Uuendusliku terasega katsetav Ruukki pakub ajaloolist võimalust jõuda maailmaareenile

Uuenduste ja jätkusuutlike ehitustoodete valikuga esirinnas Ruukki arendab maailmas esimesena fossiilkütusevaba terase kasutamist ehitustoodetes. Praegu veel piloteerimise faasis lahendus jõuab tööstuslikult globaalsele turule järgmisel aastal ning see pakub unikaalse võimaluse ka meile – kui Eestis on praegu planeerimisel mõni silmapaistva arhitektuuriga hoone, kus on oma osa ka terastoodetel, siis tasub kindlasti kaaluda Ruukki FossilFree terast.
Ruukki Productsi Pärnu tehasel on terasest katusekatte materjali tootmise kogemus aastast 1992 ning Pärnu tehas tegutseb tootmis- ja logistikakeskusena kogu Baltikumi turu jaoks. 2013. aastal käivitati siin ka fassaaditoodete tehas, Pärnu peakontoris asuvad ettevõtte ostu- ja müügiosakond, logistika, turundus, klienditeenindus, finants- ja personalijuhtimine ning IT-osakond. 2014. avati Pärnu katusekeskuse Ruukki Express.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Katusetehasest jõuavad Ruukki tooted Eesti, Läti ja Leedu turule. Fassaaditoodete tehasest Soome, Rootsi, Norra, Taani, Poola, Tšehhi ja Slovakkia, Ungari, aga ka Suurbritannia ja Kanada turule. Mastaabid on suured ja seda olulisemaks muutub toodete võimalikult vähene keskkonnamõju.
Ehitusmaterjalitootjana on Ruukki Products oma kestlikkuse strateegias keskendunud just ehitustoodete keskkonnamõju, täpsemalt kliimamõju vähendamisele. Täpsemaid selgitusi andis Ruukki Constructioni tarneprotsessi eest vastutaja Erkki Jaanhold.
Mida on Ruukki teinud ja tegemas oma toodete keskkonnamõju vähendamiseks?
Toote kliimamõju koosneb kahest poolest: kui efektiivsed ja keskkonnateadlikud on meie enda protsessid ning missugune on meie tarnijate, sisendite kliimamõju. Seega on laiemalt võttes meie tegevused keskendunud neile kahele valdkonnale.
Oleme kliimamõju valdkonnas seadnud eesmärgiks vähendada võrreldes 2019. aastaga 2030. aastaks oma tegevuse jalajälge 70 protsendi võrra. Tõsi, varem oli eesmärgiks 2026. aastaks 25protsendine vähendamine, kuid esimeste eesmärgi suunas tegutsetud aastatega ilmnes, et see ei ole piisavalt ambitsioonikas ja meil on võimalik teha rohkem. Väärib ka märkimist, et 2030. aastaks seatud eesmärk on kooskõlas ka teaduspõhiste eesmärkide algatusega (SBTi).
Kui täpsemaks minna, siis meie enda tegevuse suhtes oleme keskendunud energiakasutusele ja energiakandjate tüüpidele, pakendimaterjalidele ja jäätmetele.

Ruukki energiaga seotud tegevuste loetelust leiab:
- energiatüüpide korrastuse (sertifitseeritud elektriallikas, eelistusega rohe- ja/või madala CO2-heitmega);
- energiatarbimise vähendamine läbi investeeringute uutesse tootmisliinidesse;
- energiatarbimise vähendamine läbi hoonete KVJ-süsteemide automatiseerimise;
- tootmishallide valgustuse kaasajastamine ja „targaks“ automatiseerimine, kus valgustus arvestab ka loomuliku valguse hulgaga.
Pakendimaterjalidega seoses:
- taaskasutatud plasti sisaldusega kilede hankimine ja kasutamine profiilide pakendamises;
- vihmaveesüsteemide osade detailide juures masspakendamise (liinilt iga detail kilesse) asendamine vajadusepõhise pakendamisega (ainult tükipõhisel komplekteerimisel), vähendades kilekasutust;
- sissetulevate kaupade ümberkomplekteerimisest alles jäävate pappkarpide taaskasutamine klienditellimuste komplekteerimiseks.
Jäätmete vallas on fookuses tootmisliinidelt tehnoloogilise metallijäätme vähendamine. Selleks tuleb tihtipeale muuta töötamise viise või täiustada masinaid. Enamik meil tekkivast tootmisjäätmest ongi erinevad metallid ja need suuname 100% ümbertöötlemisse.

