Liigu sisu juurde

Ühe arenduse keeruline lõpp: kohtutäiturid pakuvad 11 korterit, ülejäänud müümata pindadel võlausaldajate hüpoteegid

Teletorni külje alla kerkis endise Kalevi Auto-Motoklubi hoone asemele kaks kortermaja ja 18 ridaelamuboksi. Maaklerite ja arendaja asemel pakuvad seal kortereid hoopis pankrotihaldurid.Foto: Maa-amet, 2022

Tallinna teletorni naabrusse rajatud kortermajade ja ridaelamutega arendusprojektis on kohtutäiturid praegu müümas 11 korterit, millega on tagatud erinevate võlausaldajate laene. Kinnistusraamatust selgub, et ka ülejäänud müümata pinnad on erinevate kohustuste katteks hüpoteekidega seotud.

Teletornide Kodude kodulehel reklaamib arendaja, et Tallinna teletorni ja botaanikaaia vahel asuvad eksklusiivsed ridaelamuboksid pidid valmima juba 2021. aasta jõuludeks ja korterid 2022. kevadeks. Kodulehel küsitakse ridaelamus ruutmeetri eest 4900-5400 eurot, korterites 5800-6100 eurot.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Praegu on mitmed korterid kohtutäiturite ja pankrotihaldurite oksjonikeskkonnas saadaval oluliselt soodsamate hindadega.

Pakutavate korterite alghindade summa oli artikli ilmumise ajal 2 580 000 eurot, mitu korterit olid juba ebaedukalt pakkumisel olnud ja alandatud hinnaga uuesti müüki tulnud.

Kortereid pakutakse laenukontorite IQ FinTech, Tallinna Hoiu-Laenuühistu, Apollona ja Kreedidi Ressurss ning kahe eraisiku investeerimisfirmade nõuete tagatiste realiseerimiseks.

Hüpoteekide seadmise kuupäevadest on näha, et laene on võetud eelmise aasta sügisest käesoleva aasta kevadeni.

Üks arendusele laenu andnud inimene, kelle tagatist parasjagu pankrotihaldur pakub, rääkis Ehituslehele, et tegemist oli pooleaastase laenuga, mille ta andis kümneprotsendilise aastaintressiga. Tegemist oli kinnisvara tagatisel laene vahendavates keskkondades sel hetkel pakutava intressitasemega ja laenu eesmärk oli arendus lõpuni ehitada.

Ehituslehega rääkinud laenuandja tagatist pakub pankrotihaldur ruutmeetrihinnaga 3056 eurot. Piltidelt on näha, et korteri siseviimistlus on veel pooleli. Laenuandja nentis, et ta ei ole kindel, kas saab antud laenu täies ulatuses tagasi – selles võib ta kindel olla, kui tagatiseks olev korter müüdud ja raha arvel, aga vahele võib tulla näiteks pankrotiprotsess.

Pankrotihaldur pani arenduses esimese tagatise müüki juba aprilli lõpus. Siis oli 6389 euro eest pakkumisel arenduses asuv üldkasutatav maa, aga selle omanik pole vahetunud.

Järgmisena läks juunis 500 000 euro eest pakkumisele kahetoaline korter, millel oli akna- ja uksetootja Rekman hüpoteek ja raketiste tootja Doka Eesti keelumärge. Pakkumises oli kirjas, et müügi järel kustutatakse keelumärge, aga Rekmani hüpoteek jääb uue omaniku lahendada.

Juulis tuli sama korter uuesti pakkumisele madalama alghinnaga 375 000 eurot, aga müüki ei toimunud. Kinnistusraamatu andmetel on see korter septembris liikunud Teletorni Kodu omanikule kuuluvale osaühingule Assg Main. Samale korterile tekkis septembris ka hüpoteek summas 434 000 eurot Eesti Vabariigi kasuks, mis katnuks sel hetkel Teletorni Kodude maksuvõla.

Praeguseks firma maksuvõlg ületab seatud hüpoteeki ja on ligi pool miljonit eurot.

Pankrotihaldurite pakutavate korterite hulk võib saada lisa, sest arendusega seotud ettevõtete käes on veel 14 korterit ja üks ridaelamuboks, mis on kõik kaetud erinevate võlausaldajate hüpoteekidega. Suurem osa hüpoteeke on korteriomanditele pandud laenulepingutega, aga mõned on seadnud kohus hagi tagamiseks.

Laenudega seotud hüpoteekide hulgas on ka kaks Estateguru hüpoteeki, nende summa on 413 000 eurot.

Mõni päev tagasi on uuendatud kõige suuremaid hüpoteeke, millest üks on seatud Teletorni Kodude omanikule ja teine juhatuse liikmele kuuluva osaühingu kasuks:

  • Hüpoteek summas 6 254 380 eurot Assg Main kasuks (omanik Sergey Shumskikh, kes on Teletorni Kodude arenduse omanik).
  • Hüpoteek summas 1 219 593 eurot Tiskre Elu kasuks (omanik Tatjana Fedetškina, kes on Teletorni Kodude juhatuse liige).

Assg Main on asutatud 2019. aastal. “Sellest ajast alates on see tõestanud end usaldusväärse ja innovaatilise ettevõttena, mis on võimeline realiseerima erinevaid projekte nii äri- kui ka elamumajanduses,” reklaamib ettevõtte koduleht.

Kodulehe andmetel arendas ettevõte mõne aasta jooksul ridaelamuid Tiskres (Möldre tee 10), Viimsis (Paevälja tee) ja renoveeris Tallinnas Luise 17 kortermaja ning ehitas samale kinnistule hoovimaja.

Ambitsioonikaim oli firma arendusprojekt Piibe maantee ääres, kuhu pidi kerkima 186 ridaelamuboksi, lasteaed ning spordi- ja laste mänguväljakud. Esimesed majad pidid valmima selle aasta märtsis, ehitust on seal alustatud, aga boksid pole valmis saanud. Ridaelamute kinnistud on liikunud läbi mitme ettevõtte (kuulunud ka Teletorni Kodudele). Seitset kinnistut omab selles arenduses näiteks äriregistri andmetel kalade, vähilaadsete ja kalatoodete hulgimüügiga tegelev osaühing Aires Foods.

Ehitusleht püüdis saada ka kommentaari Teletornide Kodudest, aga ettevõtte numbril telefonikõnedele ei vastatud.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.