Liigu sisu juurde

Narva Peetri plats saab arhitektuurivõistluse tulemusena tagasi endise kuju ja juurde uusi funktsioone

Narva Peetri platsi arhitektuurikonkursi võidutöö "Piiritaja". Autorid: Ott Alver, Mari Rass, Alvin Järving, Luisa Männilaan ja Patrick Barbo.Foto: Arhitekt Must

Narva Linnavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga korraldas arhitektuurivõistluse, mille eesmärgiks oli leida Peetri platsile ja selle ümbritsevale alale uus visioon ja ruumiline lahendus, et luua Narvale inimsõbralik ja atraktiivne peaväljak.

Arhitektuurivõistlusele kvalifitseerus 13 ideekavandit, millest parimaks tunnistati büroo Arhitekt Must poolt pakutud lahendus “Piiritaja”.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Võistlusega lahendatav ala hõlmas Peetri platsi ning selle lähiümbruses asuvaid Triumphi bastioni ja vallikraavi, Puškini skvääri, Balti tänavat ja Salmeaeda. Linnavalitsuse soov oli võistluselt saada idee Peetri platsi liikluskorralduse täpsustamiseks, et praegune autokeskne asfaldiväljak muutuks jalakäijat arvestavaks ja kutsuvaks linnaruumiks, kus saaksid toimuda avalikud üritused, arvestades samas lähedalasuvast piiripunktist tulenevate nõuetega.

Vaade piki Peetri platsi põhjaserva: väljaku põhjaserv järgib ajaloolist kvartalijoont. Piki väljaku serva jookseb kõrgete mastvalgustite rivi, mis defineerib muidu nõrka väljaku külge. Lisaks jookseb väljaku ümber punasest katendist lint, mis loob puhkerala väljaku ja pargiala vahele. Puhkerala kaudu on võimalik piki väljaku serva liikuda ning sinna avanevad pargis paikneva kohviku välialad. Antud teljele on paigutatud ka sõiduautode ja busside lühiajalise peatumise kohad.Foto: Arhitekt Must

Kaasaegne ja jalakäija-keskne linnaväljak

“Peetri plats pole kohalike jaoks enam ammu linna keskväljak, olulisi sündmusi toimub siin vaid paar korda aastas ning muul ajal on ala parkla staatuses,” sõnas Narva arhitektuuri ja linnaplaneerimise ameti direktor ja žürii liige Kaie Enno.

Ühtlasi on see tema sõnul üks jalakäijavaenulikumaid kohti Narvas, kus valitseb liiklusmüra ja õhusaaste.

“Soovime luua Peetri platsile ilusa ja kaasaegse linnaväljaku, vabaneda parkimisest keset platsi ning liita Peetri platsiga taas ka Puškini skvääri kolmnurkse osa,” lisas Enno.

Žürii hinnangul oli “Piiritaja” võistluse üks sümpaatsemaid töid, terviklik, hästi tsoneeritud, tugevate ja selgete mõtetega.

“Töö liidab ajaloolisi kihistusi hästi tunnetavad ideed uude, toimivasse tervikusse. Peamised ruumilised otsused on tehtud õigesti, struktuur on paigas. Ajalooliste hoonete markeerimine ruumiliste sõrestike abil loob omaette maailma,” kommenteeris töö tugevaid külgi žürii liige ja programmi “Hea avalik ruum” juht arhitekt Kalle Vellevoog. 

Vaade pargialale: kunagiste hoonete vaheline hooviala on nüüd osa avalikust ruumist. Käiguteed kulgevad looklevana hoonete ja hoovide vahel ning panevad Narva ajalugu avastama.Foto: Arhitekt Must

Väljak saab tagasi ajaloolise kuju

Kavandiga taastatakse Peetri väljaku ajalooline kolmnurkne kuju. Väljak saab mitu uut erinevat funktsiooni: Vallikraavi äärde on planeeritud aktiivsusala – spordiväljakud ja puhkeala, olemasolevas pargis säilitatakse kõrged puud ja koha senine olemus, sõjaeelse hoonestruktuuri esiletõstmiseks on kavandatud paviljonid, pikniku- ja kohvikuala, lugemisnurk ja mänguväljak.

Paviljonide vahele rajatakse hubased haljastatud hoovid. Väljakule paigutatakse ka lava – madal puidust platvorm, mida saab kasutada nii paraadide ajal kõnede pidamiseks, kui ka igapäevaselt noorte kohtumiste ja koosviibimiste paigana.

Võidutöö asendiplaan.Foto: Arhitekt Must

“Kokkuvõttes on tegu tugeva tööga ning võistlusala kõik piirkonnad on sellisel määral läbi töötatud, et mõningate muudatuste ja täpsustustega, mida tehakse linna ja arhitektide koostöös projekteerimise ajal, saab Narva endale toimiva ja meeldiva linnaväljaku,” lisas Kaie Enno.

Vaade Peetri platsile: väljaku lõunaserva hoonestuse tegutseb mitmeid kohvikuid, mis saavad ilusa ilmaga valguda väljakule. Olemasolev puuderivi väljaku servas säilitakse ning puuduvad puud rivis täiendatakse uutega. Puud aitavad luua õdusama istumisala ning tsoneerida suuremat väljakut kasutuse järgi erinevateks aladeks. Serva ala valgustus on lahendatud rippuvana, tekitades istujate kohale valguslae. Servaalast jookseb läbi punane klinkertelliskivist katend, rõhutades veelgi ala funktsionaalset erisust väljaku keskmest.Foto: Arhitekt Must

Kuraditosin kandidaati

Peetri platsi arhitektuurivõistlusele laekus kokku 15 ideekavandit, millest kvalifitseerus 13. Arhitektuurivõistluse preemiafond oli kokku 25 000 eurot. 

I preemia (9000 eurot) sai ideekavandi “Piiritaja” eest arhitektuuribüroo Arhitekt Must, autorid Ott Alver, Mari Rass, Alvin Järving, Luisa Männilaan ja Patrick Barbo.

II preemia (7000 eurot) pälvisid ideekavand “Hoovid” ja selle autorid Kertu Johanna Jõeste, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson ja Tristan Krevald arhitektuuribüroost Stuudio TÄNA.

III preemia (5000 eurot) läks ideekavandi “Saal” autorile Villem Tomistele arhitektuuribüroost  Stuudio Tallinn.

Lisaks anti välja kaks ergutuspreemiat, kumbki suuruses 2 000 eurot, arhitektuuribüroo KOKO Arhitektid ideekavandile “Pärl” (autorid Katri Soonberg, Kevin Lamp, Lembit-Kaur Stöör, Lera Mikhailova, Martin Tago ja Raivo Kotov) ja arhitektuuribüroo OAAS Arhitektid ideekavandile “September” (autorid Ivar Lubjak ja Maria Pukk).

Võistluse žüriisse kuulusid hindamise ajal veel Narva linnapea Katri Raik, Narva arhitektuuri ja linnaplaneerimise ameti direktor Kaie Enno, Narva linnaarhitekt Peeter Tambu, programmi “Hea avalik ruum” juht Kalle Vellevoog Eesti Arhitektide Liidust, lisaks Eesti Arhitektide Liidu esindajatena arhitektid Toomas Tammis ja Liis Uustal ning Eesti Maastikuarhitektide Liidu esindajana maastikuarhitekt Kersti Lootus.

Võistlus korraldati EV 100 „Hea avalik ruum“ jätkuprogrammi raames, mida rahastavad kultuuriministeerium, rahandusministeerium ja kohalikud omavalitsused ise. Narva Peetri platsi arhitektuurivõistlus oli 34. programmi kaudu korraldatud arhitektuurivõistlus.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.