Liigu sisu juurde

Maksukuritegu tunnistanud kinnisvaraarendaja taotleb saneerimist kahele firmale, mis võlgnevad riigile kokku ligi 2,5 miljonit eurot

Farmada ettevõtete juht ja omanik Heiti Salumets möödunud talvel Südame elurajoonis.Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees / Scanpix

Kinnisvaraarendaja Heiti Salumetsa ettevõtted Farmada ja Farmada Invest alusatsid üleeile saneerimismenetlust. Kaks firmat võlgnevad riigile ligi 2,5 miljonit eurot.

Tartu maakohus tunnistas sel kevadel kriminaalasja kokkuleppemenetluses süüdi kinnisvaraarendaja Heiti Salumetsa ning mõistis selle eest, et ta oli maksuhaldurile esitanud käibemaksudeklaratsioonides teadvalt valeandmeid, karistuseks aasta ja kümme kuud vangistust. Salumets sai karistuse tingimisi ja seda ei pöörata täitmisele, kui ta ei pane kaheaastase katseaja kestel toime uut tahtlikku kuritegu.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Samuti tunnistas kohus süüdi Salumetsa juhtimisel tegutsevad ja talle kuuluvad osaühingud Farmada, Farmada Invest ja Farmada Arendused ning mõistis nendele rahalised karistused vastavalt 230 000, 50 000 ja 20 000 eurot. Ka need karistused määras kohus tingimisi ja neid ei pöörata täielikult täitmisele, kui ettevõtted ei pane kahe ja poole aasta pikkuse katseaja kestel toime uut tahtlikku kuritegu.

Lisaks mõistis kohus Salumetsalt ja tema kolmelt firmalt menetluskuluna riigituludesse sundraha kokku 8200 eurot.

Arendaja: võlad tekkisid seoses sõja ja materjalide hinnatõusuga

Salumets kinnitas, et maksuvõlg pole seotud kohtuotsusega.

“Selleks hetkeks, kui prokuratuur meil läbiotsimise korraldas 2022. aasta 13. märtsil, olid meil kōik puudustega deklaratsioonid parandatud,” rääkis Salumets. “Kuna me ei viitsinud hakata pikka kohtuvaidlust pidama ja prokuratuur nägi ka, et tegelikku rahalist kahju ei ole, siis nad ise pakkusid, et lōpetame selle kokkuleppel ära ja läheme eluga edasi.”

Salumetsa sõnul on praegune võlg Farmada Investil ja Farmadal tekkinud viimase kolme aasta jooksul seoses sōjast tingitud ehitushindade tōusuga. “Meil oli ette müüdud üle 100 kodu,” selgitas ta. “Me ei saanud enam hindu tōsta, kuid kōik materjalid kallinesid keskmiselt ligikaudu 50 protsenti.”

Salumets kinnitas, et tänaseks on kōik lubatud kodud üle andnud. “Nüüd lakume veel vanu haavu, et ka maksuametiga asjad korda saada,” lausus ta. “Ōigem oleks öelda, et suures pildis ongi korras, kuna Farmada Investi ja Farmada maksuvōla tagamiseks oleme andnud maksuametile vabatahtlikult hüpoteegid.”

Maksuameti kasuks seatud hüpoteekidega varade väärtus on Salumetsa hinnangul ligikaudu 1,5 miljonit eurot. “Saneerimise mōte ongi, et saada aega, et müüa need ära turuhindadega, mitte anda neid poolmuidu kellelegi ära,” rääkis ta.

Salumets lubab lisaraha teistest ettevõtetest

Salumets rääkis, et osa kinnistuid vajab 300 000 euro ulatuses lisatöid, et nende väärtus tõuseks ja müügist saaks maksuvõla täielikuks tasumiseks vajaliku summa. Töödeks vajaliku raha lubas ta leida teiste talle kuuluvate ettevōtete tuludest.

