Liigu sisu juurde

Ehitaja väidab kohtus, et Endoveri arenduses lagunesid koost ja muutusid kasutuskõlbmatuteks kõik 151 vanni

Endo Tõnuveri (vasakul) ehitusfirma vaidleb kohtus Aurora Pargi arendusse 151 vanni müünud Dekovabrik OÜga, mille omanik oli tehingu ajal Margo Kõrkjas (paremal).Foto: Ehituslehe kollaaž

Endoveri ehitusfirma vaidleb kohtus neile seitsme aasta eest Aurora Pargi arendusse 151 vanni müünud firmaga ja nõuab ligi 170 000 euro suurust kahjutasu, sest väidetavalt kõik vannid deformeerusid, lagunesid koost ja muutusid kasutuskõlbmatuteks.

Kinnisvaraarendaja Endoveri omanikule Endo Tõnuverile kuuluva ja Endoverile ehitustöid tegeva Metropoli Ehituse hangete ja järelteeninduse osakonna juhataja Priit Parktal ütles, et kohus on tellinud vannide ekspertiisi, mis kinnitab, et tarnitud vannid olid praagid. Rohkem ta käimasolevat kohtuvaidlust kommenteerida ei soovinud.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Vannid müünud Dekovarbik OÜ-d esindav vandeadvokaat Denis Polman rääkis, et kohtus vaieldakse 2016. aasta detsembris Astangul Aurora Pargi arenduse kolme kaheksakorruselisesse kortermajja paigaldatud vannide üle. 

Aurora Pargi kolm kortermaja Tallinnas Astangu linnaosas.Foto: Endover

Polmani sõnul oli tegemist raamita plastvannidega, mille eest Dekovabrik sai ligi 27 000 eurot ehk 177 eurot ühe vanni eest. “Maruodavad vannid,” hindas ta.

Polmani sõnul olid vannid mõeldud nišši kolme seina vahele paigutamiseks ja nende esikülg kaeti PVC-paneeliga. Tema teada oli probleem selles, et esipaneelid kukkusid maha, aga kohtu tellitud ekspertiis leidis, et vannid olid vale konstruktsiooniga ja valest materjalist. Polmani sõnul olid vannid küll kõige odavamast hinnaklassist, aga suure ja kogenud Poola tootja Besco kaup, mis kõikidele standarditele vastab.

Polman on püüdnud vannitootja Bescot vaidlusesse kaasata, aga tema sõnul on Metropoli Ehitus sellele millegipärast algusest peale vastu seisnud. Ta pakkus, et ehk on vastaspoole probleem selles, et siis peaks ehitusfirma vaidlema väikese Eesti vahendaja asemel suure tootjaga, kellel on võitluseks rohkem vahendeid.

Kui Polmani väitel maksis Metropoli Ehitus vannide eest 26 772 eurot, siis kahjutasu nõuab firma 168 825 eurot, sest sellele summale oli teinud Eesti vannitootja Balteco vannide väljavahetamise pakkumise. Tema sõnul on pakkumises märgitud vannid raamidel ja kõrgemast hinnaklassist.

Polman ütles, et tema teada on vannid majades vahetamata ja tegemist on ainult hinnapakkumisega. 

Parktal Metropoli Ehitusest ei vastanud, kas kõik vannid on majas välja vahetatud, aga kinnitas, et nemad on oma klientide ees olukorra lahendanud.

Ehitusleht rääkis ühe Aurora Pargis korterit omava inimesega, kes ütles, et tema korteris on vann vahetatud – ta ei ostnud korterit arendajalt ja imestas, kui talle korteri müünud inimene rääkis, et üsna uues korteris on vann juba vahetatud. Kuuldes nüüd kohtuvaidlusest, muutus see jutt tema jaoks loogiliseks. 

Samuti on ühel Aurora Pargi korteri müügikuulutusel näha vannil Balteco logo ehk ka sinna on uus vann toodud.

Polman ei uskunud, et vahetatud vannide eest on maksnud Metropoli Ehitus. Ta pakkus, et ehk on inimesed ise vannid välja vahetanud, sest hoolimata tema soovist ei ole Metropoli Ehitus kohtus vannide vahetuse eest maksmist tõestanud. 

Metropoli Ehitusel püüab vannivaidlusesse kaasata ka kolmandat osapoolt, sest aasta algusest Dekovabrikut enam eraldi äriühinguna ei eksisteeri. Mitu märki viitab, et selle aasta alguses on senine omanik Dekovabriku suunanud firmade surnuaeda:

  • Ettevõttel on uus omanik ja juhatuse liige Jürgen Kirsis, kes on äriregistri andmetel seotud 112 ettevõttega, millest valdav osa on kustutatud, likvideerimisel või pankrotis.
  • Ettevõte liideti Tartumaal asuva ettevõttega, mis pole esitanud ühtegi majandusaasta aruannet, küll aga on firmal maksuvõlg summas 19 000 eurot.

Metropoli Ehitus tahab kohtuvaidlusesse kaasata ka osaühingu Sisustustrend, sest nende hinnangul on Dekovabriku majandustegevus tegelikult kolinud sellesse firmasse ja see peaks vastutama ka Dekovabriku kohustuste eest.

Omanikud ja juhatus on Dekovabrikul ja Sisustustrendil erinevad, kuid viimane on üle võtnud Dekovabriku kodulehe deko.ee ja Dekovabriku eelmine omanik Helena Kõrkjas on kevadel, kui ettevõttel oli juba uus omanik, sotsiaalmeedias selle postitust jaganud.

Dekovabrik on 2011. aastal asutatud ettevõte, selle omanikud on olnud nii Margo kui ka Helena Kõrkjas. 

Margo Kõrkjas 2013. aastal, kui kurtis Õhtulehele, et pood ei müünud talle tema kahtlasele minevikule viidates arvutit.Foto: Õhtuleht/Scanpix

Margo Kõrkjas on sisustusäris toimetanud paarkümmend aastat – 2002. aastal kirjutas Eesti Päevaleht, et müügiketi Viimistlusvikerkaar omanud Kõrkjas põgenes miljonikroonise võla nõudjate eest Hispaaniasse, sest väidetavalt ähvardati teda tappa. Lisaks võlanõudjatele otsis Margo Kõrkjast samal ajal ka keskkriminaalpolitsei, kes kuulutas ta rahvusvaheliselt tagaotsitavaks, sest kahtlustas teda Hansa Liisingult 9,3 miljoni krooni väljapetmises. 

Kõrkjas vahistati Tallinna lennujaamas, kui saabus vabatahtlikult Hongkongist tagasi Eestisse. Ta pääses vabadusse, kui oli maksnud miljoni krooni suuruse kautsjoni. Õhtulehe andmetel nõustus prokurör 2006. aasta lõpus kriminaalasja lõpetama, sest Kõrkjase ja tema kaaslaste vastu esitatud tsiviilhagidest loobuti.

Kohtuvaidlus Endoveri arenduse vannide üle jätkub. Dekovabrik soovib vannidele uut ekspertiisi. Vaidlus selle üle, kas Dekovabriku tegevus on üle läinud Sisustustrendile, pole veel alanud.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega