Liigu sisu juurde

Vanalinna luksushotelli arhitektuurikonkursi võitis Lumia

Lumia võidutöö. Vaade sisehoovist Sõpruse kino suunas.Foto: Lumia

Arhitektuuribüroo Lumia andis sotsiaalmeedias teada, et on pälvinud esimese preemia võistlusel, millega otsiti lahendust Tallinna vanalinna Harju tn 11 hotelli uuele hoovihoonele.

Ehitusleht kirjutas novembris, et Harju tänavale endisesse majandusministeeriumi hoonesse luksushotelli planeeriv Harju KEK kuulutas välja arhitektuurivõistluse, millega otsib lahendust maja hoovile, mis tähendab, et seal asuv arhitektide Toomas Reinu ja Veljo Kaasiku loodud modernistlik kontorihoone läheb lammutamisele.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Harju ja Müürivahe tänava nurgal asuvad endised Majandusministeeriumi hooned, kuhu omanik plaanib luksushotelli.Foto: Maa-amet 2019

Lumia andis teada, et nende võidutöö näeb ette ajaloolise vanalinna sisehoovi taashoonestamise uue arhitektuurivormiga ning selle nüüdisaegse mahu sidumise Harju ja Müürivahe tänaval asuva 1957. aastal ehitatud hoonega. Uue hotellikompleksi sisehoovi tekib avatud linnaruum, mida moodsa vormikeelega juurdeehitus raamib.

Vaade Niguliste kiriku juurest.Foto: Lumia

“Hoovihoone puhul loobusime ajaloolise hoonestuse tsiteerimisest,” seisab postituses. “Peamine idee tõukus soovist muuta praegune teenindava ilmega siseõu perimetraalse hoonestuse abil terviklikuks ja esinduslikuks. Uus hoonemaht on neljakorruseline, kaasaegne, ent samas tagasihoidlik. Juurdeehitusel on varieeruv katusekõrgus, mis on läbivalt tänavaäärse hoone kõrgusest madalam, ent Vana-Posti tänavaäärses nurgas kõrgem, luues mahulise dominandi linnaruumis. Inspireerituna vanalinna katustest, on hoovimaja viimase korruse fassaad kujundatud tagasikaldena.”

Lumia selgituse kohaselt tekib Harju tänava hotelli ja hoovihoone rajamisega uus kvartal, kus ajalooline ja tänapäevane ehitatud keskkond kohtuvad ning Vanalinn saab juurde inimmõõtmelise vabaaja ruumi.

Sõpruse kino ja uue hotelli vaheline ala.Foto: Lumia
Uue hooneosa paiknemine sisehoovis.Foto: Lumia
Hotelli sisehoov.Foto: Lumia

Lahenduse autorid on Margit Aule, Toomas Adrikorn, Rasmus Ink, Andreas Krigoltoi, Lenne Grettel Leitmaa ja Viktoria Ugur.

Lumia arhitekt Margit Aule oli ka enne võistlust sama projektiga töötanud. Harju KEKi tütarfirma H11 korraldatud võistluse materjalide seas oli tema poolt esitatud tänavaäärse hoone hotelliks muutmise eskiis.

Omaniku hinnangul polnud hoovihoonet võimalik hotelli nüüdisaegsetele nõuetele vastavaks uuendada, mistõttu see lammutatakse ja asemele kavandatakse uut mahtu, millele arhitektuurivõistlusega parimat lahendust otsitigi.

Võistlustingimuste kohaselt pidi uude hoovihoonesse tulema hotelli restorani köök, kahte hoonet ühendav galerii, keldrisse lõõgastusala ning 3.–5. korrusele vähemalt 21 pesuruumiga hotellituba.

Võistlus kuulutati välja novemrbis ja tööde esitamise tähtaeg oli 7. veebruaril 2024.

Võistluse preemiafond oli 25 000 eurot, mis jagunes järgmiselt:

 • I auhind: 10000 eurot;
 • II auhind: 7500 eurot;
 • III auhind: 5500 eurot;
 • Üks ergutuspreemia: 2000 eurot.

Võistluse võitjaga sõlmitakse leping hoovihoonestuse ja hooviala arhitektuurse projekti koostamiseks.

Võidutöö valisid:

 • Janek Lehtmets, Harju KEKi tegevjuht, žürii esimees
 • Janno Heinaste, tellija esindaja
 • Oliver Alver, Tallinna Linnaplaneerimise Amet, juhataja asetäitja, volitatud arhitektekspert, tase 8
 • Merle Kinks, Muinsuskaitseamet, ehituspärandi nõunik
 • Jan Skolimowski, volitatud arhitekt-ekspert, tase 8
 • Ivo Rebane, volitatud arhitekt, tase 7
 • Inga Raukas, volitatud arhitekt-ekspert, tase 8

Harju tn 11 hoones asus majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, mis kolis majast välja pärast seda, kui 2017. aastal valmis Pärnu maanteel ministeeriumite ühishoone.

Harju KEK ostis maja Riigi Kinnisvara (RKAS) korraldatud enampakkumisel 2019. aasta kevadel. Nelja miljoni euro suuruse alghinnaga hoonele tehti kokku kaheksa pakkumust. Harju KEK oli hoone eest valmis maksma pisut enam kui kuus miljonit eurot.

Harju KEK on äri- ja tööstuskinnisvara arendaja Eestis. Ettevõtte omanduses on ligi 100 hektarit äri- ja tootmismaad ning kokku üle 60 000 ruutmeetri väljaüüritud pinda. Ettevõtte suurimad äri- ja tööstuspargid on Keila Tööstuspark Keila linnas, A11 Äripark Tallinna ringtee ääres ja Valdmäe Tööstuspark Tänassilmas.

Lisaks kinnisvarale omab Harju KEK 31,4% suurust osalust börsiettevõttes Harju Elekter ning 27,1% osalust aktsiaseltsis EKE.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

 • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
 • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
 • Hoonete ehitus
 • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega