapakkumusi esitada. Nende puhul makstakse fikseeritud summaga toetust, sõltumata sellest, kui kalliks või odavaks projekt kujuneb.

Toetatakse päikesepaneele ja inverterit võimsusega kuni 15 kilovatti. Päikesepaneelide ja inverteri soetamisel on ühikuhind 1140 eurot ühe kilovati kohta, akupanga soetamisel 642 eurot ühe kilovatt-tunni mahutavuse kohta. Toetust makstakse 30% ühikuhinnast.

Ühikuhind kehtib ainult päikesepaneelide, inverterite ja akude ostmisel – kõigi muude seadmete ja materjalide ning tellitud teenuste puhul tuleb võtta hinnapakkumised.

Toetuse saamisel on üheks tingimuseks ka see, et töid peab tegema äriregistrisse kantud pädev ehitaja. See variant, et taotleja ise ostab ehitusmaterjalid ja renoveerib, ei ole lubatud. 

Terviklahendus päikesejaama, salvesti, autolaadijaga

Päikeselahenduse vaates saab KredExi toetusega rajada terviku, mis kombineerib kokku päikesejaama, salvesti ja elektriauto laadija.

Päikesepaneelide paigaldamine tagab energiamärgise tõusu automaatselt ja paneelide paigaldamisel ei ole vaja lisaks energiamärgist taotleda/tõendada.

Keerulisemaks läheb olukorras, kus päikesepaneelid on hoonele juba paigaldatud. Sel juhul tuleb energiaklassi suurendada vähemalt ühe astme võrra ja tõendada seda muude energiaklassi tõstvate tegevustega.

Onnineni valikus on päikesepargi ehitamiseks kõik vajalikud tooted, tehnoloogia tänane tipptase. Saadaval on päikesepaneelid, kinnitustarvikud, inverterid, akud ja lisatarvikud paigaldamiseks ning maksimaalse ohutuse tagamiseks.

Solaxi TRIPLE Power akud.Foto: Tootja

Päikesepaneele on erinevaid variante, mis on efektiivsed erinevates kohtades. Näiteks maaraamil kasutatakse kahepoolseid, suuri päikesepaneele, mis toodavad elektrit otsesest päikesekiirgusest ja maapinna ning paneelide vahekihtide peegeldusest. Kahepoolseid päikesepaneele on efektiivne kasutada ka piirdeaiana.

Väiksemate mõõtudega paneele kasutatakse katustel. Eriti oluline on kasutada Eesti tingimustele vastavat väikest päikesepaneeli lamekatusel, sest paneel kinnitatakse lühemast servast ning selle keskosale mõjuv lumeraskus võib paneeli puruks murda.

Lisaks on värvilisi ja läbipaistvaid päikesepaneele, mis annavad maksimaalselt ilusa visuaali.

Kinnitustarvikuid pakub Onninen nii maapargile, fassaadile kui erinevat tüüpi katustele. Peamiselt keskendume just Põhjamaade kliimasse sobivatele toodetele, mille tarnijad on Saksamaalt ja Soomest.

Invertereid päikesepaneelidele on nii koos akuvõimekusega kui ka ainult päikesepaneelide jaoks. Tänapäeval on populaarseimad akuvõimekusega inverterid, aga suurtes maaparkides kasutatakse siiski ilma akuvõimekuseta invertereid.

Hübriidinverterid ja akud on Onnineni laos kohapeal olemas. Lisaks on valikus mitme tootja börsihinna ja ilmaennustuse kontrollerid, mis aitavad saavutada akulahendusele lühema tasuvusaja.

Lähiajal lisandavad valikusse mikroinverterid, mis muundavad alalispinge juba katusel vahelduvpingeks. Nende eelis tuleb välja väiksemates päikeseparkides, kus on probleeme varjudega ning kasutatakse mitme erineva kalde või orientatsiooniga asukohti. Mikroinverteritel on mitu MPPT kontrollerit, kuhu võib paigaldada näiteks ühe päikesepaneeli nelja erinevasse suunda.

