Maamärk Põhja-Tallinnas: kuidas sündis arhitektuuripreemiale nomineeritud kortermaja efektne katus?
![](https://ehitusleht.ee/wp-content/uploads/2025/01/e518bed16056707dd753ac7e2e6fb87a-960x640.jpg)
Sel aastal arhitektuuri aastaauhinnale nomineeritud Põhja-Tallinna endisest tööstushoonest ehitatud kortermaja puhul jääb esmalt silma efektne kaarkatuste rivi, mille rajamiseks otsisid arhitektid ja ehitaja tükk aega sobivat lahendust.
Ankru 8 kortermaja arhitektid on Karli Luik ja Johan Tali arhitektuuribüroost Molumba.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Luik rääkis, et Põhjala tehase kvartalis asuv maja sai kaartega katuse, sest nad tahtsid võimalikult selgelt eristada endise tööstushoone mahu ja selle kohale lisatud kahekorruselise uue osa. Ta meenutas, et esimesel kavandil lahendasid nad uue osa viilkatuste rivina, aga sellega ei jäänud rahule arhitektid ega arendaja.
Luige sõnul jõudsid nad järgmise lahendusena kaarkatusteni, mis viitab ka maja vastas olevale ajaloolisele tootmishoonele, millel on samuti kaarkatused.
Luik ütles, et kaarkatustega eskiis sai paika enne ehitaja kaasamist, kes tõenäoliselt oleks eelistanud lihtsamat lahendust.
Maja ehitanud Hausers Ehituse ehitusjuht Tarvi Jürimaa sõnas, et katuselahendus tekitas küsimusi ja kahtlusi, sest sama tüüpi katust oli Eestis varem vaid korra kasutatud. “See on keeruline konstruktsioon, kus on palju liitmikke ja vähem sirget osa, kui kõike muud,” lausus ta Ankru 8 lahenduse kohta.
Jürimaa rääkis, et pakkusid metallkatuse alternatiividena välja pehmeid katusekattematerjale (näiteks PVC-d), kuid tellija oli oma soovis kindel ja lahendus ellu viidi. Risk tasus tema sõnul ära, sest kõik probleemid suudeti lahendada ja Põhja-Tallinn on saanud efektse maamärgi.
![](https://ehitusleht.ee/wp-content/uploads/2025/01/00fea76b6794bbd0683b2652f8c0156f-1024x767.jpg)
Kaarkatuste rajamiseks uuriti ka erinevaid metallist alternatiive ja kaalumisel oli käsitsi valtsimine, aga arhitektide jaoks oli oluline, et katusematerjal läheks sujuvalt üle lisakorruste seintele ja lahendus näeks ka katuseterrassilt vaadates hea välja.
Luik nentis, et Parmeti pakutud Saksa tootja Bemo katus tundus lõpuks ainsa töötava lahendusena ja tulemusega jäi ta rahule.
Parmeti tarnitud Bemo hele alumiiniumkatus katab kahekorruselise ploki kaarjaid katusepindasid ja läheb sujuvalt üle seinapinnaks. Varasemast olemas tööstushoone on kaetud tumedate fassaadikassettide ja metallsõrestikega, nii et uus ja vana osa eristuvad nii kasutatud materjalide kui ka tooni poolest.
Parmeti juhatuse liige Erki Parik rääkis, et Bemo katust on Eestis enne Ankru tänava kortermaja kasutatud Kakumäe jahisadama hoone ehitusel, kus samuti hoone arhitektuur nõudis kaarjaid pindu.
Parik rääkis, et Bemo katused eelkaarestatakse spetsiaalselt iga projekti jaoks. Selleks on kasutusel patenteeritud tehnoloogia, mille kasutajaid on ka maailmas vähe.
Pariku sõnul suudab plekksepp Bemo katusele alternatiivi pakkuda, aga käsitöö on ajamahukas ja Bemo lahenduse välimust saavutada pole võimalik. Ta tõi välja, et Bemo lahendus võimaldab valmistada kuni 200-meetriseid paane.
Parmet tõi Ankru tänava ehitusele kohale Bemo mobiilse tootmiskonteineri, kus operaator sisestab vajalikud parameetrid, ühendab ühest otsast toormaterjali, milleks antud juhul oli alumiiniumrull, ja teisest otsast tulid välja täpses mõõdus ja õige raadiusega kaarestatud tooted.
Parmeti projektijuht Taavi Madison rääkis, et Bemo ja Parmeti koostöö eeliseks on tugev projekteerimisvõimekus, mille abil saab projekt enne ehituse algust täielikult läbi joonestatud ja kooskõlastatud.
Madison loetles Bemo Parmeti koostöös valmivate katuste eeliseid:
- Saab luua arhitektuurselt väljapaistvaid lahendusi. Lisaks paanide kaarestamisele on võimalikud koonusekujulised ja muud erikujudega paanid.
- Parmeti tootmises saab luua pea kõiki eriotstarbelisi profiile, mis tagavad korrektsed sõlmlahendused.
- Võimalik on rajada veekindel katus, mille peale saab ehitada uue arhitektuurse väliskihi. Selline lahendus välistab palju arhitektuurseid piiranguid.
Bemo katusematerjali toodab Saksa ettevõte, kelle lahendust on kasutatud lennujaamade ja staadionite ehitamiseks. Pariku sõnul on Ankru tänava hoone selliste objektide kõrval väga väike, aga sellest hoolimata on ettevõte kortermaja esiletõstetud tööde hulka valinud, sest selle arhitektuur paistis sakslastele silma.
![](https://ehitusleht.ee/wp-content/uploads/2025/01/73489ae9bb5be22b8a139b06f0ef6c23-1024x767.jpg)
Parmet on 1991. aastal asutatud Eesti pereettevõte, kelle fookus on olnud metallist arhitektuurielementidel, kuivõrd just see materjal pakub laialdasi võimalusi erinevate kujundite vormimiseks ja sobitub suurepäraselt põhjamaisesse kliimasse. Hoone terviku vormimiseks pakub ettevõte ka muid materjale, puidust telliseni.