Liigu sisu juurde

Viis lume ja jääga seotud riski, mis võivad kinnisvara omanikule kalliks maksma minna

Katusel olevad lumi ja jää võivad olla ohtlikud nii hoonele, selle läheduses liikuvatele inimestele ja parkivatele autodele. Kõige targem ja odavam on investeerida korralikku majahooldusse kui hiljem kannatanutele suuri hüvitisi maksta.Foto: Istockphoto

Kuna kinnisvara omanik vastutab kinnistul liikuvate inimeste ja autode ohutuse eest, siis lume ja jää saabumine lisab mitmeid riske, mis võivad kalliks maksma minna. 

1. Õnnetused katuselt langeva lume ja jääga

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) teavitas, et majaomaniku kohustus on jälgida lumeperioodil katusele kogunevat lume ja jää seisukorda. Ehitise omaniku kohustuste eiramine on rahaliselt karistatav. Varalise kahju tekkimisel vastutab omanik tsiviilkorras, teisele inimesele tervisekahjustuse põhjustamisel võib järgneda omaniku vastutus karistusseadustiku alusel.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Kui sõidukite kahjud võivad piirduda paari tuhande euro suuruse kahjuga, siis raskemad inimvigastused võivad kaasa tuua palju suurema kahjunõude. Kui inimene peaks õnnetuses kaotama töövõime, siis tuleb vastutajal tasuda ka sel perioodil saamata jäänud töötasu.

Vandeadvokaadi abi Päivi Margna advokaadibüroost LMP rääkis, et linnapildis on sageli näha, kuidas majaomanikud on seina äärde asetanud puulipid või piiranud maja külje ohutuslindiga, kuid selline hoiatusmeede ei päästa majaomanikku õnnetuse korral vastutusest. “Korteriomanikud peavad mõistma, et targem ja odavam on investeerida korralikku majahooldusse kui hiljem kannatanutele suuri hüvitisi maksta,” sõnas Margna.

TTJA märkis, et kui lund visatakse inimeste ja sõidukite liikumistsooni, tuleb eelnevalt piirata inimeste ligipääs antud tsooni.

Ka soovitab TTJA lume ja jää katuselt varisemise takistamiseks paigaldada katusele lumetõke.

Ruukki valikus on mitut tüüpi lumetõkkeid. Soomes toodetud turvatarvikud on välja töötatud toimimaks just põhjamaises kliimas.

  • Profileeritud lumetõke sobib eriti suurematele hoonetele, nagu näiteks tööstushooned, koolid ja kaubanduskeskused.
Profileeritud lumetõke.Foto: Ruukki
  • Lumetõkketoru sobib pigem väiksematele hoonetele. Sellele saab lisada ka räästatõkke, lisaprofiil lumetõkkele või lisatõkke lumetõkkele.
Ruukki lumetõke.Foto: Ruukki
Kõrgemate katuseprofiilide (eriti kandvate profiilide puhul) puhul hoiab jäätõke ära lume ja/või jää katuselt alla kukkumise. Foto: Ruukki

Ruukki soovitab lumetõkkeid alati kasutada vihmaveerennide, katuseakende, ventilatsioonitorude ja muude läbiviikude kohal katusel, et tagada kogu süsteemi pikk eluiga.

Lumetõkkeid pakutakse 11 toonis ja neid saab kinnitada enamikule katusekattematerjalidest. Soodsam on tõkked paigaldada koos uue katusega, aga neid saab ka juba valmis katusele lisada.

2. Lisakoormus katusele

Eesti Kindlustusseltside Liidu kahjuennetuse valdkonna juht Ülli Reimets rääkis, et liit kogus statistikat eelmisel aastal hoonetega seotud varakindlustusjuhtumite kohta (kodukindlustus, ettevõtte varakindlustus ja korteriühistu kindlustus). Selgus, et katusel paikneva lume ja jää raskuse tõttu hoonele tekitatud kahju juhtumeid oli eelmisel aastal varakindlustuses 300 ringis, keskmine juhtumi kahju oli 1500 eurot.

TTJA ehitus- ja raudteeosakonna juhataja Priit Pallu sõnul ohustab liigne lumekoormus eriti teras- ja puitkonstruktsioonidega kergehitisi või ehitiste osasid (varjualused, varikatused, karniisid), lameda katusega või väikese katusekaldega ehitisi (bensiinijaamad, spordirajatised, angaarid, estakaadid) ning vanemaid amortiseerunud ehitisi. Pallu märkis, et tuleb vältida lume ja jää kogunemist katuse räästarennidesse ning sadevee äravoolutorudesse ja -lehtritesse, kuna see võib kahjustada sadeveesüsteeme ning takistada katuselt lumesulamise vee ärajuhtimist.

