Arhitekt Kristo Põlluaas: Elamumessi kodud ühendavad ajatu puidu ja modernse inseneeria

Juuni alguses toimuv Elamumess 2025 pakub külastajatele võimalust näha Eesti tipparhitektide loodud kaasaegseid kodulahendusi. Makespace’i arhitekt Kristo Põlluaas osaleb messil kahe omanäolise hoonega, mille keskmes on puidu ja insenerilahenduste oskuslik ühendamine.
“Need majad on küll natuke erinevad, aga mõlemad räägivad puidu kasutamisest arhitektuuris ja inseneerias. Me oleme proovinud kombineerida neid elemente nii, et tulemuseks oleks omanäoline arhitektuur ja et elanikel oleks seal mugav ja mõnus elada,” räägib Põlluaas.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Põlluaas on töötanud mitmete puidust hoonetega ning see materjal inspireerib teda jätkuvalt. “Puit on materjal, mis paneb mu silma särama. Samas pole see kunagi ainult puit – kõik materjalid on head, aga on väga oluline, et iga konkreetne materjal leiaks kasutuse temale õiges ja sobivas kohas.”
Põlluaasa projektid Elamumessil on VIIV maja ja Valge Maja. VIIV maja on minimalistliku ja ajatu disainiga kodu, kus on oskuslikult ühendatud kontrastsed materjalid ja looduslähedased lahendused. “Fassaadis on kasutatud peamiselt kahte teineteisest eristuvat viimistlust, vaskplekk ja fassaadiplaat. Nende tasakaaluks on maja sissepääsude ja teatud detailide puhul kasutatud ka puitu, mis lisab hubasust ja jaapanipärast tunnetust,” kirjeldab arhitekt.
Valge Maja seevastu on hea näide kiirest ja tõhusast ehitusprotsessist. “Selle maja puhul kasutasime tehases toodetud elementidega puitkarkassi lahendust, mille objektil olnud ehitus ja kokkupanek käis üllatavalt kiiresti. Maja kerkis kolme nädalaga ja neljanda nädalaga olid ka aknad juba ees. Kui võrrelda tavapärase krundil hoone ehitusega, siis kogu protsess on oluliselt kiirem. Ja kindlasti pole hoone puhul tegu vaid lihtsate lahendustega, vaid siin on omajagu arhitektuuri, inseneeriat ja läbimõeldud detaile,” selgitab Põlluaas.
Pidevalt muutuvatele trendidele eelistab Põlluaas ajatut disaini, mis kestab läbi aastasadade. “Ma ei taha sattuda nii-öelda trendide lõksu. Minu eesmärk on luua midagi ajatut, mis on klassikaline ja töötab alati. Jah, mingid suunad ja voolud on arhitektuuris alati olemas, aga ma ei tahaks, et minu looming oleks lihtsalt midagi ajutist. Peavoolu trendidest on sageli parem eemale hoida ja keskenduda sellele, mis võiks ka aastate pärast sobituda ja näha välja kaasaegne.”
Põlluaasa sõnul on tehisintellekt muutumas kasulikuks tööriistaks ka arhitektuuris. Kuigi see ei asenda loomingulist protsessi, võib AI aidata kiiremini visualiseerida ideid ja luua paremat suhtlust kliendiga. “Me oleme oma projekteerimises juba ka kasutanud AI abi. See aitab luua visuaale, mis annavad kliendile kiire ülevaate ideest. Kui muidu kuluks sellele rohkem tunde, siis AI abil saab see tehtud palju efektiivsemalt,” selgitab Põlluaas. Samas on arhitekt tehisintellekti täieliku integreerimise suhtes täna veel pigem ettevaatlik. “AI võib meid aidata tehnoloogiliste protsesside kiirendamisel, aga ma tahaksin loota, et loominguline osa jääb ikkagi inimese teha.”
Eesti esimene Elamumess toimub 4.-8. juunil ning 11.- 15. juunil Jõelähtmes Estonian Golf & County Club Golf Resort arenduses, kuhu kerkib eraldi küla 12 täiesti uue ja inspireeriva majaga, mille on loonud Eesti ja välismaa tipparhitektid spetsiaalselt Elamumessi jaoks.