Liigu sisu juurde

Dreibau juht Oliver Akenpärg: ehitusprotsessis on kaks meeldivat hetke, kõik ülejäänu on üks suur probleemide rägastik

Oliver Akenpärg. Foto: RKAS / Margus Pahv

Viljandimaa ühe edukaima ehitusettevõtte Dreibau juht Oliver Akenpärg üritab enda sõnul toimetada Hunt Kriimsilmana mitmel rindel korraga. Seetõttu kestab tema tavapärane 12 tundi vaatamata sellele, et Akepärg ise üritab enda sõnu varasemast vaikemalt võtta.

Milline oli teie elu esimene töökoht?

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Esimene töökoht oli 14-15 aastaselt ühes puitmööbli valmistamisega tegelenud ettevõttes nimega Eerung, kus olin suveperioodil liinitööline. Sattusin sinna tööle, kuna tädi oli nimetatud ettevõttes raamatupidaja. See oli vist Arno Küti esimene ettevõte, millega ta toimetama hakkas enne Cleveroni ja kõiki muid asju.

Milline oli teie elu esimene töökoht praeguses tegevusvaldkonnas?

Isa abitöölisena, kuna isa oli ehitaja, siis paratamatult oli esimene töökoht selles valdkonnas abitööline olla. Ülikooli ajal sai natuke toimetatud isa ettevõtte kõrvalt oma asjadega ka, aga esimene peatöövõtu kogemus tekkis ülikooli ajal praktikal, kui läksin Betonex Ehitusse, mis tegeles tol hetkel kortermajade ehituse peatöövõtuga.

Milline on olnud teie teekond juhi kohani?

Ülikooli ajal sai praktikatel käidud ja peale ülikooli toimetasin natuke aega enda ettevõttega. See ei tasunud majanduslikult masu tõttu ära, seega hakkasin tööd otsima ja sattusin tööle AS Remetisse. Esialgu alustasin antud kohas töötamist objektijuhina, siis juba projektijuhina ja hiljem pakuti müügidirektori ja juhatuse liikme ametikohta.

Umbes kuus aastat tagasi sai otsustatud, et võiks oma ettevõtte alt pakkuda peatöövõtu teenust. Võtsin ühendust oma sõprade Mardi ja Olariga (Mart Loik ja Olari Aavik on koos Akenpärgiga Dreibau omanikud – toim.), kes toimetasid Saaremaa ehitusturul. Tegin neile ettepaneku koos Mandri-Eestis ehitusteenust pakkuma hakata ning sai loodud ettevõtte Dreibau.

Milline on teie peamine roll praeguses ametis ja milline näeb välja teie tavapärane tööpäev?

Viimase lajal olen lisanud oma päevakavasse ka hommikused trennid. Varasemalt tundus, et uni on magusam ja alustasin päeva tunnike hiljem kui praegu. Olen üritanud olla nagu Hunt Kriimsilm, mitme ameti peal korraga: nii projektijuht, eelarvestaja kui ka juht. Paratamatult vahepeal hakkab kusagilt kärisema, kui üritan liiga palju korraga ette võtta.

“Paratamatult vahepeal hakkab kusagilt kärisema, kui üritan liiga palju korraga ette võtta.”

Oliver Akenpärg

Nüüd proovin asju vaiksemalt võtta, et keskenduda mitte nii väga objektide juhtimisele, vaid töö juurde toomisele ja üldasjajamisele. Tavapärane tööpäev on ikkagi paratamatult kaheteist tunni kanti, selle vastu nagu ei saa kuidagi. Õhtuti alates peale viite tekibki aeg, kus sa saad rahulikult hoopis tööle keskenduda, sest päeval on ikka nii palju jooksmist. Elu paratamatus vist sellisel ametipositsioonil.

Ilmselt juhtub teil tihti seda ka, et tööpäev kujuneb kaheksast tunnist oluliselt pikemaks. Milline on olnud teie kõige pikem tööpäev?

Seda ma mäletan väga hästi. Rekordtööpäev on 49 tundi jutti. Ma vahepeal võib-olla magasin pool tundi, aga mitte rohkem kindlasti. See oli Remeti ajal kunagi, kui ehitasime Juhkentalis kortermaja. Päeval käisid tavapärased ehitustööd, aga õhtul pidime sulgema Juhkentali tänava, kuna algasid veetrassi ehitustööd.

Ja kui ma mäletan õigesti, siis öösel kell kolm või neli selgus, et tööprojekt on vale. Trasside läbimõõdud ei klappinud. Meil ei olnud vastavaid osasid, et veetrassi ära ühendada, aga hommikul pidime liikluse avama. Lükkasime “kaeviku” kinni, hommikul avasime liikluse ja hakkasime otsima üle Eesti taga uusi vastavaid juppe. Lõpuks leidsime need Rakverest ja siis järgmine öö läks sama töö edasi. Lõpus oli tohutu väsimus, aga töö sai tehtud.

Ma olin siis 25-aastane, eks siis oli jaksu rohkem sellised avantüüre ette võtta…

Hiljem enam sel moel inimvõimete piire kombanud ei ole?

Ei ole nii proovinud.

Kui palju teie ajast kulub klientidega suhtlemisele?

Kuna ma ise juhin ka projekte, siis kindlasti kolmandiku ajast suhtlen tellijatega.

Mis on olnud teie senine kõige mahukam või kõige kauem kestnud ehitusprojekt?