Liigset lume- ja jääkoormust ja peaks kontrollima nii uue, kui ka vanema katuse puhul. Vanade katuste puhul on probleemiks kasin soojapidavus, mis tekitab rohkelt jääd. Samas on vanemate hoonete katused rajatud suurema varuga – arvutamise asemel kasutatati pigem väga tugevat prussi. Moodsate katuste projekteerimisel on tehtud märksa täpsemad arvutused – ülekaaluga on seal arvestatud, aga varu on ehitusmaterjalide säästmiseks väiksem. 

TTJA soovitab jälgida, et katust puhastades ei visataks hoone kõrgemalt osalt madalamale osale, kuna nii võib tekkida liigne koormus hoone madalamale osale ning põhjustada selle varingu.

3. Õnnetused katuse puhastamisel

TTJA andis majaomanikele ka kuus nõuannet, mida katuste puhastamisel silmas pidada:

  • katusel liikudes tuleb kasutada turvavarustust ning end kindlalt konstruktsiooni külge kinnitada;
  • katusele minnes arvestada ilmastikutingimustega, sest jää, tugev lumesadu ja tuul võivad alla kukkumise riski oluliselt suurendada;
  • ohutuks liikumiseks on soovitav paigaldada katusele katusesillad ja -redelid;
  • lume ja jää sulatamisel vältida keemilisi aineid ja tehnoloogiaid, mis võivad kahjustada katusekatet või sadeveesüsteeme, samuti vältida jää lõhkumisel teravaid esemeid, mis võivad katusekatet vigastada;
  • lume ja jää mehaanilisel eemaldamisel kasutada õigeid vahendeid, et vältida külmaga rabedaks muutunud katuse või selle katte lõhkumist;
  • kui hoone omanikul puudub nõuetekohane turvavarustus ja muud tööohutuse tagamiseks vajalikud vahendid, siis tellida katuse lumekoristustööd sellele spetsialiseerunud ettevõttelt.

Ruukki pakub katusele turvaliselt pääsemiseks redeleid, seal liikumiseks katusesildasid ja käsipuid ja kõrgel töötamiseks turvarakmeid ja -köisi.

Katusesild aitab katusel turvaliselt liikuda.Foto: Ruukki

Libedal ajal katusele ronimise muudab turvalisemaks Ruukki SafeGrip redel. Tänu mehaanilisele pulgapindade karestamisele vähendab see libisemise riski ja ohtlike olukordade tekkimis. Redel tõstab oluliselt korstnapühkijate ja katuse hooldustöötajate tööohutuse taset.

Kõrgemate hoonete puhul on vaja paigaldada turva- ehk katusepiirded, mis takistavad inimest katuselt alla kukkumast näiteks katuse hooldustööde või lumekoristuse ajal. Kui hoone katus nõuab nii lumetõkkeid kui ka turvapiirdeid, pakub Ruukki kaks-ühes-lahendust, et katus näeks esteetiliselt meeldivam välja. Selline lahendus sobib suurepäraselt avalikele hoonetele: koolid, polikliinikud, kortermajad, büroohooned, kauplused ja muud sellised kohad, kus ümber hoone liigub palju inimesi.

4. Trahv kohalikult omavalitsuselt

Lisaks võimalikule õnnetusele tuleb arvestada ka asjaoluga, et kohalikud omavalitsused korraldavad talviseid kontrollkäike ning võivad hooletut kinnistuomanikku heakorraeeskirjade rikkumise eest karistada. 

Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti (MUPO) avalike suhete peaspetsialist Meeli Hunt ütles, et sel talvel on linn alustanud nelja haldusmenetlust, aga ühtegi rahatrahvi tehtud veel ei ole. MUPO korrapidajale laekus detsembri alguses lume, libeduse ja jääpurikatega seotud teateid enam kui 50 korda päevas.

5. Kindlustus nõuab hoolsuskohustuse täitmist

Coop Panga Kindlustusmaakleri juht Raivo Piibor rääkis, et vastutuskindlustus aitab lume ja jääga seotud õnnestuste korral vaid juhul kui hoone omaniku hoolikusest hoolimata tekib kahju teisele isikule.

Vastutuskindlustus ei võta ära hoolsuskohustust, kuid aitab kahjud kanda ootamatu sündmuse korral. See tähendab, et majaomanikel on igal juhul vastutus teostada majaesistel kõnniteedel libedusetõrjet ja vältida räästasse jääpurikate tekkimist või need sealt eemaldada. Ent kui ilmastikuolud muutuvad kiiresti ja majaomanikul pole olnud võimalik õnnetust vältida või õnnetus on juhtunud vaatamata majaomaniku üldisele hooldusele, tuleb appi kindlustus. 

Piibor ja tuletas meelde, et enamus kindlustusseltse lume raskuse tõttu tekkinud kahjusid ei hüvita. “Mõni selts loeb lumeraskusest tekkinud kahju ettearvamatuks ja ootamatuks vaid juhul, kui lund sadas korraga nii palju, et seda polnud võimalik koristada,” täpsustas Piibor.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.