Maakler: hindamisakt ei ole uusarenduses müüki alustades oluline

Sageli tuuakse kinnisvara müügikuulutuses välja, et olemas on ka vara hindamisakt. Kuid sellisel juhul on akt koostatud juba toimunud tehingute põhjal ega pruugi olla hetke turuolukorraga kooskõlas, selgitab ELUM Kinnisvara maakler Egon Juhanson.
Juhanson selgitab, et hindamisakti tellimine ei ole müüki alustades oluline, kuid see on vajalik laenu võtmisel, kuna on dokument, mis näitab, kas vara on likviidne ning kas ostja ja müüja kokkulepitud hind vastab summale, mille ulatuses on pank nõus laenu andma.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
„Mäletatavasti tekkis mõned aastad tagasi, kui kinnisvaraturg buumis, probleeme sellega, et hinnad liikusid hindamisaktides oleva väärtuse eest ära ja ostja pidi vahe oma taskust kinni maksma. Nii juhtus ka näiteks uusarenduste näidiskorterite puhul. Nii mõnigi tehing jäi hinnaerinevuste tõttu ka lihtsalt ära,“ lisas Juhanson.
Praegu on olukord aga vastupidine ning tihti tulevad hindamisaktid vanade tehingute põhjal kõrgemad, kui on turuväärtus. Kuna müügiperioodid on pikenenud, siis on hindamisaktide aegumine veelgi tõsisem probleem.
„Harvad pole juhtumid, kui müüki alustatakse hindamisakti väärilise summaga, aga huvi on null ning hinda peab hakkama langetama. Soovitan lähtuda hetke turuolukorrast ning hinda konsulteerida spetsialistiga. Hindamisakt on siiski informatiivne dokument ning lõpliku hinna määrab ostja ja müüja kokkulepe,“ ütleb Juhanson.
Juhansoni sõnul peaks sel aastal hakkama hinnad nii aktides kui reaalsel turul võrdsustuma, sest hinnatase on languses ja nüüdseks saavutanud stabiilsuse.