Ruukki uue LowCarbon katusekattematerjali tootmisel tekib kuni 70% vähem heitkoguseid
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada oma hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid.
Tootegrupi esimene toode on katuseprofiil Ruukki Classic LowCarbon, mille heitkogus on kuni 70% väiksem kui standardsel terasest katuseprofiilil.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Tootevalikusse Ruukki LowCarbon kuuluvad ehitustooted, mis on valmistatud ümbertöödeldud SSAB Zero Steel terasest ja kaetud biopõhise GreenCoat värvkattega.
Et toodete transpordi jalajälg oleks võimalikult väike, valmistatakse LowCarbon tooted kliendile lähimas tehases Soomes, Rootsis, Eestis või Poolas.
Ruukki katuseprofiilid Classic LowCarbon valmistatakse Eesti klientide Pärnu tehases. Madala süsinikuheitmega valtsprofiilkatus on profileeritud fossiilkütustevaba elektrienergiat kasutades. Pakkematerjalid on optimeeritud, et vähendada jäätmeid ja heitmeid. Lisaks valitakse võimaluse korral fossiilkütustevabad alternatiivid nii ettevõttesisesel kui ka -välisel transpordil.
“Soovime juhtida ehitustööstust süsinikuneutraalsuse poole,” rääkis Ruukki Constructioni katuseosakonna juhataja Jouni Metsämäki. “Jätkusuutlikke valikuid tehes saab klient oluliselt vähendada oma hoone süsinikujalajälge. Näiteks valides katuse Ruukki Classic LowCarbon saab klient oma uue hoone heitkoguseid vähendada mahus, mis vastab peaaegu aastasele autoga sõitmisest loobumisele.”
Väga limiteeritud toode
Ruukki katusetoodete ärivaldkonna juht Kristjan Õsso rääkis, et praegu on tegemist väga limiteeritud tootega, mida on Pärnu tehases kogu Baltikumi turu jaoks 15 eramaja jagu.
Õsso selgitas, et materjali on piiratud koguses, sest seda valmistatakse praegu taaskasutatud toormest ja see paneb kogustele piiri ette. Ülejärgmisel aastal peaks käivituma esimene tehas, kus kogu tootmine põhineb fossiilivabal kütusel, misjärel peaks LowCarbon toodete kogused suurenema.
Kuna materjali kogused on praegu väga piiratud, siis otsib Ruukki Õsso sõnul tähelepanuväärset projekti, kus uut materjali kasutada võiks.
Arhitekt: tellija on muutunud teadlikumaks
Arhitekt Tomomi Hayashi, kes on varasemalt Ruukki tooteid oma töödes kasutanud, leidis, et LowCarbon toodete idee on hea.
Hayashi sõnul on väike muutus tellija teadlikkuses toimunud ja hoonete keskkonnamõjule mõeldakse rohkem. Näiteks on tekkinud hoone jalajäljega seotud nõuded mõne ühiskondliku hoone arhitektuurivõistluse tingimustesse ja on ka tellijaid, kellel on konkreetne soov seoses plaaniga valmiv maja sertifitseerida.
Kuidas mõjutab uus materjal hoonele sertifikaadi saamist?
Hoonete BREAAM sertifitseerimisega tegeleva osaühingu Tepsli litsentseeritud audiitor Teet Ristioja rääkis, et BREEAM International New Construction käsitleb ühe osana ka hoones kasutatavaid materjale. “Kindlasti aitab jätkusuutlike ja madala süsinikujalajäljega toodete kasutamine kavandatavas hoones saavutada kõrged punktid BREEAMi materjalide kategoorias ja aitab kaasa parema elukeskkonna loomisele,” leidis ta.
Ristioja selgituse kohaselt on hindamiskategooriaid BREEAMis palju ning sõltuvalt hoone asukohast on ka kategooriatel erinevad osakaalud. “Kõige suurema kaaluga on punktid, mis saavutatakse kasutajate heaolu ja energia kategooriates ning nendele järgnevad võrdsete kaaludega materjalide ja reostuse kategooriad,” kõneles ta. “Lisaks eelpool mainitule on oluline sertifikaadi taotlemisel tähelepanu pöörata ka halduse, transpordi, veekasutuse, jäätmete ja maakasutuse kategooriatele.”
Ristioja sõnul on materjalide kategoorias võimalik punkte saada ehitise eluringi analüüsiga ja eraldi hinnatakse ka erinevate hoones kasutatavate materjalide jätkusuutlikust ja keskkonnajalajälge. Oluline on et materjalid oleksid hangitud vastutustundlikult ning nende mõju keskkonnale oleks terve nende eluea jooksul võimalikult väike.
LowCarbon tootevalik laieneb järk-järgult kõikidesse Ruukki tooterühmadesse ja alates 2026. aastast ka SSAB fossil-free terasetoodete rühma.