Liigu sisu juurde

Päikesejaama rajades mõtle ka päästjate ohutusele

Päästjad kustutavad päikesepaneelidega maja katust.Foto: Shutterstock

Kui juhtub õnnetus ja näiteks katusele paigaldatud päikesepaneelid satuvad põlengusse, säilib elektrilöögi oht päästetöötajatele ka siis, kui hoonest elekter välja lülitada. Kuidas tagada päästjate ohutus?

Eestis on juba umbes 15 000 päikesejaama ja uusi lisandub kiires tempos. Nii suure päikeseparkide arvu juures kasvab ka tõenäosus, et mõni neist satub ükskõik mis põhjusel alguse saanud tuleõnnetusse. Selliseid juhtumeid on juba olnud, näiteks mõni aasta tagasi süttisid päikesepaneelid Tartus ühe ridaelamu katusel.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Päikesepaneelidega hoone kustutustöödel on aga päästjatele omad spetsiifilised ohud,” selgitas Onnineni päikeseenergia tootelahenduse juht Kalev Koppel.

Milles seisneb oht päästetöötajatele?

Enne kustutustööde algust hoolitsevad päästjad selle eest, et hoonest oleks välja lülitatud elekter. Kui elektrit ei saa välja lülitada kilbist, kasutatakse vajadusel ka spetsiaalseid isoleeritud kaablilõikamistange. Pinge all kaablid kujutavad endast ohtu tuletõrjujaile nii veega kustutamisel kui tulekoldeni jõudmiseks lammutustööde tegemisel. 

“Probleem on aga selles, et päikesepaneele ei ole sellisel moel võimalik välja lülitada,” ütles Koppel.

Kui inverter on välja lülitud, siis elekter enam võrku ei lähe, kuid päikesepaneelid töötavad edasi. Paneelidest inverterini kulgev kaabeldus on endiselt alalispinge all. Mida rohkem valgust väljas on, seda enam elektrit paneelid kaablitesse annavad. 

Kui tuli on kahjustanud päikesepaneelide ja inverteri vahelist kaabeldust ning päästja suunab sellele veejoa, siis teatud kauguselt tekib elektrilöögi oht.

Ohtlik olukord võib tekkida ka siis, kui päästetöötaja peab tulekoldele ligipääsemiseks katust lammutama, näiteks ketaslõikuriga, kuid katuse sisse paigaldatud päikesepaneelide juhtmestik on endiselt pinge all. Võib saada elektrilöögi, samuti võib tekkida kaarleek. Piisab juba sellestki, kui päästetöötaja ehmatab ja kaotab katusel tasakaalu. 

Kuidas päästjaid kaitsta?

Päästjate ohu vältimiseks on mõnedes riikides päikesepargi rajamistel kohustuslik paigaldada paneelidele nn kiire väljalülituse (ingl rapid shutdown) seade. See iga paneeli tagaküljel asuv seade on ühenduslüli inverteri ja paneeli vahel. Niipea kui inverter lülitub vooluvõrgust välja, katkeb ka elektri liikumine paneelide ja inverteri vahelistes kaablites. Seega ei kujuta juhtmestik enam ohtu päästjatele.

Millised on riiklikud regulatsioonid?

Riikide poolt päikesejaamadele kehtestatud turvanõuded erinevad üksteisest. Näiteks USAs on kiire väljalülituse funktsioon kohustuslik. Saksamaal see kohustuslik pole, aga kui päikesepark on selliste seadmetega varustatud, peab elektrikilbil olema selle kohta vastav info. Eesti ettekirjutused kiire väljalülituse seadmete paigaldamist ei nõua. “Kuid need on mõistlik paigaldada ka ilma seaduse nõudeta,” leidis Koppel. Paraneb päästjate ohutus ja tõenäoliselt mõjutab see ka põlengu kustutamise kiirust. Aega läheb rohkem, kui päästjad peavad hakkama kaaluma, kuidas maandada päikesepaneelide ja inverteri vahel kulgeva pingestatud kaabeldusega tekkivaid riske kustutustöödele. 

Millist seadet kasutada?

Kuigi on olemas seadmeid, mille ainus eesmärk ongi paneelist elektri edastamise katkestamine, siis Koppeli sõnul paigaldatakse tegelikkuses rohkem kombineeritud seadmeid. “Need ühendavad endas kolm kasulikku funktsiooni: monitoorimine, optimeerimine ja kiire väljalülitus,” selgita ta. Selline on näiteks Onnineni valikusse kuuluv USA tootja Tigo optimeerija TS4-A-O. 

Tigo optimeerijal TS4-A-O on ka kiire väljalülituse funktsioon. TS4-A-O ühildub erinevate inverteritega ja sobib kuni 700vatistele paneelidele. Foto: Tootja

Igale paneelile kinnitatud optimeerija lahendab probleemi, mis tekib siis, kui mõni paneel toodab mingil põhjusel, näiteks varju tõttu vähem elektrit. Seetõttu väheneb kogu paneeliahela läbilaskevõime, kuna ahel laseb läbi niipalju voolu, kui selle kõige nõrgem lüli. Optimeerija lahendab probleemi, tekitades automaatselt möödaviigu paneelist, mis elektrit ei tooda või toodab osaliselt. Monitooring võimaldab saada andmeid iga paneeli pinge, voolu ja elektritootmise kohta eraldi ja sellest on kasu ka päikesejaama hooldamisel, sest kohe on näha, millises paneelis probleem on. “Optimeerija paigaldamine parandab päikesepargi efektiivsust, kiire väljalülitus tagab ohutuma töö päästjatele ja aitab põlengut kiiremini kustutada. Projekteerijad võiksid seda võimalust rohkem tutvustada ka päikeseparkide rajajatele,” ütles Koppel.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.