Liigu sisu juurde

Esinelik: vaata kõiki vanalinna luksushotelli arhitetuurivõistluse preemiatöid

Harju 11 arhitektuurivõistlusel preemiad saanud tööd.Foto: Ehituslehe kollaaž

Tallinna vanalinna Harju tn 11 hotelli uuele hoovihoonele lahenduse leidmiseks peetud arhitektuurivõistlusel osales kaheksa tööd, millest neljale jagas žürii rahalised preemiad.

Võidutöö

Konkursi võitis Lumia töö “Walge”, milles Ehitusleht kirjutas mõne päeva eest. Esimese koha auhind oli 10 000 eurot ning võitjaga sõlmitakse leping hoovihoonestuse ja hooviala arhitektuurse projekti koostamiseks.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Sõpruse kino ja uue hotelli vaheline ala.Foto: Lumia

Lahenduse autorid on Margit Aule, Toomas Adrikorn, Rasmus Ink, Andreas Krigoltoi, Lenne Grettel Leitmaa ja Viktoria Ugur.

Žürii hinnangul oli võidutöö selgelt teistest eristuv, silmapaistev ja terviklik. “Tänavat on rõhutatud hoovi piiritleva hoonemahuga, mis on huvitav linnaehituslik võte,” seisab žürii protokollis. “Hoone ei domineeri keskkonnas, samas ei kao ka sinna ära. Tegu on ajatu arhitektuuriga, mis on eelduslikult aktuaalne ka 20 aasta pärast. Hoovi pääs läbi kangialuse on vanalinnalik motiiv uues võtmes. See, et hoov on suletud ja sinna tuleb kiigata tekitab pingestatust. Tekib tugev perimetraalne kompleks, mis loob uut linnalikku keskkonda ja võimaldab teostada hotelli korrustel soovi korral ring-koridori. Just välja pakutud uus ruumiline struktuur on see mis linnaehituslikust seisukohast äratab tähelepanu ja meeldib. Julgus kastist välja mõelda.” 

Töid hinnanud eksperdid leidsid, et hoovialaga on võidutöö puhul tegeletud vähem, kuid potentsiaal sellest tore õu kujundada on olemas. “Tegu on selgelt haljastatud ja jalakäijate suunitlusega õuealaga,” hindas žürii. “Näiteks ürituste ruumidest on võimalus astuda hoovi ja sellega on hoone sisemust pikendatud väliruumi.”

Ka kiideti töö puhul, et logistika on hästi läbi mõeldud. Kõik vajalik on olemas ja hotelli funktsioonid on lahendatud mõistlikult. Keldrikorrusele on kavandatud toimiv tervik.

Plussina tõid hindajad välja ka selle, et terve kvartal on neljakordne: vana ja uus hoone on ühel tasapinnal seotud ja seetõttu on ka hoone sisene logistika toimiv. Realistlik lahendus, kuhu on võimalik mõistlikult ära paigutada ka tehnoseadmed.

Küsitavusi tekitas žüriis valge katus, mis vanalinna katusemaastikus liiga plinkivalt esile tõuseb. Ka hoone avatus tänava tasapinnas Sõpruse kino poole võiks suurem olla.

Žürii tegi ka mitu ettepanekut võidutöö edasiarendamiseks:

  • Edasi tuleks tegeleda hooviala lahendusega, et see oleks atraktiivsem.
  • Edasisel projekteerimisel panna rõhku fassaadide detailidele ning valida materjale hoolikalt, et lõpptulemuseks oleks sama õhuline ja kerge maja vagu võistlustööd pakutud. Halva materjali valikuga on kerge hoone ära rikkuda.
  • Hoovi ja tänavat eraldava hoone kaldpinnaga tuleks edasi tegeleda: kas tõsta kõrgemaks, teha kaar sujuvamaks, teha läbipääs veel avaramaks. Otsida parimat proportsiooni. Sellisel kujul tekib veidi küsitavusi.
  • Külastaja teekond hoones on natuke liiga pikk, kuid ehk õnnestub selle lahendada ringliikluse tekitamisega.
  • Edasi tuleks tegeleda ka katusega, sest praegu mõjub valge katus vanalinna katusemaastikul võõrkehana.

Teine preemia

Teise koha saanud töö.Foto: Studio ARGUS

7500 euro suuruse teise preemia võitis töö “Üks teist” studio ARGUSelt. Lahenduse autorid on Karina Krestinov, Katariina Teigar, Mariia Korolova, Eliise Harjak, Kristo Põlluaas ja Margit Argus.

Autorid selgitasid, et pakutud lahenduse põhieesmärk on mitte domineerida, vaid pigem sulanduda ümbritseva keskkonnaga, pakkudes samal ajal olemasolevast eristuvat ja meeldejäävat visuaalset kogemust. Juurdeehitis on inspireeritud vanalinna kitsastest keskaegsetest viilkatusega hoonetest. Kuigi hoone on kaasaegne, ei mõju see vanalinna keskkonnas võõrana. Juurdeehitise otsafassaad on keeratud tänava suhtes nurga alla, et tagada otsetubadele veel paremad vaated ja rohkem valgust.

Kolmas preemia 

Kolmanda koha saanud töö arhitektuuribüroolt Boa.Foto: BOA

5500 euro suuruse kolmanda preemia võitis töö “6 õde-venda” arhitektuuribüroolt Boa. Töö autorid on Anto Savi, Margus Soonets, Kiur Lootus ja Nikita Berendejev.

Autorid kirjeldasid oma lahendust minimalistlikuna ning leidsid, et see ei konkureeri vanalinna rikkalikku ajalooga, kuid teeb sügava kummarduse varasematele linnaehituslikele põhimõtetele. Hooviala lahendus on mitmetasapinnaline ja voolava arhitektuurikeelega, mis võimaldab teenindada ruume nii keldrikorrusel, kui esimesel korrusel ja samas pakub parasjagu privaatsust nii saunakompleksi, ürituste, kui ka hotelli külastajatele. Liikumine tasapindade vahel on lahendatud kaldteedega, mis võimaldab vajadusel kasutada seal ka transpordivahendeid alajaama teeninduseks ning kauba toomiseks.

Ostupreemia

Ostupreemia pälvinud töö.Foto: Arhitektuuribüroo Apex

2000 euro suuruse ostupreemia sai töö “Baas-Keha” arhitektuuribüroolt Apex. Töö autorid on Pedro Arroyo García, Marta Blanco, María José Vazquez Fernandez ja Ove Oot.

Preemiatööd valisid:

  • Janek Lehtmets, Harju KEKi tegevjuht, žürii esimees
  • Janno Heinaste, tellija esindaja
  • Oliver Alver, Tallinna Linnaplaneerimise Amet, juhataja asetäitja, volitatud arhitektekspert, tase 8
  • Merle Kinks, Muinsuskaitseamet, ehituspärandi nõunik
  • Jan Skolimowski, volitatud arhitekt-ekspert, tase 8
  • Ivo Rebane, volitatud arhitekt, tase 7
  • Inga Raukas, volitatud arhitekt-ekspert, tase 8

Harju tn 11 hoones asus majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, mis kolis majast välja pärast seda, kui 2017. aastal valmis Pärnu maanteel ministeeriumite ühishoone.

Harju KEK ostis maja Riigi Kinnisvara (RKAS) korraldatud enampakkumisel 2019. aasta kevadel. Nelja miljoni euro suuruse alghinnaga hoonele tehti kokku kaheksa pakkumust. Harju KEK oli hoone eest valmis maksma pisut enam kui kuus miljonit eurot.

Ehitusleht kirjutas novembris, et Harju tänavale endisesse majandusministeeriumi hoonesse luksushotelli planeeriv Harju KEK kuulutas välja arhitektuurivõistluse, millega otsib lahendust maja hoovile, mis tähendab, et seal asuv arhitektide Toomas Reinu ja Veljo Kaasiku loodud modernistlik kontorihoone läheb lammutamisele.

Harju ja Müürivahe tänava nurgal asuvad endised Majandusministeeriumi hooned, kuhu omanik plaanib luksushotelli.Foto: Maa-amet 2019

Harju KEK on äri- ja tööstuskinnisvara arendaja Eestis. Ettevõtte omanduses on ligi 100 hektarit äri- ja tootmismaad ning kokku üle 60 000 ruutmeetri väljaüüritud pinda. Ettevõtte suurimad äri- ja tööstuspargid on Keila Tööstuspark Keila linnas, A11 Äripark Tallinna ringtee ääres ja Valdmäe Tööstuspark Tänassilmas.

Lisaks kinnisvarale omab Harju KEK 31,4% suurust osalust börsiettevõttes Harju Elekter ning 27,1% osalust aktsiaseltsis EKE.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.