Akusid pakub Onninen erinevatelt tootjatelt ja erineva võimekusega. Sobivaid salvesteid on nii madal- kui kõrgepingele, integreeritud küttelahendusega, sise- ja väliruumidesse. Kindlad akud sobivad koos töötama kindlat tüüpi inverteritootja inverteritega.

Teatud akud on mõeldud suurema mahutavusega süsteemidele, kus iga akumooduli pinge on madalam. Teised akuseeriad sobivad väiksema mahutavusega süsteemidesse, kus iga akumooduli pinge on kõrge. Eesmärk on saada kõrge pingega süsteem, mis laeb akusse sisse ja akust välja suurel võimsusel.

Lisatarvikute valikust leiab ohutuskleebiseid, paigaldustarvikuid, mis hoiatavad ohtude eest ja kaitsevad kaableid väliskeskkonna kahjustuste eest.

Lisaks on valikus targad arvestid, lülitid, piirikud, mis monitoorivad pingeid, voolusid ning kaitsevad seadmeid ohtlike liigpingete eest. Veel on lisatarvikutest saadaval optimeerijad, võrguseadmed ja börsihinna kontrollerid.

Optimeerijad tõstavad päikesepaneelide toodangut varjude puhul ja tagavad maksimaalse ohutuse, lülitades katusel olevaid solarkaableid pinge alt välja (oluline tulekahju korral).

Võrguseadmetega ühendatakse inverter pilvemonitooringusse ning börsihinna kontrolleriga saab panna akusüsteemi, inverteri või muud suuremad tarbijad optimaalselt tööle, arvestades Nord Pooli elektribörsi hinda.

Seega leiab Onnineni päikeseenergia valikust kõik sobivad ja tänapäevased seadmed, mis toimivad ühtse tervikuna.

Terviklik põrandaküttelahendus renoveerimiseks

Põrandaküte on energiasäästlik küttelahendus, mida on hea kombineerida keskkonnasõbralike kütteallikatega nagu soojuspumbad. Onnineni tootevalikus on mitmekesine valik nii õhk-vesi kui ka maasoojuspumpasid.

Põrandakütte paigaldamisel renoveerimise käigus tuleb aga arvestada sellega, et põranda tasapind tõuseb. Tootjad on sellele ka mõelnud ja välja töötanud spetsiaalseid eriti õhukesi lahendusi, mis sobivad eriti hästi renoveerimisel, aga ka uusehitustel.

Kõigest sentimeetrise paksusega süsteem

Uponor pakub minimaalse, kõigest sentimeetrise paksusega süsteemi Uponor Minitec. Minitec paigalduspaneeli koos Uponor PEX-a torudega on lihtne paigaldada olemasolevale põrandale. Kleepuv kiht plaadi tagaküljel tagab kindla nakkumise aluspinnaga. Torude läbimõõt on kõigest 9,9×1,1 millimeetrit.

Uponori lahendus Minitec.Foto: Tootja

Tasanduskiht valatakse vahetult plaadile. Selle tulemusel tõuseb põranda kõrgus kokku vaid 16 mm. Tänu oma õhukesele valukihile soojeneb süsteem üles oluliselt kiiremini.

Miniteci saab paigaldada erinevatele põrandaisolatsioonimaterjalidele. Plaadi disain tagab tasandussegude hea voolavuse ja aluspinnaga nakkumise.

Onnineni valik katab kõik põrandakütte komponendid, sobiva lahenduse leiab vastavalt vajadustele ja võimalustele. Põrandakütte torudest on valikus nii PEX- kui PERT-torud erinevas läbimõõdus ja rulli pikkuses. Saadaval on paigaldusplaadid (ka madalpaigalduse jaoks), kollektorid, ajamid, ruumitermostaadid, kontrollerid jne.

Automaatika lisab mugavust ja võimaldab paremat energiasäästu kasutamise käigus. Seadmeid saab omavahel ühendada nii juhtmetega kui juhtmevabalt või neid variante kombineerides. Renoveerimise puhul, kui uusi kaableid vedada ei soovita, võib juhtmevaba süsteem olla heaks lahenduseks.

