Liigu sisu juurde

Kunstiakadeemial napib tudengeid: noored sisearhitektid eelistavad magistriõppe asemel tööle minna

Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna magistriõppe õppekava juht Gregor Taul. Foto: Elmo Riig / Sakala / Scanpix

Kui mullu kandideeris Eesti Kunstiakadeemia (EKA) sisearhitektuuri eriala magistriõppe kaheksale õppekohale enam kui tosin tudengit, siis tänavu on olukord hoopis kesisem ja hetkel pole veel päris kindel, kas tänavu õppe alustamiseks vajalik hulk huvilisi ehk viis tudengit ka tõepoolest õppetööd alustada soovivad.

EKA sisearhitektuuri osakonna magistriõppe õppekava juhi Gregor Tauli sõnul on sarnane probleem kimbutanud kunstiülikooli teisigi magistriõppeprogramme juba enam kui 10 aastat ja mõnikord on kool sobivate ja motiveeritud tudengite leidmisega suisa hädas olnud.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Tööturg neelab tudengid endasse

“Pärast esmast vastuvõttu helistasin kõik oma tudengid läbi, kes meie bakalaureuse tänavu lõpetasid ja ka eelmiste aastate tudengid ja tegime nii-öelda mingisuguse statistika või kokkuvõtte. Et mis see siis on, mis hoiab võib-olla meie enda tudengeid otse magistriõppesse minemast?” kirjeldas Taul, kelle sõnul jõuti järeldusele, et üheks peamiseks põhjuseks on sukeldumine tööellu.

“Sisearhitektuur on selline õppekava, kus sa juba bakalaureuseõppega saad tase 6 kätte ja sa saad asuda tööle. Ja kuna meil on pärast teist õppeaastat ka praktika, siis juhtubki nii, et juba bakaõpingute lõpus paljud töötavad ja on keeruline ühendada õpinguid ja tööd ja see on paraku ka siis nii EKA kui Eesti üldse Ida-Euroopa ülikoolides tavaline probleem,” tõdes Taul, kelle sõnul töötab 80% EKA tudengitest ja 40% suisa täisajaga.

Teine oluline punkt, mida esile tuua, on õppekava juhi hinnangul see, et kaasaja tudengeid iseloomustab erialane mitmekülgsus või eksperimentaalsus.

“Tihti ei tahetagi või ei julgetagi  end viieks aastaks (3+2) siduda ühe erialaga. Ja paljud, kellelt ma olen küsinud, et mis te siis edasi teete, vastavad, et lähevad teisi erialasid õppima ja see on väga laialdane,” nentis Gregor Taul, kelle sõnul suunduvad paljud tudengid kas tööle või õppima ka välismaale. Näiteks on ülikooli lõpetanud tudengitel võimalus aasta jooksul kasutada Erasmuse-programmi rahasid välismaal praktika läbi viimiseks.

Bakalaureuseõppes on olukord palju parem

“Mis puudutab bakalaureuseõpet, siis on meil üks EKA kõrgemaid konkursse,” märkis Taul.  “Meil on  bakalaureuseõppes 12 kohta ja sel aastal oli meil kandidaate 60 ringis, peaaegu viis ühele kohale. Ja päris tihti võtame vastu tudengeid nagu vanasti Nõukogude ajal, et inimesed kandideerivad kaks või lausa kolm aastat ja saavad sisse.”

Bakalaureuseõppe grupi moodustamisel tuleb tema sõnul alati ühelt poolt vaadata tudengeid persoonidena, teiselt poolt mõelda selle peale, et kõik 12 tudengit kollektiivis üksteist aitaksid ja nad kolmanda aasta lõpuks kõik alles oleksid.

“Meil õnneks selliseid näiteid ei ole, aga ma tean mingeid teisi erialasid, kus 12-st tudengist esimese aasta lõpuks on võib-olla seitse järel, kuna nad tunnevad, et ei ole päris õige eriala,” selgitas Taul.

Numbrid räägivad enda eest – viimase 3 aasta jooksul on 36st bakalaureuseõppe tudengist vaid üks otsustanud haridusteed jätkata teisel erialal.

“Nende seas, kes tulevad magistriõppesse, on lõpetamise protsent eriti hea. Paljud tulevad töö kõrvalt ja neil on juba kindel magistriprojekt teada, millega nad tahavad tegeleda ja tehakse enamasti see väga kiirelt ära, kahe aastaga.”

Magistriõppesse on teretulnud ka teiste erialade tudengid

Täiendava vastuvõtuga ootab EKA kahte sorti tudengeid: ühelt poolt neid, kes on lõpetanud kas sessioonõppes ruumikujunduse või bakalaureuseõppes sisearhitektuuri ja nemad lõpetavad Gregor Tauli sõnul magistrantuuri diplomiga, mis annab neile tase 7* diplomi.

“Samas ootame tudengeid ka teistelt, nii-öelda haakuvatelt erialadelt,” kinnitas Taul. “Olgu see stsenograafia või arhitektuuri või mõni muu eriala, mille esindajatel on kõrgendatud ruumihuvi.”

Teistelt erialadelt tulnud magistriõppe tudengid ei lõpeta haridusteed siiski diplomeeritud arhitekti tase 7 kutsega, vaid kunstide magistrikraadiga.

Avalduste esitamine EKA sisearhitektuuri magistriõppe õppekavale kestab SAISis kuni 8. augustini. Vestlusvoor toimub 11. augustil. Vastuvõtutingimused: https://www.artun.ee/erialad/sisearhitektuur/sisseastumine/magistrioppesse.

*Diplomeeritud arhitekt, tase 7

Arhitekt on ülikooli või sellega võrreldava õppeasutuse arhitektiõppe lõpetanud isik. Diplomeeritud arhitekt, tase 7 on spetsialist, kes koostab volitatud arhitekti juhendamisel planeeringute erinevate liikide ning ehitiste ehitusprojektide arhitektuurset osa ja arhitektuurseid terviklahendusi.
(Allikas: Eesti Kunstiakadeemia)

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.