Päikeseenergia fassaadilahendus, mis võimaldab toota elektrit siis, kui hind on kõrgem
Onnineni senised laopinnad on kasvavale ärile väikseks jäänud ning seepärast on peatselt jõudmas lõpule uue kesklao ehitus. Tegu on väga suure ehitisega, mille energiakulude vähendamise tarvis võeti kasutusele päikeseenergia lahendus, mis võimaldab elektrit toota just neil hetkedel, kui tüüpilistele lõunasse suunatud lahendustele päikesekiirgus ideaalse nurga alt otse peale ei paista ja elektri hind kõrgustesse kerkib.
Paneelide fassaadile paigaldamise eelis on asjaolu, et need püüavad päikest ja toodavad energiat just kallima elektrihinnaga ajal — hommikuti ja õhtuti ning talveperioodil, kui päikesenurk on madal.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Fassaadilahendus võimaldab elektrikuludelt säästa
Kuna katuselahendused ja maapaigaldised on kõik valdavalt suunatud lõunasse ja nad toodavad energiat enam-vähem ühel ja samal ajal ning nende hulk on Eestis juba päris suureks kasvanud, siis võib juhtuda, et tipphetkedel langeb ületootmise tõttu toodetava elektri hind pea nullini. Onnineni laohoone fassaadilahenduse abil saab elektrit toota aga just siis, kui teiste lahenduste tootlus on märgatavalt väiksem.
Lisaks räägib paneelide fassaadile paigaldamise kasuks see, et sageli pole hooneid projekteerides mõeldud päikesepaneelide paigaldamise võimalusele ning pole arvestatud asjaoluga, et see võib ballastidega lahenduse puhul panna katusele märkimisväärse lisaraskuse — olenevalt päikesepargi suurusest võib see tähendada isegi mitut lisatonni.
Fassaadile saab paneele aga peaaegu alati paigaldada, sest seinad on tugevamad ja raskust on võimalik paremini hajutada.
Läbimõeldud süsteem on efektiivne ja visuaalselt kena
Fassaadilahenduse näidisena kerkivale Onnineni laohoonele paigaldatud päikeselahendus on eriline just visuaalse poole pealt, sest K2 carrier rail + insertion rail lahendust pole seni Eestis teadaolevalt veel paigaldatud.
Kuna hoone seinad on sandwich-paneelidest, kus lihtsustatud öeldes on kahe plekikihi vahel soojustusmaterjal, siis on sinna tavapäraselt üsna keeruline raskemaid asju kinnitada. Siin tuli appi Saksamaa koostööpartner K2, mille poolt toodetud ja just sandwichile mõeldud soliidne ja ühtlaselt jaotatud koormusega lahendus on esimene, mis Onnineni kaudu Eestisse jõudis.
Lisaks oli vald esitanud projekteerimisalase nõude, et lahendus oleks täielikult musta värvi ja visuaalselt võimalikult märkamatu. Kui odavamate lahenduste puhul jäävad tihti näha kas paneelide servad või klambrite kinnituskohad, siis Onnineni laohoone puhul kinnitusklambreid välisel vaatlusel näha polegi. Lahendus on visuaalselt kena ning selle kasuks räägib asjaolu, et seda saab vajaduse korral lihtsasti laiendada.
Kui tavapäraselt on päikesepaneelidel mingil määral näha siiski hõbedased voolurajad ja servad, siis Onnineni laohoone tarvis valitud Aiko Extra Full Black paneelid on tõepoolest servast servani täiesti musta värvi.
Kokku kasutab Onnineni uus laohoone 435 Aiko päikesepaneeli võimsusega 445W, mis annavad ühtekokku võimsuseks 194 kW. Lisaks on süsteemis kasutusel kolm 50 kW Solaxi inverterit AFCI ehk kaarleegi tuvastusega, mis tagab süsteemi haldamisel lisaturvalisuse.