Kõige kauem kestnud ehitusprojekt on paratamatult oma maja ehitus. See on vist lõputu asi. Kaua see nüüd kestnud on? 11 aastat vist. Maja on valmis ja sees elada saab, aga ikka on veel nipet-näpet tegemata ja siiani pole veel suutnud valmis ehitada saunamaja. See ootab oma järge.

“Kõige kauem kestnud ehitusprojekt on paratamatult oma maja ehitus.”

Oliver Akenpärg

Aga kui rääkida tööalaselt, siis arvan, et kõige kauem kestnud ning kõige mahukam objekt on olnud minu jaoks vist Kohtla-Järve ühishoone. Selle objekti ehitamine läks materjalide defitsiidi tõttu natukene pikemaks, kui planeerisime.

Mida te peate seniseks suurimaks tööalaseks või ärialaseks õnnestumiseks?

Ma ei oskagi öelda niimoodi… Mis on õnnestumine? Ma arvan, et õnnestumiseks võib pidada seda, et oleme suutnud oma meeskonnaga algse plaani täita, kui Dreibau lõime ja oleme suutnud Dreibau tööle saada.

Millised on olnud senise karjääri olulisemad õppetunnid?

Kõige olulisemad õppetunnid sain Remetis Aivarilt (Aivar Lehtmets on Remeti omanik – toim.).

Esiteks: kõige tähtsam on see, et sul peab olema neli-viis plaani iga asja jaoks.

Teiseks: keerulises olukorras tuleb rahulikuks jääda ja mõelda, mida saab teha, mis on sinu võimuses. Kõik, mis pole sinu võimuses, sellele ei tasu liigselt keskenduda.

Mis on ehitusvaldkonnas tegutsemise juures kõige meeldivamad aspektid?

Minu jaoks isiklikult on kõige meeldivam aspekt see, kui võidad riigihanke napilt. Pärast seda tulevad ainult probleemid. Järgmine õnnelik hetk on siis, kui sa oled selle objekti valmis saanud, tellijale üle andnud ja objekt on allkirjaga vastu võetud. Kõik ülejäänu on üks suur probleemide rägastik.

Mis on senise kogemuse põhjal kõige ebameeldivamad tendentsid ehituses?

Kõige hullem on see, et kõik on ennustamatu — kunagi ei tea, mis võib ette tulla, eriti viimastel aastatel. Puudub stabiilsus.

Aga kui rääkida senise karjääri kõige ebameeldivamast hetkest, siis mäletan seda väga hästi. Sain tellija käest sõimata asjade eest, milles ma süüdi polnud. Tellija elas oma muud pahameelt vist minu peal välja ja küsis minu käest: “Miks sa vait oled? Miks sa midagi ei vasta?”. Ma ütlesin, et vahet pole, mida ma sulle vastan, sa saad sellest ainult uut tuld juurde. Sain vastuseks “Mine sa ka tead küll kuhu!” ja tellija kõndis minema mu juurest.

Milliseid ütleme, ehitusvaldkonna ettevõtteid võiks teie hinnangul teistele eeskujuks tuua?

Neid ehitusettevõtted on palju, mida võib eeskujuks tuua. Kõik on ühtemoodi tublid olnud. Eks kõigil on õnnestumisi ja ebaõnnestumisi olnud, aga tublidus ei tule ainult õnnestumistega. Pigem oskan ma välja tuua, kes ei ole eeskujuks. Need on Facio-taolised ettevõtted.

Mida te täpsemalt silmas peate?

Ettevõtted, kus pahatahtlikkust on nagu palju, otse öeldes ja see on teatud kindel käekiri aastast aastasse. Lubaduste pidev mittetäitmine ja otse öeldes kogu peatöövõtja maine ja ehitajate maine alla tõmbamine. Sellega seoses kannatavad ju paljud kõrvalseisjad.

Kas on teie hinnangul midagi, mida oma tegevuse tõhustamiseks konkurentidelt õppida?

Vastus ongi see, et kõige paremini õpime konkurentide vigadest ja eksimustest. Mainimata ei saa ka jätta Eesti suurimaid ehitusettevõtteid, kellel on suur võimekus ja suudavad kompetentsi hoida, nii, et neilt on kogu aeg midagi õppida.

Millisena te näete lähiaastate arenguid ehitussektoris?

Lähiaastaid on üsna võimatu ennustada, ütleks ma selle peale. Väga palju sõltub tegelikult euriborist ja sellest, mis maailma majandus teeb. Seda me täpselt ei tea. Võib-olla aastaks suudame ette ennustada. Euribor püsib siiamaani veel kõrge ja järelikult erasektor väga aktiivseks tõenäoliselt ei saa muutuda.

“Lähiaastaid on üsna võimatu ennustada.”

Oliver Akenpärg

Teadmatust lisab muidugi Ukraina sõda. Kolmandaks probleemiks on kerkinud terrorism, mille mõju me ei oska ennustada, sest juba praegu on olnud probleeme, et üks põhilistest veeteedest-kanalitest on vahepeal rünnakute tõttu kinni olnud. See mõjutab ehitusseadmete tarneid.

Aga kas sellises olukorras on ettevõtjatel ehitussektoris võimalik midagi teha, et tagalat kindlustada või eelseisvaid võimalikke probleeme vähendada või vältida?

Pead kohanema kogu aeg, see on põhiline. Ellujäämine sõltub sellest, kui kiiresti sa suudad kohaneda ja kui kiiresti või kui hästi suudad natukenegi etteennustada.

Tuleb uue olukorraga leppida ja aru saada, milliseid samme edasi astuda.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.