Pane bürokraatlik kohustus enda kasuks tööle: kohustusliku pääsusüsteemiga saad objekti turvalisust tõsta
Ehitusplatsi läbipääsusüsteem ja sellega kaasnev kontroll – kes sisenes, kes väljus –, on olnud osa muudest G4S Eesti valveteenustest juba enne seda, kui ehitusettevõtetele muutus kohustuslikuks esitada maksu- ja tolliametile andmeid töötajate ehitusplatsil viibitud aja kohta. Varguse ja teiste rikkumiste eest see siiski üksinda ei kaitse. Lisameetmetega on võimalik ehitusobjekti turvalisust tõsta ja vajadusel ka kogutud tööaja andmeid kontrollida.
Ehitusplatside läbipääsuteenuse seadmeid on G4S Eesti valikus kahte tüüpi. Üks on lihtsalt iseseisev seade, mis registreerib tööaja kaarte ja saadab kogutud andmed Maksu- ja tolliameti e-teenuste keskkonda. Sellist seadet kasutatakse näiteks teedeehitusel, kus füüsilisi tõkkeid ei ole võimalik ehitusobjekti ümber panna.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Teine seade on mõeldud piiratud läbipääsuga ehitusobjektile, sisaldades läbipääsuseadme kõrval ka tõkkepuud või turnikeed. Selliseid lahendusi kasutatakse sageli näiteks linnades hoonete ehitustel, kus on tarvis ehitusplatse piirdega ümbritseda.
Videovalve aitab kogutud läbipääsuandmeid kontrollida
Ehitusplatsi läbipääsusüsteem on aga vaid üks kontrollvahend juhul, kui töötajad on oma objektile sisenemised ja sealt väljumised vastava seadme ja tööaja kaardi abil registreerinud. G4S Eesti teenusejuht Dmitri Šabunovi sõnul on võimalik ehitusobjekti turvalisust tõsta, kasutades lisaks läbipääsusüsteemile videovalvet.
Kuna Eestis on tööaja kaartide registreerimise nõue veel üsna uus, ei ole täpselt teada, milliseid probleeme võib kasutamisel tekkima hakata. “Võime oletada, et esineb kaartide väärkasutamist või käest-kätte andmist,” pakkus Šabunov. Selleks, et lisaks läbipääsusüsteemiga kogutud logile oleks võimalik kinnitada, et ikka õige isik käis objektil või keegi ei kasutanud võõrast kaarti, on võimalik ehitusobjektile juurde lisada ka videovalve, mille pildi abil saab kogutud andmeid kinnitada.
Üks videoteenustest, mida G4S Eesti ehitusettevõtetele pakub, on mobiilne videovalve. Selle teenuse juhtmevabad videoseadmed on kergesti paigaldatavad ja sobivad seetõttu hästi pidevas muutumises olevatele ehitusobjektidele.
Veelgi parem funktsionaalsus on aga laialdaste võimalustega G4S videovalvel, mille kaamerapildid edastatakse G4S juhtimiskeskusesse ja mille abil on võimalik vaadelda ka otsepilti.
Videovalveteenuse kõrvale on tihti ehitusettevõtted küsinud ka time-laps’i võimalust. Time-laps’i mõte seisneb selles, et ehitusobjekti valmimisest teeb üks valvekaamera aeg-ajalt pilte ja kogutud piltide arhiivist saab hiljem kokku panna lühikese video.
Tugevaim külg on patrulli reageerimised
G4S Eesti videovalveteenuste kõrval on võtmesõnaks ka patrulli reageerimine. “Meie üks tugevamaid külgi on patrulli reageerimised, sest G4S patrullide kaetus on üle Eesti kõige tugevam võrreldes kõikide konkurentidega ja patrulli reageerimiskiirus on meil kõige parem,” märkis Šabunov. Lisaks häire korral reageerimist vajavale väljasõidule pakub G4S ka sellist patrullteenust, mille puhul patrull teeb kokkulepitud aegadel objekti ülevaatust – kontrollib ümbrust, vaatab, kas uksed-aknad on kinni ja tuled kustus.
Hoiuruumidele ja soojakutele tasub eraldi panna väikeäri nutivalve
G4S Eesti valveteenustest kasutatakse ehitusobjektidel ka väikeäri nutivalvet, mis on mõeldud eraldi suletud ruumidele. Näiteks ehitusplatsidel olevatele garaažidele, soojakutele või hoiuruumidele, kus hoitakse kallimaid materjale, tööriistu, kütust või teisi väärtuslikke esemeid. Väikeäri nutivalve juurde kuuluvad lisaks valveseadmestikule ka suitsuandurid.
“Statistika järgi on 90 protsenti kõige magusamad asjad varastele, mida on ära viidud, tööriistad ja kütus,” jagas Šabunov kogemust. “Läbipääsuteenuse üheks suureks väärtuseks on see, et ehitaja saab ülevaate, kes ja millal käib ehitusplatsil.” Enamust sellistest vargusjuhtumitest ei pane toime mitte niisama tänavalt tulnud inimesed, vaid nii-öelda oma ringkonnast ajutised töötajad või alltöövõtjate töötajad, kes teavad täpselt, kus asuvad ehitusobjektil näiteks kütus või tööriistad.
Lisaks eelpool mainitud teenustele pakub G4S ehitusettevõtetele ka ühekordseid hoone nõrkvoolusüsteemide paigaldustöid, sealhulgas ka valveseadmete paigaldamist.