Liigu sisu juurde

Aasta puitehitis 2023 on Pelgulinna Riigigümnaasium

Pelgulinna riigigümnaasiumi hoone.Foto: Tõnu Tunnel

Iga-aastasel puitarhitektuuri konverentsil kuulutati 21. korda välja aasta puitehitis, milleks on Pelgulinna Riigigümnaasium.

Võidutöö ühe autori, arhitekt Ott Alveri (arhitektuuribüroo Arhitekt Must) sõnul pöörati hoone projekteerimisel ja ehitamisel suurt tähelepanu jätkusuutlikele lahendustele. 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Pelgulinna Riigigümnaasiumi puhul on olnud soov puidust kui materjalist kõik välja võtta. Puidu kanda on nii pea- kui ka kõrvalosa rollid − kandekonstruktsioonist kuni freesitud käsipuuni, akustilisest seinapaneelist kassettlae talani,” kirjeldas Alver, kelle hinnangul vajab puit ehitussektoris igakülgset rehabiliteerimist.

Pelgulinna riigigümnaasium. Arhitektuur: Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Kaire Koidu, Jõnn Sooniste, Katrin Vilberg, Lisett Eist, Karoliine Kuus (Arhitekt Must); sisearhitektuur: PINK; maastikuarhitektuur: Kino maastikuarhitektid. Foto: Tõnu Tunnel

Aasta puitehitise arhitektid on Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Kaire Koidu, Jõnn Sooniste, Katrin Vilberg, Lisett Eist ja Karoliine Kuus büroost Arhitekt Must. Sisearhitektideks Tarmo Piirmets ja Anni Leo (sisearhitektuuribüroo PINK) ning maastikuarhitektideks  Mirko Traks, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart, Karin Bachmann, Katariina Lepiku (Kino maastikuarhitektid).

Konkursi žürii liikme, kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonna juhataja Kaja Pae sõnul on Pelgulinna riigigümnaasium Eesti suurim avalik puithoone, mille sünd tõi kaasa suure hulga kogemust ja teadmist puidu rakendamise kohta arhitektuuris. 

“Pelgulinna Riigigümnaasiumi valmimine on verstapost Eesti arhitektuuris, millest ei saa mööda vaadata,” ütles Pae.

Züriile avaldas võidutöö puhul enim muljet selle autorite põhimõttekindlus puidu kasutamisel, tunnustati ka keerukat insenertehnilist lahendust ning hubast ja hierarhiavaba interjööri, kuhu on samuti põimitud mitmes erinevas töötluses ja tehnikas puitmaterjali. 

“Lisaks puidu kasutamise järjekindlusele on tähelepanuväärne ka kogetav meeldiv sisekliima ja hoone välialade avalik ruum, mis on suunatud ümbritsevale kogukonnale ja levitab hoone sisemuse demokraatlikku hõngu ka ümberkaudsesse modernistlikku linnaruumi,“ lisas Pae.

Öine kaader Pelgulinna riigigümnaasiumist.Foto: Tõnu Tunnel

Konkursi korraldaja Erik Konze sõnul on konkursi võitja näidiseksemplar puidukasutusest avalike hoonete projekteerimisel. 

“Aasta puitehitise konkursi eesmärk on näidata, kui mitmekesiselt ja maitsekalt on võimalik keskkonnasõbralikku puitu arhitektuuris kasutada,” ütles Konze.

“Ühtlasi soovime tõsta esile nii eramaju kui ka avaliku sektori ehitisi, mis on puitarhitektuuris suunanäitajaks ja teistele eeskujuks,” lisas ta.

Peavõidu kõrval jagati auhindu ka teistes kategooriates. ESTPLY puitinterjööri eriauhinna pälvis Põro maja (autorid Hanna Karits ja Mari Hunt), Raitwoodi fassaadiauhinna Kloogaranna maamaja (Peeter Pere Arhitektid) ning Arcwood liimpuiduauhinna liimpuidu kasutamise eest Mulgi Elamuskeskuse ekspositsioonihoone (NÜÜD arhitektid).

Lisaks märkis žürii ära Kunstihoone Lasnamäe Paviljoni (Salto Arhitektuuribüroo), mida tunnustati puitarhitektuuri edasiviimise eest ning Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuritudengite töö Linnutee teiste liikide mängutoomise eest.

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu korraldatud konkursile laekus kokku 30 tööd. Võistluse eesmärk on populariseerida puidu kasutamist tulevikuarhitektuuris.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.