Ridaelamu elanik eeldab korteriga võrreldes suuremat privaatsust

Uuesalu on noor, arenev ja looduskeskne küla Tallinna lähedal Rae vallas Tartu ja Viljandi maantee vahelisel alal, kuhu on kodu leidnud enam kui 300 leibkonda. Suure osa sealsetest majadest ehitas Tartal Grupp ja ettevõtte kinnisvara projektijuht Ard Ernits rääkis Ehituslehele pisut ka elamute ehitusprotsessist Põdra tee ridaelamute näitel.
“Konkreetsed Põdra tee majad valmisid kolm aastat tagasi aga sedasorti maju oleme me ehitanud juba aastast 2018, nii, et erilisi üllatusi tavapäraselt ehitusprotsessi käigus ei teki. Üht tüüpi maju ehitades saad tavaliselt oma üllatused esimese paari majaga kätte ja edaspidi läheb töö juba enamvähem rutiinselt,” selgitas Ernits.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

“Ridaelamu pole teab mis keeruline ehitis. Kui omavahelised tööd on loogiliselt ära jaotatud ja plaanidest kinni peetakse, siis sujub ehitus üsna hästi,” lisas ta. “Kõik ootamatused, mis ehituses ette tulevad, on nagunii tavapärased. Ilm võib muutuda, inimesed haigeks jääda ja lõpuks sõidab keegi kogetama kivikoormaga valele aadressile. See kõik käib selle töö juurde.”
Vahesein peab toimima müratõkkena
Ridaelamute puhul võib elanike jaoks üheks probleemiks muutuda naabrite juurest kostuv heli. Selle vältimiseks rajatakse korterite vahele tavaliselt helipidavad seinad.
Põdra tee ridaelamutes, mis valmisid mõned aastad tagasi, ehitati helipidavaid seinu betoonplokkidest. Lisaks sellele traditsioonilisele lahendusele on olemas ka mitmeid teisi tõhusaid viise helipidavuse tagamiseks — näiteks mitmekihilised seinakonstruktsioonid, kus kasutatakse bauroc ACOUSTIC plokke.
Alates selle aasta aprillist on täisbetoneeritavaid lahendusi võimalik teostada ka bauroc sortimendist, kasutades selleks Stoneroc betoonplokke. See loob võimaluse kavandada helipidavad massiivseinad samast tootevalikust koos teiste bauroc konstruktsiooniliste lahendustega.
Vahelagede jaoks on Uuesalu hoonetes kasutusel õõnes betoonpaneel ja katusena on Põdra tee majadel kasutusel plekist viilkatused, mille konstruktsioonid valmisid enamjaolt tehases. “Tänapäeval tehakse katused enamjaolt fermidest, mis toodetakse majatehases, keegi kohapeal sarikaid peale lappama ei hakka,” selgitas Ernits.
Olulisem osa laoti plokkidest
Hoonete välisseinad ja kandvad seinad on laotud bauroci CLASSIC plokkidest. Need sai Ernitsa sõnul valitud sellepärast, et need on kerged, soojapidavad ja kvaliteetsed.
“Kuna need plokid on ka täpselt mõõdus, siis on neid väga hea laduda,” ütles ta. “Teiste tootjate plokid pole nüüd päris nii kõverad, et neid peaks lihvima hakkama, aga kui plokid on juba natukegi rohkem tolerantsist väljas, siis tuleb teha kompromiss — kas laduda siseseinad sirgemalt ja välisseinad pisut kõveramalt või vastupidi.”
Reeglina laotakse plokid tema sõnul ikkagi nii, et sein oleks seestpoolt sirgem, sest väljast on lihtsam hiljem seina siluda ja sirgemaks ajada.”Kui sein jääb seest kõveraks, siis seda sirgeks krohvida on päris tülikas, sest siis peab päris paksu krohvikihi seina peale määrima, et see sirgeks saada,” tõdes Ernits.

Bauroci plokk on kogenud projektijuhi sõnul üks kergemaid ja soojapidavamaid, kuna selles on teiste sarnaste toodetega võrreldes rohkem õhku. Põdra tee majade ehitusel kasutatud bauroc CLASSIC 3MPa plokid on sarnaste kergkruusaplokkidega võrreldes oluliselt kergemad (kergkruusaplokid kaaluvad kuni 74% rohkem) ning kaks korda soojapidavamad. Seejuures on need sama tugevad kui keramsiidist valmistatud ehitusplokid.
Lisainfo bauroci plokkide kohta
- Tutvu bauroc üldehitusplokkide tootevalikuga.
- Tutvu Stoneroc toodetega.
- Vaata toodete tehnilisi näitajaid.
- Vaata paigaldusjuhendeid.
- Ostusoovi korral küsi hinnapakkumist Bauroci lepingulistelt edasimüüjatelt või saada päring läbi tootekoguste kalkulaatori.
- Lisaküsimuste korral pöördu Tallinna kontori töötajate poole või saada infopäring läbi veebiankeedi.