Liigu sisu juurde

Raskustes puitmajatootjate grupp: nädala jooksul alustas teine firma saneerimismenetlust

Sandla Puidu tootmine Sandla külas Saaremaal.Foto: Maa-amet, 2023

Eile algas Saaremaa puitmajade tootja Sandla Puit saneerimismenetlus, vähem kui nädala jooksul on see teine sama grupi ettevõte, mis tunnistab raskusi kohustuste täitmisel.

Eile saneerimismenetlust alustanud puitmajade tootja Sandla Puit on neljast ettevõttest koosneva grupi suurim ettevõte. Selle bilansimaht oli 2022. aastal 7,7 miljonit eurot, käive enam kui 10 miljonit eurot ja kasum 348 000 eurot. 2023. aasta aruanne on ettevõttel esitamata.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Firmas töötas maksuameti andmetel käesoleva aasta esimeses kvartalis 57 inimest. Ettevõttele on maikuus tekkinud maksuvõlg, artikli kirjutamise ajal oli see enam kui 76 000 eurot. Firmal on esitamata üks käibedeklaratsioon.

Sandla puit on tegutsenud 2000. aastast. Firma tegeles palkmajade, aia- ja suvemajade, saunade, kuuride, paviljonide, mängumajade, autovarjualuste, garaažide ja eritellimusel põhinevate ehitiste tootmisega.

Ettevõtte kodulehe andmetel tarnis see üle 90 protsendi oma toodangust klientidele Saksamaal, Hollandis, Ühendkuningriigis, Iirimaal, Balkani riikides, Hispaanias ja Skandinaavias.

Ettevõtte saneerimist alustatakse ettevõtte majanduslike raskuste ületamiseks: firma likviidsuse taastamiseks, kasumlikkuse parandamiseks ja jätkusuutliku majandamise tagamiseks. Tavapäraselt on saneerimiskava kinnitamise eelduseks, et võlausaldajad on valmis osalisest nõudest loobuma ja pikendama alles jäänud võla maksetähtaega.

Saneerimisel ka teine grupi ettevõte

Eelmisel nädalal kirjutas Ehitusleht, et algas Sandla Puiduga samasse gruppi kuuluva osaühingu Insel Mill saneerimismenetlus. Ettevõte pidas saeveskit ja tootis väikemajasid.

Saneerimisprotsessi alustanud Insel Millis töötas maksuameti andmetel esimeses kvartalis 28 inimest ja maksustav käive oli 254 000 eurot.

Ettevõtte maksuvõlg on tekkinud maikuus, artikli kirjutamise ajal oli see ligi 67 000 eurot.

OÜ Insel Mill põhitegevusalaks on alates 2010. aastast kokkupandavate puitehitiste (saunad, aiamajad, kuurid, garaažid) tootmine. Ettevõtte majandusaasta aruande põhjla läheb valdav osa ettevõtte majade toodangust läheb läbi vahendajate Saksamaale, Hollandisse, Suurbritanniasse, Hispaaniasse ja teistesse riikidesse. Saeveski toodangut väärindatakse maksimaalselt oma tootmises.

“Tulenevalt olukorrast maailma majanduses ja Vene Föderatsiooni agressioonisõjast Ukrainas ning seetõttu kehtestatud sanktsioonide mõjust on puitmajade ja sellest tingituna ka saeveskite tootmissektoril hetkel tellimusi vähem kui tootmisvõimsused võimaldavad,” nenditakse äriregistrile esitatud 2023. aasta tegevusaruandes.

Aruandeaastal oli ettevõtte müügituluks 1,6 miljonit eurot. Kahjumiks kujunes seejuures 433 000 eurot.

Põhivaradesse investeeris firma 2,4 miljoni eurot, seejuures ostis eelmise aasta alguses samasse gruppi kuuluvalt osaühingult Javicar 900 000 euro eest kinnistu Saaremaal Sikassaare külas.

Grupi kolmanda ettevõtte müügitulu kukkus enam kui kaks korda

Puitmaterjali ostmise, tarnimise ja jaemüügiga tegeleva osaühingu Javicar müügitulu oli majandusaasta aruande põhjal 2023. aastal 3,16 miljonit eurot. Võrreldes 2022. aastaga vähenes müügitulu enam kui kaks korda. “Selle põhjuseks on eelkõige ehitussektori langus kogu Euroopas, kusjuures Eesti ehitusturgu tabas 2023. aastal kogu Euroopa suurim langus,” põhjendas juhtkond langust tegevusaruandes. “Kuna oleme olulised tooraine tarnijad puitmajade tootjatele, siis ka nende töömahud on väga oluliselt langenud.”

Kuidas jätkub Sandla Puidu saneermismenetlus?

Sandla Puidu saneerimisnõustaja Andro Kullerkupp ootab võlausaldajatelt, kelle nõuet soovitakse saneerimiskavaga ümber kujundada, 31. juulini kirjalikke avaldusi, kui nad ei nõustu nõude suurusega. Avalduse tähtpäevaks esitamata jätmisel loetakse, et võlausaldaja on nõude suurusega nõustunud.

Vastavalt saneerimismäärusele toimub saneerimiskava vastuvõtmine hiljemalt 19. augustil ja kava esitatakse kohtule kinnitamiseks hiljemalt 29. augustil. Vähemalt kaks nädalat enne saneerimiskava vastuvõtmise tähtaja lõppu avaldab saneerimisnõustaja teate saneerimiskava projekti kohta väljaandes Ametlikud Teadaanded ja edastab saneerimiskava projekti ja selle kohta avaldatud teate puudutatud isikutele.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega