Liimivaba põrandapaigaldus on kiire ja keskkonnasäästlik

Põrandakatete maailmas on viimastel aastatel toimunud oluline areng ning esile on tõusnud liimivabad lahendused. Ühelt poolt on selle põhjuseks kiire ja lihtne lahendus – üha olulisemaks muutub printsiip “tehtud ja unustatud”. Teisalt on oluline jätkusuutlikkus ja keskkonnahoid – liimivaba põrandapaigalduse eelised on kemikaalivaba protsess, mugav taaskasutus ja lihtne ümbertöötlus.
Kuna materjalid on vastupidavad, siis polegi vaja alati uut hankida, vaid võib äratüüdanud põrandakatte kergesti teise ruumi ümber paigutada. Ka renoveerimine kulgeb sel juhul prügi-, tolmu- ja müravabalt.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Plaatvaip kui harjumuspärane lahendus
Aastakümneid tootmises ja kasutusel olnud plaatvaip on tõelise hoo sisse saanud alles viimastel kümnenditel. On aru saadud, et tänu modulaarsusele on seda lihtne ümber paigutada ning kasutada tõstetud põrandalahendustel. Vajadusel saab ka üksikuid plaate korralikult puhastada või välja vahetada. See kõik on teinud vaipkatted taas populaarseks, sest mugavuselt ja luksuselt on raske vaibale alternatiivi leida.

Uue põlvkonna põrandalahendused
Forbo on juba aastaid tööd teinud lahtiselt paigaldatavate rullmaterjalidega. Spetsialistile võiksid olla tuttavad liimivabad Allura Flex LVT-plaadid ja akustilised Modul’Up rullmaterjalid. Praeguseks on lisandunud ka tavapärased PVC-katted Eternal Next ja Modul’Up Compact, libastumiskindel Surestep Fast Fit ning Flotex Next rullvaibad.
Selline valik tähendab, et lahtiselt saab paigaldada majatäie põrandaid nii, et arvestatakse erinevate ruumide funktsioone, nagu libastumiskindlus, akustika ja mugavus. Värvikaartide tonaalsus on kollektsioonideülene ehk samu värviskeeme saab kasutada erinevate vajadustega ruumides. Funktsiooni või vajaduse muutudes on väga lihtne põrand üles võtta ja see asendada või teise ruumi ümber tõsta.
Forbo on teinud suure töö ära just toodete stabiilsusega. Rullmaterjali servad jäävad sirged ja lõiked puhtad, sest stabiliseeriv klaaskiudvõrk ei hargne. Materjalide omadused on Forbole kohaselt suurepärased: jääkvajumine on väga väike ka 19 dB materjalide puhul, Bfls1-klassi tulepüsivus, bakteriostaatilisus ning R10 libastumiskindlus.
Liimivabade PVC-katete paigaldus
Rullide lahtine paigaldus eeldab tavapärast siledat, kuiva ja tugevat aluspõrandat. Põrandapaanid lõigatakse tihedalt kokku ning seotakse omavahel spetsiaalse ühepoolse teibiga. Kahepoolset teipi kasutades on isegi ülespöörded võimalikud. Kuivas ruumis pole vaja ka vuuke kuumkeevitada: vuugid saab tihendada vähem märgatava külmkeevitusega.

Põrandad on kohe kasutusvalmis. Ei ole vaja oodata liimi kuivamist ega peljata lõhnu, mis liimimisprotsessiga kaasnevad. Kõik Forbo materjalid on vahatusvabad.
ETV pühapäevase saate “Hommik Anuga” stuudios on sel hooajal kasutusel helehall Modul’Up. “Põrand on mugav ja näeb tõesti hea välja. Hele materjal määrdub kergemini, aga see on tavaline heleda põranda probleem,” jagas produtsent Andres Arro tagasisidet iganädalasest stuudio ehitusest. “Lavamehed ütlevad, et materjal on kaalult küll raske, aga see-eest jääb maha pannes kohe sirgelt, ja see on samuti väga hea.”

Eriolukord – niiske aluspõrand
Täna teavad kõik spetsialistid, et aluspõrand peab olema kuiv ehk selle suhteline niiskus peab olema alla 80 protsendi. Ka Eestis on olnud situatsioone, kus niiske aluspõranda PVC-ga katmine on põhjustanud ruumiõhu saastumise ja sisuliselt tuleb kogu põrandapaigaldus uuesti ette võtta.
Forbo on loonud lahenduse sellistelegi situatsioonidele, kuigi alati on turvalisem lasta niiskusel enne katte paigaldamist välja kuivada. Modul’Up TE on väike liimivabalt paigaldatav kollektsioon, mis võimaldab põranda katta ja kasutusele võtta isegi juhul, kui betooni suhteline niiskus on kuni 97 protsenti.
Võta põrand kaasa või paiguta ümber
Üks liimivabade põrandakatete suurimaid eeliseid on nende eemaldamise ja taaskasutamise lihtsus. Erinevalt traditsioonilistest liimiga kinnitatavatest katetest ei jää nende alla liimijääke, mis tähendab, et sama põrandakatet saab kasutada uues ruumis või ajutises interjööris, näiteks messiboksides ja pop-up-pindadel. Samuti olukordades, kus olemasolevat põrandakatet ei tohi kahjustada.

Liimijäägid takistavad ümbertöötlemist
Traditsioonilised liimitud põrandakatted on keskkonnasäästlikkuse vaatenurgast probleemsed, sest liimi- ja segujäägid muudavad nende ümbertöötlemise väga keeruliseks. Liim võib ka materjali imbuda, muutes selle ümbertöötlemiseks suisa kõlbmatuks.
Liimivabalt paigaldatud põrandakatte saab aga puhtalt eemaldada, nii et ruum jääb puhas ning aluspõrand on kohe uue materjali paigalduseks valmis. Puhast põrandakatet on lihtne täielikult ümber töödelda või uuesti kasutada.

Liimivabad põrandad on kaasaegse ruumikujunduse lahutamatu osa, mis pakub lisaks esteetikale ja funktsionaalsusele praktilisust ja keskkonnasõbralikkust. Nende kasutamine vähendab paigalduskulusid, lühendab remondiaega ning tagab mugava ja tervisliku keskkonna.