“Maksuvōlg vōib tunduda suur, kuid kuna see peaaegu 100 % tagatud, siis ei näe see asi üldse nii kole välja,” leidis Salumets. “Olukord oleks keeruline kui me oleksime puhas ehitusettevōte, kes peab turult tööd hakkama otsima ja tegema seda kasumlikult, et hiigelvōlg ära tasuda. Meil seda pole vaja teha, meil on vaja lihsalt oodata kinnisvaraturu taastumist ja varad ära müüa ōiglase hinnaga.”

Kahest saneerimisprotsessi alustanud ettevõttest suurem maksuvõlg on Farmada Investil. Firma kohustus maksuameti ees on enam kui 1,8 miljonit eurot ja ettevõttel on esitamata üks maksudeklaratsioon.

Farmada Investi majandusaasta aruanded on viimasel kolmel aastal esitamata. 2013. aastal asutatud ettevõte oli varasematel aastatel majandusaasta aruannete põhjal kasumis. Rekordtulemuseks oli 2020. aastal teenitud 3,5 miljonit eurot puhaskasumit, aasta varem oli kasumiks ligi 1,6 miljonit eurot.

Farmada on rajanud Tartu ümbrusesse neli arendust:

  • Parve ja Võsu tee elurajoon, mis asub Tartu linna piirist 5 kilomeetri kaugusel Haaslava vallas.
  • 15 eramu ja nelja paarismaja boksiga Villa elurajoon Tartu külje all Ülenurme alevikus. 
  • Tartu linnapiirist 5 kilomeetri kaugusel Haaslavas asuv Südame elurajoon, kuhu oli plaanitud 40 eramut, 36 paarismaja boksi ning 52 ridaelamu boksi.
  • 25 koduga Pesa elurajoon Tartumaal.

Firma reklaamib kodulehel veel kuute plaanitavat arendust, kuhu peaks plaanide kohaselt tulema ligi 1400 kodu. Pooled neist asuvad Tallinna ja pooled Tartu lähivaldades.

Maksuametile deklareeritud andmed näitavad, et sel aastal on ettevõtte tegevus pidurdunud. Kahe aasta eest 70 inimesele tööd andnud firma deklareeris käesoleva aasta esimesel kvartalil töötajate arvuks neli. Firma käive oli 24 126 eurot.

Ettevõtte saneerimist alustatakse ettevõtte majanduslike raskuste ületamiseks: firma likviidsuse taastamiseks, kasumlikkuse parandamiseks ja jätkusuutliku majandamise tagamiseks. Tavapäraselt on saneerimiskava kinnitamise eelduseks, et võlausaldajad on valmis osalisest nõudest loobuma ja pikendama alles jäänud võla maksetähtaega.

Mõlema ettevõtte saneerimisnõustaja on Urmas Võimre. Ta teatas, et võlausaldajad saavad ettevõtja esitatud võlanimekirjas oleva nõude suuruse ja tagatusega tutvuda, esitades sellekohase taotluse e-postiga.

Ettevõtete võlausaldaja peab võlanimekirjas nimetatud nõudega mittenõustumisest saneerimisnõustajat teavitama. Kui võlausaldaja, kelle nõuet soovitakse saneerimiskavaga ümber kujundada, ei nõustu võlanimekirjas nimetatud andmetega, esitab ta saneerimisnõustajale hiljemalt 22. juuliks kirjaliku avalduse, milles märgib, mis ulatuses ta nimetatud nõudega ei nõustu, ja esitab neid asjaolusid tõendavad tõendid. Avalduse tähtpäevaks esitamata jätmisel loetakse, et võlausaldaja on nõude suurusega nõustunud.

Vastavalt saneerimismäärusele toimub saneerimiskava vastuvõtmine hiljemalt 19. augustil ja kava esitatakse kohtule kinnitamiseks hiljemalt 27. augustil. Vähemalt kaks nädalat enne saneerimiskava vastuvõtmise tähtaja lõppu avaldab saneerimisnõustaja teate saneerimiskava projekti kohta väljaandes Ametlikud Teadaanded ja edastab saneerimiskava projekti ja selle kohta avaldatud teate puudutatud isikutele.

6. juulil kustutatud väide, et osa maksuvõlast on seotud käibemaksupettusega ja lisatud Heiti Salumetsa kommentaar.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega