Liigu sisu juurde

Merko Ehituse üheksa kuu müügitulu ja puhaskasum kasvasid, ent investeeringud uutesse arendustesse on jätkuvalt pärsitud

Tänavu üheksa kuuga sõlmisid Merko kontserni ettevõtted uusi ehituslepinguid 31% enam kui aasta tagasi ning ehituslepingute portfelli jääk kasvas aastatagusega võrreldes üle 30% võrra 449 miljoni euroni.Foto: Tiit Veermäe

Merko Ehituse 2023. aasta kolmanda kvartali müügitulu oli 122 miljonit eurot ning üheksa kuu oma 340 miljonit eurot, kasvades eelmise aasta sama perioodige võrreldes vastavalt 11% ja 28%. Ettevõtte kolmanda kvartali puhaskasum kasvas 29% 12,7 miljoni euroni ning üheksa kuu puhaskasum 89% 32 miljoni euroni. Tänavu üheksa kuuga on Merko andnud ostjatele üle 665 korterit ja 22 äripinda.

“Sarnaselt esimesele poolaastale toetas kolmanda kvartali ja 9 kuu majandustulemusi olulisel määral valminud korteriarendusprojektides juba varasemalt eelmüüdud korterite üleandmine,” kommenteeris AS Merko Ehitus juhatuse esimees Andres Trink.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Trinki sõnul on Merkol ehitusjärgus ja eelmüüdud korterite varu tulenevalt majanduslangusest ja kinnisvaraturu madalseisust eelmise paari aastaga võrreldes oluliselt väiksem ning see avaldab järgmistel aastatel kontserni majandustulemustele negatiivset mõju.

Kehv makromajanduse pilt ja üldine ebakindlus kolmandas kvartalis ei paranenud ning investeeringud uutesse arendusprojektidesse on Merko vaatest jätkuvalt pärsitud.

AS Merko Ehitus juhatuse esimees Andres Trink.Foto: Merko

“Ka ettevaade on selles osas väga nõrk, majanduse väljavaated veelgi halvenenud ja taastumine lükkunud kaugemasse tulevikku tulenevalt keskpankade intressipoliitikast, jätkuvast inflatsioonist, heitlikust energia- ja maksupoliitikast ning eelkõige geopoliitilisest olukorrast,” lisas Trink.

Üheksa kuuga investeeris kontsern töös olevatesse arendusprojektidesse ja uutesse kinnistutesse kokku 73 miljonit eurot.

Sama ajaga sõlmisid kontserni ettevõtted uusi ehituslepinguid 379 miljoni euro väärtuses ehk 31% enam kui aasta tagasi ning ehituslepingute portfelli jääk kasvas aastatagusega võrreldes üle 30% võrra 449 miljoni euroni.

Trinki kinnitusel jätkas tellijalepingute portfell kolmandas kvartalis kasvu ja on hetkel tugev, tasakaalustades osaliselt korterituru langusest tingitud negatiivseid mõjusid kontserni ehitusmahtudele.

Samas on tema hinnangul ehitusteenuse kasumlikkus pideva surve all ja riskid suured, kuna turgudel ja tarneahelates on kesk-pikas perspektiivis domineerivaks äraootavad seisukohad ning ebakindlust valitsuste majandus- ja välispoliitiliste sammude mõju osas on äärmiselt palju.

“Seetõttu tuleb kontserni ettevõtetel riskide juhtimisele suurt tähelepanu pöörata,” kommenteeris Trink ehitusteenuste turgu.

Esimese üheksa kuuga andis Merko ostjatele üle 665 korterit ja 22 äripinda. Kolmanda kvartali lõpu seisuga oli kontserni ettevõtetel bilansis 825 korterit. Ehitusfaasis olevatest korteritest ligikaudu 40% oli kaetud eelmüügi lepingutega. Suuremad korteriarendusprojektid olid Uus-Veerenni, Noblessneri ja Lahekalda Tallinnas, Erminurme Tartus, Viesturdārzs, Mežpilsēta ja Magnolijas Riias ning Vilnelės Skverai Vilniuses.

2023. aasta kolmandas kvartalis olid suuremad ehituses olevad objektid Eestis Rae ja Pelgulinna riigigümnaasiumid, Hampton by Hilton ja Hyatt hotellihooned, Arter kvartal, Tallinna Kaubamaja Grupi logistikakeskus, Eesti Vabariigi kagupiiri maismaaosa taristu lõigud, Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimine, Vanasadamat ja Rail Baltica Ülemiste reisiterminali ühendav trammiliin ning Ülemiste ühisterminali esimene etapp. Lätis olid töös Elemental Business Centre büroohooned, Leedus tuulepargi taristurajatised Kelmė ja Pagėgiai rajoonides ning erinevate NATO väljaõppekeskuste hooned ja taristud.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.