Pro Kapital teenis esimeses kvartalis 1,7 miljonit eurot kahjumit
Pro Kapitali grupp tegi esimeses kvartalis 3,1 miljonit eurot käivet ja teenis seejuures 1,7 miljonit eurot puhaskahjumit, selgus börsile saadetud kvartaliaruanedest.
Aasta varasemaga võrreldes langes grupi kogukäive enam kui neli korda (3,1 miljonit eurot, võrrelduna 13,4 miljoni euroga 2023. aasta esimeses kvartalis).
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Ettevõte selgitas, et grupi käive kinnisvara müügist sõltub elamuarenduste valmimise ajast, kuna müügitulu kajastatakse hetkel, kui sõlmitakse notariaalne müügileping ja ruumid antakse ostjale üle.
Tallinnas ladu tühjkas müüdud
Firma selgitas, et 2024. aasta esimeses kvartalis vähenes kinnisvaratulu võrreldes eelneva aastaga, kuna Kindrali Majade esimese etapi ehitus lõpetati ja viimased korterid müüdi ning anti klientidele üle 2023. aasta alguses.
Aruandeperioodil müüs Pro Kapital Tallinnas ühe parkimiskoha (2023. aasta kolmel esimesel kuul: 63 korterit, 69 parkimiskohta ja 54 panipaika). Aruandeperioodi lõpus oli firmal Tallinnas varudena kajastatud üks korter, 73 parkimiskohta ning 22 panipaika. Varudena kajastatud korter on kasutusel näidiskorterina Kindrali Majade arenduses ning ei ole hetkel müügis.
- Aasta esimese kolme kuu brutokasum vähenes 76% võrra ja moodustas 0,9 miljonit eurot võrrelduna 3,7 miljoni euroga 2023. aastal.
- Esimese kvartali ärikahjum moodustas 0,7 miljonit eurot võrrelduna 2,2 miljoni euro ärikasumiga 2023. aastal.
- Esimese kvartali puhaskahjum oli 1,7 miljonit eurot võrrelduna 1,3 miljoni euro puhaskasumiga võrdlusperioodil.
- Rahavood põhitegevusest olid 2024. aasta esimesel kolmel kuul negatiivsed 1,7 miljonit eurot võrreldes positiivse 10,3 miljoni euroga samal perioodil 2023. aastal.
- Aktsia puhasväärtus oli 31. märtsi 2024 seisuga 0,95 eurot võrreldes 1 euroga 31. märtsil 2023.
Müügis olevad projektid
2024. aastal jätkab ettevõte Kalaranna 8 arenduse viimase etapi ehituse ja müügiga. Viimane etapp koosneb neljast kortermajast 146 korteri ja nelja äripinnaga, mille lõpetamisel on Kalaranna Kvartali arenduses kokku 12 maja.
Esimeses kvartalis jõudsid kõik neli maja täiskõrguseni ning ehitustegevus jätkub firma kinnitusel plaanipäraselt. Aruande avaldamise ajaks oli eelmüügi lepingutega kaetud 40% korteritest. “Peame seda väga heaks tulemuseks tänapäeva väljakutseid pakkuval turul, eriti arvestades meie asukohast tulenevat keskmisest kõrgemat hinnataset,” seisis aruandes.
Kristiine City’s jätkab Pro Kapital uue projekti, Uus-Kindrali müügitegevust, mille ehituse ettevalmistavate töödega alustati märtsis. Firma kinnitusel on esimese kvartali lõpuks müüdud veidi üle 30% korteritest. Aprillis sõlmisis ettevõte ehitustegevuse rahastamiseks laenulepingu LHV pangaga.
Riias müüb Pro Kapital jätkuvalt luksuskortereid River Breeze Residentsis. “2023. aasta oli River Breeze Residentsi müügi osas seni parim ning prognoosime viimased korterid müüa ja klientidele üleanda hiljemalt 2024. aasta lõpuks,” ennustatakse aruandes. 2024. aasta esimeses kvartalis müüs ettevõte kaks korterit ning müügiootel on veel kuus korterit.
Vilniuses valmisid 2019. aastal viis maja 115 korteriga Šaltiniu Namai Attico arenduses. 2024. aasta aprilli lõpuks on müümata kaks korterit, millest üks on näidiskorter.
