Liigu sisu juurde

Linnahalli kõrval aastaringselt avatud väliujulate kompleksi arhitektuurikonkursi võitis Arhitekt Must

Arhitekt Musta võidutöö.Foto: Arhitekt Must

Kapitel korraldatud arhitektuurivõistluse mereäärsete Kalasadama kinnistute hoonestuse ja rannapromenaadi lahenduse leidmiseks võitis Arhitekt Must. Kapitel rajab Linnahalli kõrvale koostöös Soome ettevõttega Nordic Urban väliujulate kompleksi, restorani, jahisadama ja turu.

Kapiteli korraldatud avaliku arhitektuurivõistluse eesmärk oli leida parim arhitektuurne lahendus mere ääres asuvate Kalasadama tn 5, 5a, 7, 7a ja 7b kinnistute hoonestuse ning rannapromenaadi rajamiseks. Arendusala pindala on kokku 7500 ruutmeetrit, sealhulgas hoonestust umbes 5000 ruutmeetril.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Arhitektuurivõistlusel osales kokku 13 tööd, võistluse võitis Arhitekt Must töö “Fishermans Wharf“ ning auhinnatud said lisaks AB Molumba töö “Kalala”, projekteerimis- ja arhitektuuribüroo Sirkel & Mall töö “Kalavõrk” ning AB Dagopeni töö “Vaade”.

“Žürii pidas väga oluliseks küsimust, kuidas arhitektuurne idee toetab ja loob kompleksi külastaja meelelist kogemust,” rääkis arhitektuurivõistluse žürii esimees Hanno Grossschmidt. “Võidutöös on asukoha tunnetamise ja tõlgendamise kaudu jõutud hästi õnnestunud kuvandini, mis on kõnekas ja kaugelt eristuv maamärk ning samal ajal kasutajale koduselt soe, lihtne ja kutsuv.”

Vaade Kalasadama akvatooriumi kohalt.Foto: Arhitekt Must
Vaade Kalaranna tänavalt.Foto: Arhitekt Must
Vaade Kalasadama akvatooriumist.Foto: Arhitekt Must
Vaade merelt.Foto: Arhitekt Must

Arhitekt Must arhitekt Alvin Järving ütles, et tööd tehes lähtusid nad kalasadama ajaloost ja proovisid selle erilist atmosfääri oma tööga rõhutada ja võimendada. “Kalaturu ja sadama lahendus on inspireeritud ajaloolistest kalasadamatest, kus kõrgemad kaid olid suurtematele laevadele ja madalamad väikestele kalapaatidele,” rääkis ta. “Eri kõrgusega kaide ümber loodud ruumimäng sai ka võistluse lahenduse aluseks, kus promenaad, veekeskus ja restoranide terrassid sulavad terviklikuks avalikuks ruumiks, mille kohal troonib äratuntava siluetiga sadamahoone.”

Kalasadama piirkond on ümber kujunemas inimkeskseks linnaruumiks, kus tänu uuele trammiliinile paraneb ka ligipääs ühistranspordiga. Tallinna linna poolt juhitava Linnahalli ümbritseva mereala uue visiooni raames tõstetakse ümber Kalasadama tänav. Nii tekib mere äärde rohkem ruumi kergliiklejatele ja haljastusele ning autoliiklus viiakse merest eemale.

Kapiteli arendusdirektor ja arhitektuurivõistluse žürii liige Martin Rebane rääkis, et arendaja võtab eeskuju Helsingist, kus on mereäärne piirkond väga hästi linnaruumiga ühendatud ja sellele erinevad funktsioonid antud. “Meil on rõõm luua Tallinna uudne nii kohalikele kui turistidele atraktiivne spordi- ja lõõgastuskeskus,” sõnas ta. “Lisaks hoonestusele rajame uue 200meetrise valgustatud, haljastuse ja mööbliga rannapromenaadi, mille anname linna kasutusse ehk see jääb kõigile ööpäevaringselt ligipääsetavaks. Plaanime rekonstrueerida ka Kalasadama kai ja korrastada selle ümbruse.”

Aastaringselt avatud väliujulate kompleksi hakkab opereerima Soome ettevõte Nordic Urban, kes juhib Helsingis samalaadset Allas Sea Pool keskust. Keskusesse tulevad soojendusega välibasseinid, erinevad saunad, restoran, paindliku kasutusega ruumid üritusteks ning väliterrassid. “Meie strateegia on arendada rahvusvaheline Allas Pools võrgustik. Tallinna projekt on oluline samm selles suunas,” ütles Nordic Urbani arendusdirektor ja arhitektuurivõistluse žürii liige Petteri Lautso.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega