Aasta esimestel kuudel kasvas pankrottide arv

Kuigi majandus näitas I kvartalis kerget kasvutrendi, oli meil selle aasta alguses võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 3% rohkem pankrotte, ütles Bigbanki peaökonomist Raul Eamets.
Täna avaldas statistikaamet ettevõtluse demograafia I kvartali andmed, mis näitavad, kui palju on uusi ettevõtteid registreeritud ja kui palju on pankrotistunud.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Võrreldes 2023 aasta I kvartaliga on pankrottide arv kasvanud 6%,” kommenteeris Eamets. “Absoluutarvudes ei ole pankrottide arv suur. 2023. aasta I kvartalis oli meil pankrotte 34, selle aasta I kvartalis 55. Võrreldes ettevõtete koguarvuga on need arvud marginaalsed.”
Kui vaadata samast andmebaasist, kui palju loodi uusi ettevõtteid, siis näiteks selle aasta I kvartalis registreeriti 6371 uut ettevõtet, mida on 4,2% vähem kui kaks aastat tagasi. Eamets lisas, et registreerimine muidugi ei tähenda seda, et ettevõte hakkab ka kohe tegutsema.
“Kus loodi kõige rohkem uusi ettevõtteid? Eks nendeks valdkondadeks on need, kus meil ongi kõige rohkem aktiivselt tegutsevaid ettevõtteid: kutse- teaduse- ja tehnikaalase tegevusega tegelevad ettevõtted ning IT-sektoris tegutsevad ettevõtted,” jätkas Eamets. “Kahes valdkonnas loodi 45% uutest ettevõtetest. Palju ettevõtteid registreeriti ka ehituses ja kaubanduses. Kõige rohkem pankrotistus ettevõtteid töötlevas tööstuses ja kaubanduses.”