Tehasekülastus annab ülevaate materjali võimalustest: Ruukki koolituse on kahe aasta jooksul läbinud 146 arhitekti ja inseneri

Kuidas valmib teraslehest kõrgelt hinnatud ehitustoode? Miks toodetakse Ruukkis asju just nii ja mitte teisiti? Miks kõike ei saa alati toota nii nagu ette kujutatakse? Neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse Ruukki programmis “Arhitektid tehastesse”, milles on osalenud 146 arhitekti ja inseneri.
BOA arhitekt Maiu Uusmaa rääkis, et läinud sügisel osales Ruukki õppepäeval kogu nende kollektiiv: “Saime ammendava ülevaate, kuidas Ruukki tooted valmivad, toimivad ja millised on materjalidest ning muudest tootmise eripäradest tulenevad võimalused ja piirangud. Tänu sellistele teadmistele saame projektides kasutada konkreetseid lahendusi, mis omakorda muudavad ehitusprotsessi sujuvamaks ja lihtsamaks.”
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Ruukki pakub lisaks katustele ka fassaadi- ja sadeveesüsteeme ning Uusmaa sõnul oli huvitav tutvuda Ruukki uudistoote modulaarse vihmaveesüsteemiga, millega saab luua nii ümara kui ka kandilise lahenduse.
Kompaktne koolitus
“See koolitus oli täpselt paraja pikkusega, hästi kompaktne, aga kõik vajalik sai läbitud. Oluline oli seegi, et saime tehase spetsialistidelt detailsed vastused kõigile päeva jooksul tekkinud küsimustele. Tehasetuur andis nii uusi teadmisi kui ka lisaväärtusi varasematele teadmistele.”
“Tehasetuur andis nii uusi teadmisi kui ka lisaväärtusi varasematele teadmistele.”
BOA arhitekt Maiu Uusmaa.
Kauss Arhitektuuri arhitekt Kaur Talpsep on Ruukki õppepäeval osalenud kaks korda. “Arhitektidele üldse, aga eriti just noorematele, on väga kasulik näha, kuidas tehases tooted valmivad,” rääkis ta. “Isiklikult hakkasin Ruukki tehaseid külastades paremini mõistma, millised on piirangud, mida saab teha ja mida mitte. Paratamatult on tootmises kasutatavatel masinatel võimaluste piirid, just ülevaade gabariitidest tuleb meie töös kasuks.”
Talpsepa sõnul on alati midagi uut avastada, on nüansse, mida pole varem lihtsalt märganud ning pidevalt lisandub uusi tooteid.
“Väga arendav oli näidistestendil uurida erinevaid lahendusi, mis täiendas minu ülevaadet Ruukki toodete kasutusvõimaluste kohta,” lausus Talpsep. “Sai selgemaks, kus ja kuidas nende tooteid kasutada saab ning avastasin uusi võimalusi.”
Alates 2023. aastast korraldatavatel Ruukki õppe- ehk demopäevadel on osalenud 32 arhitektuuribürood, kaks ehituse peatöövõtufirmat, 146 arhitekti ja inseneri, kümme ehituse projektijuhti, kaks ehitusjärelevalve eksprti ja hulk tudengeid.
“Meie eesmärk on tutvustada terast kui suurepärast, soodsat ja taaskasutatavat ehitusmaterjalide toorainet ning näidata, mida ja kuidas Ruukki terasest toodab,” selgitas Ruukki Productsi projektiarenduse müügijuht Andrus Hallimäe.

Ühepäevane kompaktne õppepäeva formaat on hästi vastu võetud, tagasiside on väga hea ja kõik osalejad on leidnud midagi uut ja kasulikku. Ringkäike tehastes viivad läbi tootmisjuhid, õpe toimub Ruukki Pärnu katusetoodete tehase õppeklassis, kus asuvad ka näidisstendid, koolituse läbiviijateks on Ruukki enda pikaaegsed töötajad.
“Tavaliselt on küsimused praktilised seoses projekteerimisjärgus objektidega ning küsitakse konkreetseid lahendusi.”
Ruukki Productsi projektiarenduse müügijuht Andrus Hallimäe.
Osalejad saavad põhjaliku ülevaate Classic seinalahendusest, uutest vihmaveesüsteemidest ja turvatoodetest, Ruukki Solar kanduritest jne; samuti saab täpselt teada, mis on Patina paneel, Primo tootesari, Ruukki Firewall, Akustiline lahendus jne. Online-tööriistadest leiavad tutvustamist akustiline hindaja, fassaadi visualiseerija, BIM elemendid. Toodete ja nende kasutusvõimaluste kohta tekkivad küsimused saavad spetsialistidelt detailsed vastused.

Oluline tagasiside Ruukki jaoks
Õppepäevade korraldajana kinnitab Hallimäe, et osalejatele pakub suurt huvi koolitajate kogemus seoses projekteerimisega ning materjalide kasutamisega ehitusobjektidel. Samuti jagatakse kogemusi, mis puudutavad tüüpilisi vigu projekteerimisfaasis, materjalide valikul ja paigaldustöödel tehtavaid vigu.
Piisav aeg on ka selleks, et kõik osalejate küsimused saaks vastused. “Tavaliselt on küsimused praktilised seoses projekteerimisjärgus objektidega ning küsitakse konkreetseid lahendusi. Palju on küsimusi sandwich-paneelide õigesti projekteerimise kohta ning Classic katuse erinevate tüüpide kohta. Küsitakse ka päikselahenduste ja nende kinnitamise kohta katustele,“ tõdes Hallimäe.
Üha enam soovitakse infot ka jätkusuutliku ehitamise kohta. Selle raames tutvustatakse õppepäeval osalejatele Ruukki Low Carbon kontseptsiooni ning Zero™ steel ja SSAB fossil-free teraseid. Zero steel on teras, mis on toodetud terasejäätmetest ehk tegemist on taaskasutatud terasega. Kuna tootmisel kasutatakse fossilkütusevaba elektrit ja biogaasi, on terasel praktiliselt nullsüsinikuheide. Teras on saadaval ka Pärnu tehastes, praegu küll ainult piiratud paksuse ja toonivalikuga. Fossil-free steel on teras, mis on toodetud ilma fossiilseid kütuseid kasutamata Hybrit® tehnoloogia abil ning sellest terasest ehitustooted jõuavad tootevalikusse 2026. aastal.
Õppepäeval osalejad annavad korraldajatele ka tagasisidet, milliseid mõtteid neil on päeva jooksul või varemgi tekkinud. “Selline tagasiside on väga teretulnud. Hea on teada, millistest toodetest ja lahendustest puudust tuntakse. See info antakse edasi toote arendusega tegelevatele spetsialistidele,“ lubas Hallimäe.
Kellel sellise Ruukki õppepäeva vastu huvi tekkis, võib Andrus Hallimäega ühendust võtta.