Liigu sisu juurde

Muutlike hindade tõttu on arendajad sunnitud ehitushankeid tegema mitmes etapis

Invego juhatuse liikme Martin Tamme hinnangul on pikaajaliste lepingute puhul, nagu mitme aasta vältel ehitatavad elurajoonid, puhvermehhanismide lepingutesse kirjutamine mõlema poole huvides. Foto: Eero Vabamägi / Postimees / Scanpix

Kinnisvaraarendaja Invego juhatuse liikme Martin Tamme sõnul on kõikuvad ehitushinnad muutnud ehitajatega lepingute sõlmimise keerulisemaks ja seetõttu on ka hankeid tükeldatud.

Ehitusleheni jõudsid kuuldused kontorihoonest, mille ehitusel oli töövõtja valmis esialgu lepingu sõlmima vaid keldrikorruse rajamiseks.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Tamme kommenteeris, et tellijate jaoks on rahastamistingimustest tulenevalt üldjuhul alati olnud eelistatud fikseeritud hinnaga lepingud, kuid 2022. aasta kiire hinnatõus ning erinevad prognoosid 2023. a. hinnakorrektsioonide osas on nõudnud nii tellijatelt kui töövõtjatelt suuremat paindlikkust, et kokkulepeteni jõuda.

“Lühemate lepingute puhul on nii-öelda jupiti tellimiste vajadus tulenenud rohkem töövõtjate poolelt,” lausus Tamme. “Ja tellijad on olnud surve all senisest paindlikumad, et lõpuks kokkulepetele jõuda.”

Maja tuleb valmis saada

Tamme sõnul on nii tellijate kui töövõtjate ühine huvi ehitama minnes see, et projekt päriselt valmis saaks. Ehitaja huvi on lisaks töödega plussi jõuda ja tellija huvi, et arvestatud finantseerimisallikad (laenuraha ja müük) annaksid õigel ajal vajaliku katte.

“Asi on mõnevõrra lihtsam elurajoonide rajamisel, kui ehitada tuleb mitmeid hooneid ja taristu. Siin on etapiliselt reguleeritud lepingute kasutamisel juba pikem ajalugu, nt Invego projektidest oli juba 2017. aastal Vana Peetri elurajooni projekti töövõtuleping arvestatud mitmeetapilisena,” selgitas Tamme.

Muuhulgas oli töövõtulepingus arvestatud sellegagi, et etappide eeldatavad ehitusajad võivad oluliselt muutuda (sõltuvalt kinnisvaraturu võimalikest kõikumistest) ning sellega seoses olid kaasatud ka erinevad mehhanismid võimalikeks hinnakorrektsioonideks ja vajadusel kokkulepete uuendamiseks, et tagada mõlema poole motivatsioon tööga edasi minna.

Puhvermehhanismid on mõlema poole huvides

Suuremahuliste hoonekomplekside puhul on olukord märksa keerukam ning kas ja milliseid mehhanisme kasutatakse, oleneb Tamme hinnangul suuresti konkreetse objekti rahastamislahendusest.

“Pikaajaliste lepingute puhul nagu mitme aasta vältel ehitatavad elurajoonid on puhvermehhanismide lepingutesse kirjutamine mõlema poole huvides,” kinnitas Martin Tamme.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.