Mis puutub väljaspool ettevõtet toimuvat ehk tarnijate poolt, siis oleme turule tulnud tooteseeriaga LowCarbon, kus kasutame madala kliimamõjuga terast. Pärnu tehasest on juba tarnitud näiteks fassaadiprojekt Poola. Pärnust on võimalik tarnida veel ka LowCarbon katuseid, kontserni teistest tehastest ka ärikinnisvaras laialt kasutatavaid sandwich-paneele. Kaasaegsete ja kestlike tootelahenduse vastu suureneb huvi päev-päevalt ja on siiralt hea meel siin teerajaja olla.
Tooteseeria kõrval teeme samme ka transpordi jalajäljega. 2024. aasta lõpus arendasime majasisese tarkvaralahenduse transpordiheitme arvutamiseks vastavalt uuemale standardile ISO 14083, kusjuures suudame seda teha tellimusepõhiselt. Arvutus võtab arvesse nii kasutatud veomasinat, kütusetüüpi, läbitud marsruuti kui ka kaubaruumi jagamist teiste tellimustega.
Hetkeolukorra kaardistamine ja läbipaistvuse saavutamine on esimene samm olukorra parendamiseks, sest parendusi saame teha nii me ise läbi parema transpordiplaneerimise, partnerite valiku kui ka meie pikaaegsed vedajad läbi masinapargi uuendamise ja transpordikütuse valiku. Oleme valmis usaldusväärset transpordiheitmete infot jagama iga Baltikumi kliendiga, kellele Pärnu tehasest tarnime.
Kuivõrd kliendid meil ja mujal arvestavad valiku tegemisel sellega, et tegu on loodussäästlikult toodetud materjalidega? Kas see tendents kasvab?
Ehitustooteid puudutavad regulatsioonid muutuvad varsti seda arengut toetavaks, kui rääkida kitsalt kliimamõjust. Üldiselt tuleks ehitusmaterjalide puhul aga mõelda nende taaskasutuspotentsiaalist, hoolduse lihtsusest ja kestvusest. Mida vähem konkreetset elementi tuleb asendada, värvida, remontida, seda vähem materjali kulub terve ehitise eluea jooksul.
Kui ehitustoode tulebki välja vahetada, võiks vanal tootel ka mingisugune väärtus olla. Täna juba on nii, et terastoode kasutatakse reeglina uue tooraine tootmiseks ära. Tulevik liigub aga suunas, kus toode võiks olla uuesti kasutatav mõne teise hoone jaoks või teisel otstarbel. See võib olla mitte niivõrd intuitiivne, kuid ka siin oleme juba loonud juhendi, mis aitab juba kasutuses olnud sandwich-paneele uuesti kasutada. Ka hooneomaniku seisukohast on selline lähenemine kasulik, kui hoonest eemaldatavatel materjalidel on endiselt kasutusväärtus.
Ruukki Productsi emaettevõte Ruukki Construction oli maailmas esimene, kes 2023. aastal katsetas fossiilkütusevaba terase kasutamist ehitustoodetes. Kuidas see projekt edenenud on?
Fossiilkütusevaba teras või täpsemalt fossiilse päritoluga CO2-vaba teras on hetkel veel endiselt piloteerimise faasis lahendus, mis lansseeritakse tööstuslikult globaalsele turule 2026. aastal. Ruukki Constructionil oli au olla ehitussektoris esimene, kes uuenduslikul meetodil toodetud terasest oma tooteid on saanud turustada. Teistest sektoritest on sarnases positsioonis näiteks Volvo Grupp (veomasinad), Epiroc (kaevandustehnika), Ponsse (metsatehnika).
“Kui mõni silmapaistva arhitektuuriga hoone on planeerimisfaasis, kus on oma osa ka terastoodetel, siis soovitan kindlasti kontakti otsida ja saaksime ehk ka Baltikumist maailmaareenile.”
See unikaalne positsioon ja piiratud materjali saadavus on suunanud ka projektide valikut, kus FossilFree terast kasutada ning kahjuks pole ükski Baltikumi projektidest seni püünele pääsenud. Kui mõni silmapaistva arhitektuuriga hoone on planeerimisfaasis, kus on oma osa ka terastoodetel, siis soovitan kindlasti kontakti otsida ja saaksime ehk ka Baltikumist maailmaareenile.