Onnineni valikus olev ENGO Controls automaatika võimaldab süsteemi ühendada lisaks ka teisi elektrilisi seadmeid nagu näiteks valgusteid, garaaživäravaid, häireandureid, kaameraid, elektrikeriseid jm.

Järjest igapäevasemaks muutub tänapäeval seadmete töö juhtimine ja jälgimine nutirakenduse abil. Kaughaldus võimaldab vajadusel anda süsteemile ligipääsu ka näiteks paigaldajale, lihtsustades võimalike probleemide tuvastamist.

Eelista ühe tootja lahendust

Põrandakütte puhul tasub kindlasti eelistada ühe tootja terviklahendusi. Kui süsteemi ehitamisel kasutada eri tootjate komponente, ei saa tagada nende kokkusobivust. Kasutades aga ühe tootja terviklahendust, saavad nii paigaldaja kui ka tellija olla kindlad, et komponendid sobivad omavahel kokku.

Onnineni põrandaküttelahendus sisaldab endast terviklikke pakette erinevates hinnaklassides. Suurematel ja tuntumatel tootjatel on ka Eestis oma esindus. Vajadusel on tagatud operatiivne kasutajatugi nii projekteerijale, paigaldajale kui ka lõpptarbijale.

Radiaator sobib ka soojuspumbaga 

Üheks võimalikuks lahenduseks väikeelamu renoveerimisel on ka radiaatorküte. Näiteks kui ei ole võimalik põrandapinda ka minimaalselt kõrgemale tõsta ning põrandate täielik ümberehitamine läheks juba liiga kulukaks.

Purmo disainradiaatorid.Foto: Tootja

Eestis on levinud lahenduseks ka see, et maja esimesel korrusel kütab toad soojaks vesipõrandaküte, teisele korrusele paigaldatakse aga radiaatorid.

Ka sellisel juhul, kui soojusallikana kasutatakse õli- või tahkeküttel katelt, mis annab välja kõrgema temperatuuriga vett kui soojuspump, võib radiaatorküte olla parim lahendus.

Kuid radiaatorid sobivad kokku ka soojuspumbaga. Kui renoveerimise käigus minnakse õli või tahkekütte katlalt üle soojuspumbale ja soovitakse kasutada radiaatorkütet, siis peab suurendama radiaatorite pinda, st paigaldama suurema mõõduga tavaradiaatorid.

Võimalik on ka kasutada spetsiaalseid madaltemperatuuri radiaatoreid, mis saavutavad ruumi optimaalse sisetemperatuuri sama tõhusalt.

Purmo Kon konvektorid sobivad suurepäraselt tänapäevaste madalatemperatuuriliste veekeskkütte süsteemide küttekehadeks. Konvektorite veemaht on väike ja konvektiivpind suur, mistõttu reageerivad need momentaalselt reguleerimisele ja võimaldavad soojusenergiat säästlikumalt kasutada. Integreeritud ventiiliehitus võimaldab erinevaid toruühendusi: valida saab nii külg- kui altühenduse.

Onnineni tootevalikus on Purmo tava- ja madaltemperatuuri radiaatorid nii alt kui küljelt ühendamise võimalusega. Purmo pakub aga ka väga eriilmelisi disainradiaatoreid. Koos arhitekti või sisekujundajaga võib radiaatori muuta pilkupüüdvaks sisekujunduselemendiks.

Tänapäevased automaatikalahendused võimaldavad targalt, soovi korral nutirakenduse kaudu, juhtida ka radiaatorkütet, tagamaks maksimaalse energia kokkuhoiu. Võimalik on seadistada erinevaid tsoone erinevatele temperatuuridele, anda ette päevaseid ja öiseid temperatuure jne.

Onnineni erinevas hinnaklassis terviklahendustest leiab sobiva erinevateks vajadusteks ja vastavalt eelarve võimalustele. Tehnilist tuge ja nõustamist pakub nii Purmo esindaja Eestis kui Onnineni müügiinsenerid ja tootelahenduse juht.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.