Liigu sisu juurde

Vaata pilte: arhitektide liit avaldas aastapreemiate nominendid

Valik arhitektide liidu aastapreemiate nominentidest.Foto: kollaaž

Eesti arhitektide liidu aastapreemiatele esitati tänavu kahes kategoorias kokku 39 objekti: arhitekti aastapreemiale 18 ja ELAMU preemiale 21. Žüriid on valinud neist kokku üheksa nominenti ja preemiate võitjad kuulutatakse välja pidulikul arhitektuuripreemiate tseremoonial 8. detsembril. Lisaks annab EAL välja tudengipreemia. 

Eesti arhitektide liidu (EAL) arhitekti aastapreemia 2023

Arhitekti aastapreemia osas tegi valiku saksa arhitekt ning Dortmundi Tehnikaülikooli arhitektuuri ja linnaplaneerimise professor Heike Hanada.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Kõik viis aastapreemiale valitud projekti on omal moel üksteisest erinevad,” rääkis Hanada. “Auhind eristubki teistest selle poolest, et ei ole seotud ühegi konkreetse hoonetüpoloogiaga. Tuleb tunnistada, et eelvaliku etapis tundus selline lähtepunkt mulle esmalt pisut veider. Kuid strateegia eeliseks osutus, et žürii ei pea valikut tehes keskenduma üksnes hoone arhitektuurile või linnaehituslikele omadustele jõudmaks mõistlikult võrreldava otsuseni. Seetõttu oli minu jaoks oluline, et iga projekt, ükskõik kui intiimne või privaatne, tõstataks ka sotsiaalseid küsimusi. Valitud väikesed puidust metsaonnid ei ole seega minu arvates pelgalt eramajad, vaid peegeldavad ka minimalistliku elustiili küsimust ja tõstatavad seeläbi ökoloogilisuse ja jätkusuutlikkuse teema. Kaks nomineeritud kooli seevastu esindavad arhitektuuri- ja linnaehituslikke lahendusi, mis üllatavad ja võidavad külastajate südamed oma ühtlase kvaliteetse teostuse ja disainiga. Nendes kajastub ühtviisi nii uus kooli- ja õpikontseptsioon kui ka nõudlik arhitektuur. Tallinna Kunstihoone paviljon on valimist kindlasti kõige radikaalsem projekt. Ent siingi moodustavad ühelt poolt julgus ja tugev kontseptsioon ning teiselt poolt arhitektuuri kvaliteet suurepärase terviku, mis suudab end Euroopa kontekstis enesekindlalt kehtestada. Žüriiliikmena soovin kogu südamest õnnitleda kõigi viie hoone autoreid nende erakordse töö eest”.

Arhitekti aastapreemia nominendid on:

Kloogaranna maamaja. Autor: Peeter Pere (Peeter Pere Arhitektid).Foto: Tõnu Tunnel
Minikin Hunt minimaja Laulasmaal. Arhitektuur: Mari Hunt; sisearhitektuur: Mari Hunt ja Ines Haak.Foto: Mari Hunt
Paide gümnaasium. Arhitektuur: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Helina Lass, Ragnar Põllukivi, Martin McLean (Salto arhitektuuribüroo); sisearhitektuur: PINK; haljastus: Maarja Gustavson.Foto: Elvo Jakobson
Pelgulinna riigigümnaasium. Arhitektuur: Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Kaire Koidu, Jõnn Sooniste, Katrin Vilberg, Lisett Eist, Karoliine Kuus (Arhitekt Must); sisearhitektuur: PINK; maastikuarhitektuur: Kino maastikuarhitektid. Foto: Tõnu Tunnel
Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljon. Autorid: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Margus Tamm (Salto arhitektuuribüroo).Foto: Tõnu Tunnel

Eesti Arhitektide Liidu (EAL) preemia ELAMU 2023

Parimad elamud valis välja žürii, kuhu kuulusid arhitektid Joel Kopli ja Madis Eek, sisearhitekt Kadi Karmann ning väliseksperdina Linda Krumina Läti arhitektuuribüroost MADE arhitekti.

Linda Krumina sõnul üllatas Eesti, eriti Tallinn oma tohutu elamufondiga ─ nii viimastel aastatel ehitatud kui ka alles ehitatavate korterelamutega. “Paistab, et rahapuudust selles sektoris küll ei ole, kuid soovida võiks säästlikumaid lähenemisviise ja lahendusi,” ütles Krumina. “Teisalt tundub, et ühepereelamute loomisel on tänast võtmeküsimust paremini mõistetud ja neis avaldub ka oskus luua kvaliteetset kodust õhkkonda. Eesti arhitektide professionaalsus uudsete kontseptsioonide ja ning läbimõeldud funktsionaalsuse loomisel on märkimisväärne.”

ELAMU 2023 nominendid:

Kloogaranna maamaja. Autor: Peeter Pere (Peeter Pere Arhitektid).Foto: Tõnu Tunnel
Mustjala pansionaat. Arhitektuur: Karli Luik, Johan Tali (molumba); sisearhitektuur: Annika Lill, Karli Luik, Johan Tali, Heleri Koltsin; haljastus: Maarja Gustavson. Foto: Johan Tali
Põro maja. Arhitektuur ja sisearhitektuur: Mari Hunt ja Hanna Karits.Foto: Tõnu Tunnel
Riia kvartal. Arhitektuur: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Margus Tamm, Ragnar Põllukivi (Salto arhitektuuribüroo); maastikuarhitektuur ja haljastus: Artes Terrae ja Polka.Foto: Ralf Lõoke

Preemiate võitjad tehakse teatavaks arhitektuurivaldkonna ühisel pidulikul auhinnatseremoonial 8. detsembril 2023. Lisaks annab EAL välja ka tudengipreemia. Kõigi nominentide tööde galerii avalikustatakse arhitektuuripreemiate kodulehel www.arhitektuuripreemiad.ee ning trükises “Eesti Arhitektuuripreemiad 2023”. 

EALi arhitekti aastapreemia suurus on 5000 eurot ja ELAMU preemia 4000 eurot, mõlema väljaandmist toetab kultuurkapital. EALi tudengipreemiat (1000 eurot) rahastavad igal aastal erinevad Eesti arhitektuuribürood. Tänavu toetavad preemia väljaandmist KARISMA arhitektid, KUU arhitektid ning KAVAKAVA arhitektuuribüroo.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.