Miks võiks/peaks keskkonnahoidlikult toodetud katusekattematerjali eelistama ka juba projekteerimise tasandil?
Konkreetse kinnisvaraobjekti väärtus on üldiselt enam mõjutatud turuosalistest, kuid näeme, et kestlikud materjalid on eelis. Ühest küljest aitavad vähese kliimamõjuga materjalid, sealhulgas lihtsasti ümbertöödeldavad või taaskasutatavad materjalid minimeerida hoone CO2-jalajälge, mis lähiaastatel muutub kohustuslikuks osaks projekteerimisest ja ehitusloa taotlusest. Teisalt tähendab kestlik materjal ka lihtsamini hooldatavat, energiatõhusamat ja kauem kestvamat materjali. Need on omadused, mille järjepideva täiustamisega pole me tegelenud mitte viimased aastad, vaid aastakümned.
Ruukki kasutab roheenergiat ja taastuvkütust. Samal ajal on majanduses paigalseis. On see otsus end õigustanud?
Meie strateegia ja partnerlus klientidega on pikaajaline. Paariaastane majandustsükli madalpunkt ei tohiks ümber pöörata strateegia suundasid, see oleks pigem viide nõrgale juhtimisele, kus poleks enesekindlust pikaajaliste eesmärkide paikapidavusest. Sama kehtib ka kestlikkuse eesmärgi ja strateegia kohta, seega me ei soovi hetkelise väikese tulu nimel narritada kliente ja koostööpartnereid sõnumitega, et eelmine aasta võisid toote keskkonnadeklaratsioonist leida hoopis madalama väärtuse toote ühiku kohta, aga sel aastal on see natuke kõrgem, sest me optimeerime keskkonnamõju arvelt. Panustame äripartnerina usaldusväärsusele, vastutustundlikkusele ja järjepidevusele, sest nii saavad meie kliendid hõlpsamini omi plaane teha.

Kui suur kasu on loodusele sellest, et tarbite roheenergiat?
Sertifitseeritud roheenergia kasutamine on kaudne keskkonnatehnoloogiline meede, mis küll ühest küljest aitab minimeerida ettevõtte kasvuhoonegaaside jalajälge (ja seeläbi ka ehitustoote jalajälge) arvutuslikult, kuid enamgi veel, suurendab elektriturul nõudlust taastuvatest allikatest toodetava elektri järgi. See on Ruukki panus, et aidata ühiskonnal liikuda väiksema keskkonnamõjudega elektritootmise poole.
Koosmõjus tegevustega energiatarbimise vähendamiseks on aasta-aastalt meie kogumaht vähenenud. 2024. aasta elektrienergia tarbimine oli isegi kolmandiku väiksem, kui meie võrdlusaasta (2019). Tänases olukorras võib öelda, et viimase viie aasta jooksul oleme oma Pärnu tootmisbaasi bilansist läbi roheelektri kasutamise eemaldanud keskeltläbi 1000 tonni CO2 aastas.
Mida kestlikkust toetavat veel teete?
Kestlikkusel on veel mitu sammast, sealhulgas sotsiaalne aspekt ja juhtimise pool. Viimases ei ole palju lisada, kuna kasutame standardiseeritud juhtimissüsteeme ja neid ka auditeeritakse regulaarselt. Ruukki Constructionsi peakontoriga Helsingis ja kogu grupi peakontoriga Stockholmis, on ettevõtte poliitika seoses korruptsiooni, rahvusvaheliste sanktsioonidega, IT-turbega, äripraktika ja võrdõiguslikkusega igati paigas ja pidevalt kontrollitud.
Sotsiaalse külje pealt panustame kohalikku kogukonda läbi spordiklubide ja ettevõtluse toetamise. Toetame silmapaistvate Tallinna Tehnikaülikooli üliõpilaste haridusteed stipendiumitega. Mõõdame regulaarselt ja parendame töötajate rahulolu. Kusjuures, kohalikus juhtkonnas on sooline tasakaal viimase kümne aastaga liikunud naiste kasuks, kuid me pole aastate jooksul seda eraldi eesmärgiks seadnud. Keskmine staaž ettevõttes on püsinud pidevalt üle kümne aasta, mis võiks ka olla märk elutervest töökeskkonnast ja pidevatest arenguvõimalustest töötajatele.