Turult kadunud miljonid: ehitusseadmete rendifirmad deklareerisid maksuametile langenud käibeid
Maksuametile deklareeritud esimese kvartali käibed näitavad, et ehitustehnika rendifirmad on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes käivet kaotanud. Nelja vaadeldud firma käibest on kokku kadunud enam kui neli miljonit eurot.
Ettevõtete esindajad mahtude langust oluliseks ei tunnista.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Cramo: langus 23,6%
Maksuameti andmetel esimese kvartali käibest võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 2,7 miljonit eurot kaotanud Cramo Estonia tegevjuht Remo Holsmer ütles Ehituslehele, et selle aasta esimene kvartal oli Cramo jaoks enam-vähem eelmise aasta tasemel.
Holsmer rääkis, et kuigi ehitussektori mahud on statistika kohaselt juba üle kahe aasta languses olnud, ei ole see ettevõtte käibenumbreid oluliselt mõjutanud.
“Cramo kliendibaas on lai – meie klientideks on nii eraisikuid, väikeseid alltöövõtjaid kui ka eri suurusega peatöövõtjaid. Oleme esindatud üle Eesti ja meie käibenumbrid ei ole eelmistel aastatel vähenenud,” märkis Holsmer. “Üldehituse klientide käive tõesti natuke vähenes eelmisel aastal, kuidas suutsime selle kompenseerida teistest segmentidest.”
“Usume, et ehitusturg on taastumas.”
Cramo Estonia tegevjuht Remo Holsmer
“Aprillist on tulenevalt ka hooajalisusest turg aktiviseerumas. Oleme mõõdukalt optimistlikud selle aasta suhtes ja usume, et ehitusturg on taastumas,” ütles Holsmer. “Suuri arendusi alustatakse Tallinnas, erinevaid projekte jätkub ka üle Eesti. Lähme vastu uuele tõusule tugevas positsioonis.”
Ramirent: langus 13,2%
Maksuameti andmetel esimese kvartali käibest võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 1,1 miljonit eurot kaotanud Ramirent Balticu turundusjuhi Eva-Liina Mätliku sõnul on ehitussektoris enim kannatada saanud teedeehitus ja kinnisvaraarendus, ent üldist langustrendi kinnitada ei saa.
“Jahenemine on numbritest näha, kuid see ei ole nii must-valge.”
Ramirent Baltic turundusjuht Eva-Liina Mätlik
“Meie vaates ei ole langus Eesti ehitussektoris kindlasti ühene ja laiapõhjaline. Jahenemine on numbritest näha, kuid see ei ole nii must-valge,” sõnas Mätlik.
“Kinnisvaraarenduses, eriti just elamispindade puhul, on langus Eesti turul selge. Teedeehituse mahud on kukkunud palju, kuid selle kompenseerivad meie vaates näiteks Rail Baltica, taristuehitusega ja Kaitseväe investeeringutega seotud objektid,” selgitas Mätlik, kelle kinnitusel on Ramirendi vaates kõige suurem mahtude langus tulnud just teedeehituse arvelt.
“Teedeehitajad tunnetavad juba sügavat kukkumist, olukord on tõesti nukker, kuna riigi investeeringud on kokku kuivanud. Näiteks on sel aastal Transpordiameti teehoiukavas planeeritud ainult kolm kilomeetrit 2+2 teedehitust, Sauga-Pärnu lõigul. Teedeehituse sektori saaks päästa lisainvesteeringud riigimaanteede ehitusse, mis süstiks raha majandusse ja aitaks ka üldiselt Eesti majanduse uuesti käima tõmmata võimaldades paremaid ühendusi ettevõtluse arenguks,” ütles Mätlik.
Lisaks on Ramirendi seadmed Mätliku kinnitusel töös suurematel tööstusobjektidel: näiteks uute tuuleparkide, Narva, Kiviõli, VKG Õlitehase jm ehitustel. Samuti pole langust märgata põllumajandussektoris.
“Meie vaates ei ole märkimisväärselt kukkunud remondi ja renoveerimise turg. Ka erakliendid rendivad seadmeid ikka pidevalt,” lisas Mätlik. “Ramirendi klientuur on väga lai – lisaks ehitusele on meil kliente tööstuses, kohalike omavalitsuste seas jne. Seega üleüldist langustrendi meie omalt poolt ei saa kinnitada.”
Lähitulevikus püsib olukord Mätliku hinnangul praegusega sarnane. “On valdkondi, mis veel niipea uuesti kasvama ei hakka, aga näiteks tuulepargid võid Rail Baltica on nii pikaajalised projektid, et nende positiivne mõju annab sektoris tunda veel aastateks.”
Storent: langus 17,6%
Maksuameti andmetel tegi Storent eelmise aastaga võrreldes esimeses kvartalis ligi 287 000 eurot vähem käivet, aga ettevõtte Eesti üksuse juhi Sven Kinsigo sõnul on ettevõtte müüginumbrid tänavu kasvanud.
“Meil on toimunud üleüldine kasv. Näiteks tellingute segment oli vahepeal languses, aga praegu see kasvab. Nagu ka tehnika pool,” kirjeldas Kinsigo.
“Meie puhul pole vahet, kas on tegu uue hoone ehitamise või vana renoveerimisega, meie saame ikkagi oma osa kätte.”
Storenti juht Sven Kinsigo
“Me kuuleme kah, et osa ehitusfirmasid kaovad turult ja paljudel on raskusi, aga ma arvan, et see sõltub segmendist. Meie puhul pole vahet, kas on tegu uue hoone ehitamise või vana renoveerimisega, meie saame ikkagi oma osa kätte,” lisas ta. “Tööd jagub ja üldine ehitusmaht on jäänud kas mullusega samale tasemele või isegi kasvanud.”
Arsenal Industral: langus 18,3%
Maksuametide deklareeris eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 99 000 eurot väiksema käibe ka Arsenal Industral.
Nelja ettevõtte peale kokku on deklareeritud käibed aastaga vähenenud 4,2 miljonit eurot.