Liigu sisu juurde

Päikeseparke on võimalik nutikate lahendustega senisest oluliselt efektiivsemaks muuta

Uus päikesepark Onnineni Eesti peakorteri hoonele katusel Betooni tänaval. Foto: Onninen

Onnineni Eesti peakontori hoonele Betooni tänaval paigaldati hiljuti kaasaegne päikesepark, mis on tavapärastest nutikam ja tõhusam, võimaldades toota elektrit efektiivselt ka pilvise ilmaga.

Suurem osa päikesepaneelidest paigaldatakse tavaliselt lõuna suunas. Onnineni Betooni tänava päikesepargis on paneelid on paigutatud ida-lääne suunas ning seetõttu toodavad need kõige rohkem elektrit hommikul ja pärastlõunal — siis, kui elektri hind on tavapäraselt kõige kõrgem.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Paneelideks on valitud musta raamiga Leapton 460 W päikesepaneelid. Tegu on kvaliteetse paneeliga, millel on hea võimsuse suhe pinnaühiku kohta. Ühtekokku on kasutusel 110 paneeli koguvõimsusega 50,6 kW.

Nutikad tooted ja nutikas tarkvara vähendavad töövaeva

Paneelide kinnitused tarnis Saksamaa tootja K2 Systems GmbH ja nende kinnituste eeliseks on lisaks soodsamale hinnale asjaolu, et paneelide raamistik on omavahel ühendatud. See tagab tunduvalt tugevama tuuletaluvuse ja ballasti võib selle võrra vähem panna. See omakorda vähendab survet hoone katusekonstruktsioonidele.

Lisaks on kasutusel erinevad valmislahendused. K2 lahendust võib nimetada kvaliteetseks ja töökindlaks, sest selle juures on mõeldud juba katusekatte pikaajalisele säilimisele ja vee ärajuhtimisele. Näiteks paiknevad raamide all spetsiaalsed kummialused, mis kaitsevad katusematerjali vigastuste eest, takistamata seejuures vee äravoolu.

Kaableid fikseerivad katusel OBO Bettermann korvrennid, mis tagavad, et lõpptulemusena on kaabeldus turvaline, efektiivne ja näeb ka kena välja.Suureks abiks projekteerijale on K2 Base arvutustarkvara, mis arvutab välja vajamineva ballasti vastavalt päikesepargi asukoha keskmistele aastastele lume- ja tuulekoormustele. Programm analüüsib konkreetse asukoha pikema perioodi ilmaandmeid, lisaks arvestab see ballasti arvutusel paigaldusplaaniga, katusematerjali hõõrdeteguriga ning paneeli ja kinnituslahenduse tüübiga. Kõik see tagab, et kasutusel on optimaalne hulk ballaste ja koormus katusekonstruktsioonidele on võimalikult väike. Nimelt saab K2 Base abil välja arvutada päikesepargi kõikvõimalike osade kogused ja kaalud, mille abil on kindlus, et ehitades on materjali õiges koguses ning tooted sobivad omavahel kokku.

Kvaliteetsed inverterid ja optimeerijad tagavad ohutu ja efektiivse töö

Onnineni päikesepargis on kasutusel Huawei inverter, mille eeliseks on sisseehitatud AFCI ehk kaarleegi tuvastus DC poolel. See tähendab, et inverter lülitub välja, kui alalisvooluahelates on halb kontakt või ebakvaliteetsed ühendused ja tagab nii süsteemile maksimaalse ohutuse.

Onnineni päikesepargis on kasutusel kaarleegi tuvastusega Huawei inverter.Foto: Onninen

Kõikidel paneelidel on kasutusel Huawei optimeerijad SUN2000, mis suurendavad oluliselt paneelide elektritoodangut. Otsene kasu ilmneb, kui mõnele paneelile langeb näiteks puu vari või on ilm pilvine. Kui varem tõmbas see maha ka teiste paneelide jõudluse, siis nüüd saab seda vältida. Lisaks on kõikide paneelide optimeerijatega sidumise lahenduse puhul võimalik rapid – shut down ehk ülikiire välja lülitamine, mida võib erandolukorras kiirelt vaja minna.

Kuvatõmmis optimeerijatega päikesepaneelide elektritoodangust, mis on nähtav reaalajas.

Päikesepaneelid toodavad elektrit kogu selle aja, mil selleks on piisavalt valgust ja sel ajal ei saa neid sisuliselt välja lülitada. Seega on päikesepaneelide DC kaablid kuni inverterini pingestatud alati, kui on valgust ja see võib näiteks tulekahju korral probleemiks osutuda. Tulekahju korral ei saa pingestatud kaableid kustutada, sest vesi juhib hästi elektrit ja kustutamistööd oleksid tuletõrjujale ohtlikud. Huawei inverteri ja optimeerija kasutamisel kõigil paneelidel teeb see inverter automaatselt AC peakilbist või inverterist välja lülitades optimeerijate abiga pingetuks ka paneeli alalisvoolu kaablid.

Päikesepaneelide monitoorimisplatvorm FusionSolar.Foto: Onninen

Huawei on loonud ka mugava monitoorimisplatvormi FusionSolar, mille kaudu saab jälgida päikesejaama toodangut igal hetkel, näha elektritarbimist, uuendada inverterit ja näha veakoode, kui jaamal peaks tekkima mingeid probleeme. Kõikide optimeerijatega süsteemis näeb iga paneeli andmeid (vool, pinge, võimsus) ja toodangut. Süsteemis on kohesel näha, kui mingi paneeliga on probleem. Kui optimeerijaid ei oleks, siis tõmbaks üks katkine paneel alla kogu ahela toodangut.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.