Liigu sisu juurde

Tallinnas on ehituslubade väljastusaeg kolme aastaga poole võrra lühenenud

Tallinna linna poolt väljastatud ehituslubade keskmine menetlusaeg on vähenenud 154 päevalt 73 päevani. Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix

Tallinna linnas on abilinnapea Madle Lippuse sõnul kolme aastaga ehituslubade menetlusaeg poole võrra vähenenud, sest lubade väljastamise kiirendamiseks on muudetud seniseid praktikaid.

Lippuse hinnangul on tulemused kõige positiivsemad ehitus- ja kasutuslubade menetlusaegade osas, kus viimase aasta jooksul tehtud ümberkorraldustel osas on mõju selgelt mõõdetav.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Linnaplaneerimise ameti töökorraldus on mõnevõrra muutunud ning toimunud on struktuurimuudatused, mille tulemusena on töövoog efektiivsem,” sõnas Lippus.

Väljastatud ehituslubade keskmine menetlusaeg on kolme aastaga vähenenud enam kui poole võrra, 154 päevalt 73 päevani. Käesoleva aasta teise poolaasta keskmine on hetkel aga 63 päeva.

“Lisaks kiirematele menetlusaegadele oleme sel aastal ka rohkem lube väljastanud kui möödunud aastal  – 11 kuuga oleme möödunud aasta taseme juba saavutanud. Kui võrrelda 2022. aasta detsembrikuuga, on lootust, et sel kuul väljastatakse veel üle saja ehitusloa,” lisas Lippus.

Rohkem tähelepanu kvaliteedile

Ehituslubade väljastamise kiirendamiseks pöörab linn rohkem tähelepanu esitatavate taotluste ja projektide kvaliteedile, protsessi alguses selgitatakse välja võrguvaldajate kaasamise vajadus ning on muudetud oluliselt ka sisemist töökorraldust ja protsesse. Kuna teenuste parendamise tegevused jätkuvad, on edasiminekut oodata veelgi.

Ka planeeringute menetluses on rakendatud muudatusi, mille eesmärk on muuta protsessi kiiremaks ning töö selles vallas jätkub. Näiteks on suunaks võetud teavitada detailplaneeringu algatamisettepaneku teinud taotlejaid võimalusest läbida kogu protsess projekteerimistingimuste taotlemise kaudu, kui see konkreetse taotluse puhul oleks võimalik. 

Projekteerimistingimuste kaudu ehitusõiguse taotlemine on taotlejale lihtsam ja kiirem võrreldes detailplaneeringuga. Seetõttu väheneb detailplaneeringute algatamisettepanekute arv ning projekteerimistingimuste taotlemiste hulk kasvab.

Ehitusregister pidurdab menetluste hoogu

Kuigi 2022. aastal vastu võetud ehitusseadustiku muudatusest tulenev protsessi muutus ja töömahu kasv on pikendanud projekteerimistingimuste menetlusaegu, on käesoleva aasta 11 kuuga väljastatud 146 projekteerimistingimust, möödunud aastal väljastati 124.

“Üks oluline väljakutse, millega hetkel silmitsi seisame, on koostöö ehitisregistriga, et sealne menetluskeskkond toetaks meie tegevust,” lisas Lippus. “Praegu ilmnevad seal teatud süsteemsed tõrked, näiteks elementaarsete teavituste toimimises, kuid kui suudame need lõpuks ületada, siis on tõenäoline, et jõuame järgmise aasta jooksul ka seaduses menetlustele seatud tähtaegadeni.”

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.