Liigu sisu juurde

Sangaste loss läheb uuesti oksjonile: alghind vähenes poole miljoni euro võrra

Sangaste loss. Foto: Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koda

Hiljuti luhtus pankrotihalduri plaan Sangaste lossi müügiks – 2,6 miljoni eurose alghinnaga oksjon ei tekitanud huvi üheski ostjas. Jaanuaris algava uue oksjoni tarvis langetati mõisakompleksi hinda aga tervelt 500 000 euro võrra 2,1 miljoni euroni.

Selle raha eest saab uus omanik endale lossi, kuhu on sisse seatud 16 numbritoaga hotell ning kinnistu pindalaga 16 229 m2.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Ekspert: hind on jätkuvalt liiga kõrge

Kinnisvaraanalüütik Risto Vähi sõnul ei ole sedasorti kinnisvara puhul päriselt olemas turuhinda kui lihtsat numbrivahemikku, mida saab rakendada näiteks tüüpkorterile Mustamäel. Siiski peab ta lossi eest küsitavat hinda turuolukorda silmas pidades pisut liiga kõrgeks.

“Tõenäoliselt peaks hind jääma alla kahe miljoni. Hetke tulemuse alusel näeme, et 2,6 miljoni eest ei näinud mitte keegi perspektiivi või piisavaid rahalisi võimalusi, et seal midagi ette võtta,” tõdes kinnisvaraekspert. “See ei tähenda, nagu see loss oleks väärtusetu, kuid praegusel keerulisel ajal on emotsioonid kinnisvara müügis maas ning lähtutakse kuivast pragmatismist.”

Kõik lossid ja mõisad on Vähi hinnangul ainukordsed ning asi pole vaid hoones või seda ümbritseva maa suuruses, vaid ka ansamblis, ajaloos, seisukorras ja ka tekkival emotsioonil. “Lisandub soov, mida potentsiaalne ostja sellega teeks, kas ostaks endale erakasutuseks või looks sinna hoopis ettevõtluse, mille puhul on võimalik arvutada investeeringut ja hilisemat eeldatavat kasu.”

Reeglina võtab mõisa või lossi müük aastaid ning esialgsest hinnasoovist tullakse pisitasa allapoole. Aastas müüakse Eestis umbes 3-4 mõisa, millele lisanduvad ka mõned kõrvalhooned. Mõisatehingute hind varieerub mõnekümnest tuhandest eurost kuni 300 000-ni.

“Paljud neist on väiksemad karjamõisad või tagasihoidlikumad häärberid, mis vajavad kapitaalremonti. Kallemaid tehinguid, kus kaubaks läheb esinduslik häärber, mis on ka heas seisus, toimub väga-väga harva,” märkis Vähi.

Lõviosa lossi osturahast on vallale siiani tasumata

OÜ Sangaste Mõis sai mõne aasta eest Sangaste lossi uueks omanikuks nii, et Otepää vald sai nõutud 775 000 eurost kätte vaid 175 000. Ülejäänud 600 000 eurot peaks vald tagasi saama alles pärast lossi edukat müüki, ent vallavanem Jaanus Barkala hinnangul ei pruugi seda niipea juhtuda.

“Kahtlemata on 600 000 eurot valla jaoks suur raha,” nentis Barkala. “Kui me oleks selle raha õigel ajal kätte saanud, oleksime teinud vabatahtlikele päästjatele tuletõrjedepoo, aga nüüd ei tea, kas sellest rahast enam välja tulekski.”

Barkala hinnangul on lossi omanikuks saamine üsna suur ettevõtmine ja pole kuigi palju võimalusi selleks, et suure lossi üleval pidamine ennast ära tasuks. Hotellide ja restoranide turul on konkurents tugev ja seepärast tuleks külastajatele pakkuda erinevaid boonuseid, olgu see spaa või mõne muu lisateenuse näol.

“Eks ta tahab remonti ja kohendamist — see on ju vana nõuka-aegne pioneerilaager, seal on kõvasti vajakajäämisi. Aga iseenesest on ta ilus, ta on ju maamärk ja kuulsa nimega. See on üks asi, mis müüb,” märkis vallavanem, kelle sõnul on mitmed huvilised valda helistanud ja lossi tausta uurinud.

“Loodame, et keegi neist ostab selle lossi ära kah ja puhub sellele elu jälle sisse,” sõnas ta.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.