Liigu sisu juurde

Puitarhitektuuri pidupäev ja propaganda Pelgulinnas

Öine kaader Pelgulinna riigigümnaasiumist.Foto: Tõnu Tunnel

Uue kooliaasta alguses avati järjekordsed riigigümnaasiumid. Tallinnas Kolde puiestee ääres paiknev Pelgulinna Riigigümnaasium (PERG) sai koduks moodsa ja üleni puidust koolimaja.

Sõle tänavalt Stroomi ranna poole keerates oli aastaid pilgupüüdjaks roostekarva betoonfassaadidega politseimaja (Nord Projekt, 2009). Nüüd kerkis selle naaberkinnistule oluliselt sõbralikuma moega suur koolimaja, mille kavandas arhitektuuribüroo Arhitekt Must. Just nende töö võitis 2020. aastal avaliku arhitektuurivõistluse ja sai aluseks koolihoonele, kus saab edaspidi korraga õppida kuni 1080 gümnaasiumiastme õpilast.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Puidu manifest

Projekti juhtarhitekt Ott Alveri sõnul on tegu Eesti suurima puithoonega. Puitu pole siin kasutatud mitte ainult fassaadil, vaid suures ulatuses ka kandekonstruktsioonides ning siseviimistluses. Kuigi enamik tänapäevaseid hooneid ehitatakse mitmest erinevast materjalist, siis Pelgulinna koolimaja puhul on puidu osakaal erakordselt kõrge, ligikaudu 85%. PERGi hoonet võib seega julgelt pidada puithooneks ja Eesti moodsa puitarhitektuuri näiteks.

Ka interjööris on omajagu puitu.Foto: Tõnu Tunnel

Materjalivalik ei olnud juhuslik ega teinud protsessi lihtsamaks. Puidu suhtes olid skeptilised nii tellija Haridus- ja Teadusministeerium, mida esindas Riigi Kinnisvara AS, kui ka ehitushanke võitnud Merko Ehitus, kelle esindaja kirjeldas väljakutseid hiljuti ka Ehituslehele. Arhitektide visioon, et puidust kui jätkusuutlikust materjalist on võimalik ehitada ka suuri avalikke hooneid, oli lõpuks siiski veenev kõigi osapoolte jaoks.

Praegu on puithoonete rajamine veel keskmisest kallim, kuid standardiseerimise ja osapoolte vilumuse kasvuga muutub see edaspidi kindlasti soodsamaks. Ministeerium ja RKAS said PERGiga võimaluse näidata eeskuju kogu siinsele ehitussektorile ja tellijaskonnale – uus koolimaja on kiidulaul puidule kui looduslikule ja inimsõbralikule ehitusmaterjalile. 

Materjalikasutuse (liigne) rõhutamine tõi ehk kaasa ka mõned arhitektuuriprobleemid. Nii fassaadide kui ka siselahenduste puhul jääb veidi ülekuhjatud, manifesteeriv tunne, andes märku sellest, et see hoone on ruumiideoloogilises mõttes programmiline ja justkui peab tegema positiivset puidupropagandat. Hoonet eemalt või piltidelt vaadates jääb efektne mulje, kuid ruumi vahetult kogedes on, eriti fassaadi puhul, vajaka detailitunnetusest.

Jutustav ruum

Mahulise arhitektuuri ja ruumiprogrammi paigutamise osas on Arhitekt Must olnud sirgjoonelisem, modernistlikult ratsionaalsem. PERGi hoone koosneb kolmest omavahel nurkapidi ühendatud ruutjast mahust, kus klassiruumid asuvad peamiselt ülemistel ja avalikud alad alumistel korrusel.

Avalikud alad ja hajumisruumid on püütud ühendada selliselt, et hoones viibijatel tekkiks tunnetus hoonest kui tervikust. Traditsioonilise aula asemel on keset kooli astmeline ühisala, mida saab kasutada nii sündmuste, õppetöö kui ka vabaajategevuste tarbeks. Orgaaniliselt liitub sellega toitlustusala.

Uuema aja koolides tradistiooniks saanud astmeline ühisala. Pelgulinnas muidugi puidust.Foto: Tõnu Tunnel

Peasissepääs fuajee ja garderoobidega asub tänavapoolseimas mahus. Õdusate lugemissoppidega, kuid mõnevõrra kitsas raamatukogu ning sooja, isegi veidi piduliku interjööriga spordisaal asub kolmandas, hoovipoolseimas mahus.

Spordisaali vineeriga kaetud sein.Foto: Tõnu Tunnel

Koolihoone sisearhitektuuri lahendas Tarmo Piirmets koos kolleegidega büroost Pink. Nagu Arhitekt Musta loomingulistes valikutes, on kohati ka Pingi puhul tajuda mõnetist jutustamissoovi, võib-olla, et isegi postmodernset narratiiviiha. Näppu on siin täpselt raske peale panna, aga see väljendub nii materjalikasutuses kui ka viimistluslahendustes, soovis aktiivselt suunata ruumikasutaja kogemust, luua identiteeti pigem sümbolite kui ruumi enda kvaliteetide toel.

Koolihoone koridoris on Ameerika noorteseriaalidest tuttavad kapid. Pelgulinnas on need loomulikult puidust. Foto: Tõnu Tunnel
Trepp Pelgulinna riigigümnaasiumis.Foto: Tõnu Tunnel
Droonikaader õuealast.Foto: Tõnu Tunnel

Maastikuarhitektuuribüroo KINO kavandatud PERGi välialad on erakordselt suured, mitmekesise spordi- ja välinäituste inventariga ja püütud teha nii, et seal saaks aega veeta nii kooli oma õpilased kui ka piirkonna elanikud.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega