Liigu sisu juurde

Ankru tänava uus kortermaja püüab pilku popi katusemaastikuga ja üllatab avarate ühisruumidega

Ankru 8 kortermaja esimesel korrusel on äripinnad.Foto: Hausers

Tallinna Kopli poolsaare läänekaldal toimetab juba mitu aastat Põhjala Tehase nimeline ettevõtlus-, kultuuri- ja kogukonnakompleks. Peamiselt kasutatakse tsaariaja lõpul ehitatud Bekkeri laevaehitustehase hooneid, kus Eesti Vabariigi iseseisvudes ja läbi nõukogude aja tegutses Põhjala kummitehas – siit ka tänapäevase ettevõtte nimi.

Neil päevil saab Põhjala Tehase südames viimast lihvi Karli Luige ja Johan Tali poolt 2017. aastal asutatud arhitektuuribüroo Molumba kavandatud kortermaja. Oma kõrguse ja kelmika katusemaastikuga mõjub see kogu Bekkeri kvartali uue maamärgina. Tegu pole siiski üdini uue majaga, sest peamiseks kandekonstruktsiooniks kasutati samal kohal paiknenud nõukogudeaegse tootmishoone raudbetoonkarkassi. Hoonet ehitati aga kõrgemaks ja laiemaks, muudeti ka siseplaneeringut, sest kasutusotstarve muutus – suurem osa pindadest on nüüd korterid, lõunapoolsel küljel kulgeva jalakäijatetänava äärsed ruumid saavad aga äripindadeks.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Kahel pool kaarkatused: vaade Põhjala Tehase peahoone poolt, kus paremale jäävad ajaloolised tehasehooned ja tänava lõpus seisab vasakul uus kortermaja.Foto: Carl-Dag Lige

Ankru tänava kortermaja arhitektuur on, nagu kõlab klišeeväljend, popp ja noortepärane. Sillerdava alumiiniumplekiga kaetud kaarjat katusemaastikku juba eemalt silmates on aru saada, et see pole tavaline kinnisvaraarendus, vaid teadliku tellija ja loominguliste arhitektide koostöös sündinud kompleks. Omanik soovis midagi ruumiliselt eristuvat ja ühtlasi suunata, kes saavad majja korteri osta ning millised ettevõtted äripindu rentida. Nii tulid vabamüüki vaid üksikud korterid.

Suuresti on tegu Põhjala Tehase kogukonna või sellega tihedalt seotud inimeste uue kodumajaga. Seetõttu pole see puhtalt ärilistest, vaid osaliselt ka Põhjala Tehase kogukonna tuumiku ühishuvidest lähtuva arendusprojektiga. Ruumiliselt väljendub see, näiteks, hoone katusekorrusel, kus on majaelanike üllatavalt suur ühisterrass koos peo- ja seltsielu jaoks mõeldud ruumidega. Keskse trepikoja äärde valmib ühiskasutatav (arvuti)tööruum, teisalt leiab aga ruumi pesumasinatega – elanikele mõeldud väikse pesumaja.

Katuseterrass.Foto: Carl-Dag Lige

Eluruumidest on kõige isikupärasemad läbi kahe korruse ulatuvad avarate rõdudega katusekorterid. Ilusa ilmaga avanevad neist vaated korraga nii Kopli lahele, Tallinna reidile kui ka Soome lahele – visuaalne luksus, mida pakuvad vaid üksikud eluruumid Tallinnas.

Vaade katusekorteri merepoolselt rõdult.Foto: Carl-Dag Lige

Nõukogudeaegsete konstruktsioonide vahele mahutatud korterid alumistel korrustel paiknevad läbi maja kulgevate, võrdlemisi kitsaste koridoride ääres. Seepärast on põhja- ning idaküljel paiknevate korterite valgusolud ehk mõnevõrra vaesemad kui lõuna- ja läänekülje omadel. Igavate vaadete üle ei saa kurta siiski ükski korteriomanik, sest ümbritsev tööstusmaastik on kirev ja pidevas muutumises. Mitmesse korterisse paistab lisaks merele ka lähedalasuvate parkide rohelus.

Nagu hotellis: kitsad koridorid ja vaipkattega põrandad.Foto: Hausers
Kortermaja rõdudeta külg.Foto: Carl-Dag Lige

Enamik kortereid said avarad rõdud – nende jaoks poogiti hoone külge uus ja iseseisev metallkonstruktsioon, mis haakub oma veidi toore esteetikaga ümbritseva tööstusmiljööga üsna muretult. Osaliselt katab hoone väliskülgi metallvõrk, millel juba mõne aasta pärast kasvavad viinapuuväädid.

Vaade majale mere poolt, kus on korteritel on suured rõdud.Foto: Carl-Dag Lige

Nagu mitme teisegi ülesvuntsitud tööstusansambli puhul, otsivad ka Põhjala Tehase omanikud sobivat tasakaalu ettevõtluse, kultuuritegevuste ja kogukondlike väärtuste vahel. Ankru tänava uue kortermaja näol saadi ansambli südamesse ekstravagantne arhitektuuriobjekt, mis aitab uute elanike kõrval kindlasti ligi meelitada ka uusi kliente ja muidu uudishimulikke külalisi.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega