Liigu sisu juurde

Politsei- ja Piirivalveamet kolib peamaja Rahumäele, algas kompleksi ideekonkurss

Põhja Regionaalhaigla lähedal asuv ala, kuhu Politsei- ja Piirivalveamet plaanib ehitada mitu uut hoonet, millesse kolivad ka ameti peakorter ja Põhja prefektuur.Foto: Maa-ameti aerofoto, 2022

Riigi Kinnisvara (RKAS) kuulutas välja konkursi, et leida parim lahendus Politsei- ja Piirivalveameti kompleksil hoonestuse ja väliruumi rajamiseks.

Tallinnas Rahumäe tee 6 / Tervise 20 aadressil asub Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) kasutuses olev kompleks, millele otsitakse ideekonkursiga uut kaasaegset ilmet.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Konkursi eesmärk on leida lahendus hoonestuse ja väliruumi rajamiseks ning määrata olulisemad arhitektuuritingimused hoonete kavandamiseks. Osalejatel tuleb välja pakkuda terviklik idee haljastuseks, hoonete paiknemiseks ja nende vahel liiklemiseks, aga ka parkimiseks.

Konkursi võidutöö lahendus saab aluseks edasisele detailplaneeringu koostamisele.

“Hea ja kvaliteetne linnaruum on inimestele saanud üha olulisemaks. Linn ei tähenda enam ainult suuri maju, vaid aina rohkem pannakse rõhku ka hooneid ümbritsevale keskkonnale – et seal oleks meeldiv olla ning see arvestaks inimestega,” rääkis Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Tarmo Mändmets. “Just seda eesmärki peame silmas ka PPA kompleksi puhul. Ideede pakkujatel tuleb kvartali kujundamisel arvestada ka politsei funktsionaalse töökeskkonna vajadustega.”

Tulevikus paiknevad seal hooned Politsei- ja Piirivalveameti erinevatele üksustele. Samuti plaanitakse sinna rajada uus PPA peamaja.

PPA peamaja asub praegu Pärnu maantee 139 hoones, kus kunagi asus kommivabrik Kalev. Riik üüris hoone 2004. aastal 20 aastaks ja see leping peaks sel suvel läbi saama. Üürilepinguga võttis riik kohustuse tasuda üüri 150 krooni (9,59 eurot) ruutmeetri eest kuus, omanikul oli õigus hinda tõsta kord aastas vastavalt Statistikaameti poolt avaldatud tarbijahinnaindeksi muutumisele, kuid mitte rohkem kui 3% aastas.

Võistluse lähteülesandest selgub, et RKAS plaanib ala arendada nelja etapina:

1. etapp:

 • Põhja prefektuuri büroohoone pindalaga 13 500 ruutmeetrit (s.h 1. ja 4. etapi hoonete mahte ühendavad osad, arvestades vajadusega luua ühiskasutatav fuajee, kohvik, jõusaal jt. ühisruumid);
 • Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) büroohoone pindalaga 6900 ruutmeetrit;
 • kaks lasketiiru (26x52m; 1 400m2 ja 16x32m; 600 ruutmeetrit – võivad paikneda maa-alusel korrusel, kuid vaja tagada juurdepääs nii väljast kui hoonetest seest);
 • parkimismajad 500-le sõiduautole.

2. etapp:

 • Kesküksuste büroohoone pindalaga 6900 ruutmeetrit.

3. etapp:

 • 1. etapis parkimismaja esimesel korrusel ehitatakse välja töökodade, garaažide ja ladude kompleks.

4. etapp:

 • Politseijaoskond pindalaga 4600 ruutmeetrit.

Konkursi esimeses voorus saavad võistlusest huvitatud arhitektuuribürood esitada hiljemalt 15. märtsiks osalemissoovi koos portfoolioga seni tehtud töödest.

Seejärel valib võistluse žürii portfooliote põhjal välja viis arhitektuuribürood, kes saavad teises voorus võimaluse esitada oma kavandid. Võistlustööde esitamise tähtaeg on 10. juuni 2024.

Konkursi auhinnafond on kokku 60 000 eurot. Konkursi tingimused on välja töötatud koostöös Eesti Arhitektide Liiduga.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

 • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
 • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
 • Hoonete ehitus
 • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega