Liigu sisu juurde

Kunagine Saaremaa edukaim ehitusfirma läks pankrotti: võlgu enam kui miljoni euro jagu, varasid neli korda vähem

Neljapäeval kuulutas Harju Maakohus välja EBC Ehitus AS pankroti. Foto: Ziaur Chowdhury / Pixabay

Ligi 30 aastat tegutsenud EBC Ehitus AS elas üle eelmise suurema majanduslanguse, ent viimastel aastatel sektorit räsinud probleemid said ettevõttele saatuslikuks ja neljapäeval kuulutas Harju Maakohus välja firma pankroti. Nagu tihti juhtub, jäid kunagisest edukast ettevõttest maha varadest oluliselt suuremad võlad.

Ettevõtte pankrotihaldur Andres Tootsmani sõnul on EBC Ehitusel võlausaldajate ees kohustusi enam kui miljoni euro jagu, varasid aga neli korda vähem. Suurim võlausaldaja on Maksu – ja Tolliamet, kes nõuab firmalt 511 957 euro suurust maksuvõlga. Võlgade tekkimise põhjuseks peab Tootsman firma tegevuse peatumise.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Põhjuseks oli majandustegevuse sisuline puudumine — majandustegevus seisnes enda töötajate väljarentimises teisele ettevõttele. Ja kui majandustegevus puudub, siis ei saa ka maksuvõlga vähendada,” selgitas Tootsman.

Eelmine majanduslangus elati üle

Ajaleht Oma Saar kirjutas 2008. aastal, et EBC Ehitus oli sunnitud oma sajast töötajast 17 koondama, kuna ehitusmahud kukkusid hinnanguliselt samale tasemele, kus need olid olnud viis aastat varem. Siiski hakkas olukord tasapisi paranema, kui muuhulgas aitas 2009. aastal firma rekonstrueerida Kuressaare muusikakooli ning 2011. aastal allkirjastati leping Kuressaare ametikooli ehitustöödeks.

Samal aastal kuulutati EBC Ehitus Saaremaa edukaimaks ehitusettevõtteks, kuna lõpetas 2010. aasta 3,3 miljoni euro suuruse käibe ja 300 000 eurose kasumiga. Aasta varem oli ehitusfirma ligi miljoni euroga kahjumis.

Sarnaseid hüppelisi käibekasve (ja -langusi) on tulnud ette ka hiljem – 2018. aastal leidis ettevõte Äripäeva ehitusettevõtete edetabelis ära märkimist, kuna suutis teha aasta võrdluses 2,42 kordse käibekasvu. Paraku sattus ettevõtte samal aastal ka teise Äripäeva tabelisse: nimelt märgiti EBC Ehitus ära Äripäeva maksuvõlglaste tabelis, kus firma platseerus 190 109 euro suuruse võlaga teisele kohale.

Seejuures tuleb mainida, et veel 2015. aastal teenis firma 13,6 miljoni euro suurust käivet, see langes peatselt aga enam kui kolm korda ning ettevõte vajus 1,5 miljoniga kahjumisse. Juhatuse liige Ago Arge nimetas tollal teemat kommenteerides, et firma peamiseks probleemiks võib pidada 2016. aastal Tallinnas ühel objektil toimunud töid, mille käigus partner EBC Ehitusel tema sõnul “naha üle kõrvade tõmbas”.

Omanikud jätkavad samas valdkonnas

EBC Ehitus AS omanikud Ago Arge ja Indrek Varris tegutsevad üheskoos edasi, vedades kaht ettevõtet, milleks on kinnisvarateenuseid pakkuv Marientali Grupp OÜ ja Saare- ning Hiiumaal ehitusteenuseid pakkuv Ösel Projekt OÜ. Viimane teenis 2022 aastal 2,85 miljonit eurose müügitulu juures 10 467 eurot ärikahjumit, ent müügitulu suurenes 2021. aastaga võrreldes 118%.

Mõlema ettevõtte maksudeklaratsioonid on korrektselt esitatud, ent Ösel Projektil on tekkinud maksuameti ees 9930 euro suurune käibemaksuvõlg.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.