Liigu sisu juurde

Swedbanki peakontori kolimine muudab Liivalaia tänaval vakantseks enam kui 25 000 ruutmeetrit büroopinda

Müügis olev kinnistu Liivalaia 8/12. Esiplaanil oleva büroohoone rekonstruktsiooni autorid on Andres Siim ja Kristel Ausing (arhitektuuristuudio Siim & Kreis), kõige kõrgema, 13korruselise hoone arhitektid on Vilen Künnapu ja Ain Padrik.Foto: Martin Siplane / Eesti Arhitektuurimuuseum (EAM Fk 24294)

Enam kui 30 aastat peakontoriga Liivalaia tänava alguse hoonetes asunud Swedbank kolib peatselt Arteri kvartalisse ja sellega seoses jääb nii pangale kuuluvas hoones kui kõrval asuval rendipinnal tühjaks enam kui 25 000 ruutmeetrit bürooruume, millele juba otsitakse uusi kosilasi.

Foto 1994. aastast: Swedbanki eelkäija Hansapank on ennast juba Liivalaia tänavale sisse seadnud.Foto: Rahvusarhiivi Eesti Filmiarhiiv

Swedbankile kuulub kinnistu aadressiga Liivalaia 8/12, kus on ehitisregistri andmetel ligi 22 500 ruutmeetrit büroopinda. Lisaks üürib pank EKE kontsernilt pindasid aadressil Liivalaia 14, kus ehitisregistri andmetel on enam kui 4500 ruutmeetrit büroopinda.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Swedbanki ehitus- ja kinnisvaraosakonna juhi Tõnu Lutsu sõnul on panga peamaja töötajad praegu laiali neljas erinevas asukohas Tallinnas ning peamine kolimise põhjus ongi see, et tuua kõik Tallinna eri asukohtades asuvad äriüksused (ligi 2000 inimest) kokku uude peahoonesse Arteri ärikvartalis.

“Uues 28-korruselises hoones on suurepärased tingimused töötamiseks: arvestatud on nii ergonoomika, mobiilsuse kui ka jätkusuutlikkuse põhimõtetega,” kinnitas Tõnu Luts. “Kahtlemata kaasneb iga uue hoonega suurem jätkusuutlikkus võrreldes aastakümneid vana hoonestusega.”

Arteri kvartali ehitus.Foto: Egert Kamenik / Kapitel

Pangahoonele otsitakse uut omanikku

Liivalaia 8/12, mis kuulub Swedbankile, kavatseb pank lähiajal maha müüa. “Olemasolevat Liivalaia 8/12 pinda me enam ei vaja ning me ise ei plaani seda ka välja üürima hakata,” lausus Luts. “Plaan on see pind müüa ning müügitegevus on juba alanud.”

Luts nentis, et on keeruline prognoosida, kui pikaks müügiprotsess kujuneda võiks.

Pangahoonete hoov.Foto: Martin Siplane / Eesti Arhitektuurimuusem (EAM Fk 24289)
Esiplaanil EKE Projekti büroohoone (arhitekt Rein Tomingas) ja tagaplaanil EKE haldushoone (arhitekt Kalju Vanaselja). Ehitamata on veel endisele võllamäele kerkinud 13korruseline hoone.Foto: Eesti Arhitektuurimuuseum (EAM Fk 19889)

EKE: Liivala 14 tuleviku osas on kõik võimalused avatud

Liivalaia 14 hoonet omava EKE arendusdivisjoni juht Karl Ader ütles Ehituslehele, et hetkel pole veel teada täpne kuupäev, millal pangahoone kolimine võiks aset leida.

“Teame, et Swedbank AS on avalikusele teada andnud, et neile uut büroohoonet ehitatakse,” rääkis Ader. “Selle valmimise tähtaeg on teatavasti lahtine ja mina küll hetkel ei tea, millal võiks nende uus hoone valmis saada ja võimalik, et peetakse ka mitut hoonet korraga.”

“Meie oleme valmis Swedbankile pakkuma üüripinda Liivalaia 14 või mujal, juhul, kui neil seda vaja läheb ja nii kaua, kui neil seda vaja läheb ja nii kaua, kui meil on kehtiv üürileping,” lisas Ader.

Äriliselt on EKE Aderi kinnitusel mõelnud hoone tuleviku peale, sest seda tehakse igal pool, kus ettevõttele kuuluvad hooned asuvad.

“See on iga kinnisvaraomaniku vaikiv kohustus — kaardistada ja ette valmistada oma kinnisvara võimalusi,” märkis Ader. “Võime müüa, kui saame õiglase ja sobiva hinna. Oleme valmis hoone üürile andma uuetele klientidele “as is” kujul, kuid oleme ka valmis hoone ringi ehitama ehk et hoiame kõik võimalused avatuna.”

Swedbankil kolimisplaan juba aastaid

Swedbanki Eesti peakontori kolimisest on räägitud 2020. aasta lõpust. Siis andis EKE teada, et pank on lubanud peakontori kolida nende arendatavasse Hipodroomi kvartalisse.

Eskiis Swedbanki hoonele Hipodroomi kvartalis.Foto: EKE

Eelmise aasta suvel teatas pank, et kolib 2025. aastal oma peakontori siiski Arteri kvartali 28korruselisse hoonesse Liivalaia ja Juhkentali tänava ristmikul ehk veidi vähem kui kilomeeter praegusest peahoonest südalinna poole.

Swedbank põhjendas, et Hipodroomi kvartalile hakati alternatiivi otsima, sest selle valmimisaeg lükkus edasi. “Et mitte lükata oodatud kolimist uutesse ruumidesse veelgi edasi, hakkasime otsima uusi lahendusi, püsimaks oma peakontori kolimisega plaanitud graafikus,” sõnas Swedbanki juht Olavi Lepp.

Pank kaalus sama asukohta 30 aasta eest

Swedbanki eelkäija Hansapank kaalus juba 30 aasta eest Arteri asukohale kolimist. 1994. aastal toimus kutsutud arhitektuurivõistlus Hansapanga uue peahoone kavandi leidmiseks. Maja pidi tulema Olümpia hotelli vastas asuvale krundile, kus praegu kerkibki Arteri hoone.

Võidutöö valmises osales ka Taani arhitekt Henning Larsen, kes on näiteks Kopenhaageni ooperimaja ja Saudi Araabia välisministeeriumi hoone autor.

Viie osalisega konkursi võitis Andres Siimu ja Hanno Kreisi kavand, kuid pank otsustas jääda Liivalaia tänava algusesse ja püstitas sinna uue hoone ning aegamisi võttis enda kasutusse kõik neli kõrvuti asuvat maja aadressidel Liivalaia 8 – 14.

1994. aastal toimus kutsutud arhitektuurivõistlus Hansapanga peahoone jaoks. Maja pidi tulema asukohta, kuhu kerkib Arteri maja, kus Swedbank saab enam kui 30 aastat pärast võistluse korraldamist ankurrentnikuks. Konkursi võitis arhitektide Andres Siimu, Hanno Kreisi ja Kristel Ausingu büroo, kuid maja jäi ehitamata.Foto: Eesti Arhitektuurimuuseum (EAM_13515Ar72_1-4)

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.