Seksuaalses ahistamises süüdistatav tipparhitekt kaotab järjest suuri tellimusi
Ghana juurtega Briti arhitekt David Adjaye büroo kaotab järjest suuri tellmusi pärast seda, kui meest tabasid süüdistused seksuaalses ahistamises. Eile teatas 500 miljardi dollari suuruse eelarvega Saudi Araabia projekt NEOM, et on Adjaye teenetest loobunud.
NEOM-i pressiesindaja ütles Architects’ Journalile, et nad ei tee enam koostööd Adjaye arhitektuuribürooga, mis osales 170 km pikkuse lineaarse linna projekteerimisel, mida Saudi Araabia loodeosas ehitatakse.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Saudi Araabias rajatavat megaprojekti peetakse vastuoluliseks, sest inimõiguste organisatsiooni ALQST teatel on kolmele projekti jaoks maad loovutamast keeldunud mehele määratud surmanuhtlus. Mehed peeti ametvõimude poolt kinni juba 2020. aastal, kui nad polnud nõus enda kodudest väljatõstmisega. Surmanuhtlus määrati meestele eelmise aasta oktoobris.
Lisaks Saudi Araabia projektile on Adjaye pärast juuli alguses avalikuks saanud süüdistusi ilma jäänud veel järgmistest töödest:
- 20-korruselise kontorihoone projekt Londonis, Brixtonis. 2020. aasta lõpus ehitusloa saanud hoone tekitas kohalikes vastuseisu ja planeeringut hakati uuesti arutama, aga pärast seksiskandaali otsustas arendaja vabatahtlikult projektist loobuda.
- Adjaye büroo eemaldati 57 miljonit naela maksvast Liverpooli orjuse muuseumi uuendamisest. Tellija esindaja ütles, et on otsustanud lõpetada lepingu Adjaye bürooga ja soovib nüüd kiiresti leida uue arhitekti juhtima tööd, mis hõlmab ka naabruses asuva meremuuseumi renoveerimist. Projekteeimistööde eelarve oli Liverpoolis hinnanguliselt 1,75 miljonit naela.
- Araabia Ühendemiraatides asuv Aafrika Instituut tühistas oma uue 32 000 m2 ülikoolilinnaku projekti, mille oli projekteerinud Adjaye arhitektuuribüroo.
- Adjaye ei tööta enam isiklikult Ühendkuningriigi riikliku holokausti memoriaali kallal.
- Samuti loobus ta Oregonis Portlandis asuva Multnomahi maakonna raamatukogu projekteerimismeeskonnas osalemisest.
Adjaye astus tagasi ka Londoni linnapea Sadiq Khani arhitektuurinõuniku kohalt ja Serpentine Gallery nõukogust.
“Mul on sügavalt kahju. Usalduse ja vastutuse taastamiseks otsin viivitamatult professionaalset abi, et nendest vigadest õppida ja tagada, et need enam kunagi ei korduks.”
David Adjaye
Juuli alguses süüdistasid ajalehes Financial Times kolm naist Adjayet seksuaalses ahistamises. 40ndates eluaastates mustanahalised naised olid olnud Adjaye juures tööl ja ütlesid, et nõustusid seksuaalsuhtega, sest Adjaye oli võimupositsioonil.
Adjaye, kes on abielus ja kelle naine töötab samuti ta büroos, möönis seksuaalsuhteid, aga ütles, et kõik toimus vastastikusel nõusolekul. “Mul on häbi tunnistada, et astusin suhetesse, mis, kuigi täiesti konsensuslikud, hägusasid minu töö- ja eraelu piire,” rääkis ta. “Mul on sügavalt kahju. Usalduse ja vastutuse taastamiseks otsin viivitamatult professionaalset abi, et nendest vigadest õppida ja tagada, et need enam kunagi ei korduks.”
1966. aastal Tansaanias Ghanast pärit vanemate peres sündinud Adjaye kolis kooliajal Ühendkuningriiki ja lõpetas 1990. aastal Londoni South Banki ülikooli arhitektuuriteaduste bakalaureusekraadiga. Ta pälvis juba siis auhinna ühe parema bakalaureuseõppe disainiprojekti eest. Tema varajasteks töödeks olid eramud ja kaubandushooned, aga laiem tuntus saabus ühiskondlike hoonetega nagu muuseum Denveris ja juhtimiskool Moskvas.
Tema tuntuim töö on tõenäoliselt Aafrika-Ameerika ajaloo ja kultuuri muuseum Washingtonis. Selle avas 2016. aastal president Barack Obama, kes on hoonet nimetanud geniaalseks.
Kuninganna Elizabeth II autasustas Adjayet 2017. aastal rüütlimärgiga ja möödunud aasta novembris andis kuningas Charles III Adjayele teeneteordeni, mille omanike arv on piiratud 24 inimesega.
Eestis on Adjaye töid eksponeeritud Rotermanni soolalaos 2002. aastal üleval olnud Briti Nõukogu näitusel “Space Invaders. Noor briti arhitektuur”.