Möödunud aasta septembris alustas Pro Kapital Šaltiniu Namai Attico viimase etapi 43 linnavilla ja ärihoone (15 ühikut) ehitusega. 2024. aasta aprilli lõpuks on valminud ligikaudu 15% ehitusest, mis hõlmab ärihoone teise korruse konstruktsioonide lõpetamist ning villade esimese korruse betoonitöid. Mai alguses sõlmis ettevõte laenuleping Šiauliu pangaga. “2024. aasta esimese kvartali lõpuks oleme ületanud 25% müügilävendi, saavutades samal ajal turul rekordilise hinnataseme,” kirjutatakse aruandes.
Pro Kapital jätkab ehitusloa taotlemist kõige hiljutisemale investeeringule Naugarduko tänaval. Mäe serval asuv endine koolihoone projekteeritakse ümber eluhooneks, kus valmib ligikaudu 50 korterit vaadetega Vilniuse vanalinnale. Ettevõte loodab ehitusloa saamist suveks ning alustada renoveerimistöödega 2024. aasta neljandas kvartalis.
Hotellinduses asjad paranevad, kuid firma peab ärist loobuma
Lisaks arendus- ja haldustegevusele Baltikumis, omab ja opereerib Pro Kapital hotelli Saksamaa väikeses kuurortlinnas Bad Kreuznach, mis asub Frankfurdi lähipiirkonnas.
Kvartaliaruandes seisab, et peale kahte rasket aastat, mis on tänu pandeemiale mõjutanud kogu ülemaailmset turismisektorit, liigub hotellindus nõudluse kasvamise suunas. Pro Kapitali kinnitusel olid hotelli 2023. aasta tulemused suurepärased ning sama positiivne trend on jätkunud ka 2024. aasta esimeses kvartalis, mil nii hotelli täituvus kui keskmine toa hind on jätkanud stabiilset tõusu.
2024. aastal pööratakse suuremat tähelepanu MICE tegevustele (Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions), eesmärgiga suurendada müüki ettevõtete segmendis. Esimese kvartali head tulemused tõestavad meie strateegia efektiivsust, kuna igakuised tegelikud tulemused on ületanud 2024. aasta igakuiseid eelarveid.
Hotell tegi firmale kolme kuuga 1,29 miljonit eurot käivet, mis moodustas 42% kogu grupi käibest.
Ettevõtte on võtnud kohustuse hotelliärist loobuda. Kui Pro Kapital pikendas aasta alguses Rootsis välja antud võlakirju, siis võlausaldajatele antud lubaduse kohaselt peab Pro Kapital 2025. aasta lõpuks müüma oma hotelliäri ja saadud rahast kuni viie miljoni euro eest võlakirju lunastama.
Ettevõte avas Itaalias ostetud äri sisu
22. märtsil omandas Pro Kapital 67,5% Preatoni Nuda Proprieta S.r.l. aktsiatest (registreeritud Milanos, Itaalias) 2,5 miljoni euro eest.
Aruande kohaselt võimaldas Preatoni Nuda Proprieta S.r.l omandamine tutvuda kinnisvara omandiõiguse vormiga, mis on hästi arenenud just Lõuna-Euroopa riikides ning eriti just Itaalias. “Saame omandatud ettevõttele pakkuda struktuurset tuge ning samal ajal leida võimalusi seda ka Baltikumis rakendada,” on kirjas aruandes.
Pro Kapitali selgituse kohaselt tegeleb uus tütarfirma kinnisvara kasutusõiguse vormiga, kus kinnisasja omandaval omanikul puudub vara üle täielik kontroll ja õigus saada sellest tulenevat tulu või kasu senikaua, kuni kasutusõiguse müüja (ehk eluaegne kasutaja või kasusaaja) säilitab kasutusõiguse.
Selliste tehingute korral omandab ostja kinnisvara, jättes selle müüjale õiguse seda kasutada, mille tulemuseks on müüja vanusele vastav diskonteeritud hindamine. See strateegia pakub ostjale erinevaid võimalusi: nad võivad otsustada kinnisvara säilitada, eeldades kapitali kallinemist, mis tuleneb esialgsest diskonteeritud hindamisest, või teise võimalusena otsustada, et nad loovutavad omandiõiguse uuele investorile.
“Usume, et arvestades vananevat elanikkonda ning uute põlvkondade muutuvaid hoiakuid kinnisvara omamise suhtes, võib selline lähenemine pakkuda kinnisvara müügile värsket vaatenurka,” kirjutatakse aruandes. “Näeme seda mudelit nii intrigeeriva kui ka uuenduslikuna, mis pakub märkimisväärset kasvupotentsiaali, vähendades samal ajal sellega seotud riske.”