Liigu sisu juurde

Suure laenukoorma all ägav YIT grupp müüb ärisid ja kärbib, Eestis võib kümnekonnale koondatud inimesele tulla lisa

YIT Espoos asuv Espoon Bulevardi - nimeline uusarendus on üks paljudest, mis pikisilmi uusi elanikke ootab. Foto: YIT

YIT on eluasemeturul toimunud olulise jahenemise tõttu keerulises olukorras, ettevõte on koondanud inimesi ja laenukoorma vähendamiseks mitmed ärid müüki pannud.

2023. aasta märtsis koondas YIT Soome haru 130 töötajat ja juhti. Eestis kaotas sama koondamislaine käigus töökoha kümmekond inimest, ent tulevikus võib olla vajalik Eesti äri veelgi rohkem koomale tõmmata, tunnistas YIT Kesk- ja Ida-Euroopa riikide elamumajanduse valdkonna juht Tom Sandvik Ehituslehele.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Töötajate arv sõltub jätkuvalt turusituatsioonist, nagu ka eluaseme- ja tööruumide nõudlus ning ehitustööde nõudlus,” sõnas Sandvik.

Sandviki sõnul Eesti äri müüki YIT-il plaanis pole. “YIT loobus Eesti asfaldiärist juba mõned aastad tagasi ja hetkel rohkem selletaolisi plaane pole,” kinnitas ta. “Oleme võtnud kohustuse arendada oma äritegevust Eestis pikaajaliselt vastavalt turuolukorrale.”

Sandvik tõdes, et kõrgemad intressimäärad avaldanud kahjulikku mõju ettevõtte tegevusmahule. Turgude ebakindlus on tema endiselt suur ning turu taastumist oodatakse alles aasta lõpus. “Ettevõtete laenude rahastamine on pankade suurema ettevaatlikkuse tõttu olnud keeruline. Balti riikides ja Kesk-Euroopa idaosas valitsenud inflatsiooni ja intressimäärade tõus mõjutasid turuolusid samuti negatiivselt,” lisas Sandvik.

1500 müümata korterit

Kui Eesti turul on ettevaatliku käitumise tulemusena suudetud suure laovaru tekkimist korterite näol vältida, siis Soomes on olukord ettevõtte jaoks märksa hapum. Juuni lõpu seisuga oli YIT-l Soomes müügiks valmis ja ehitusjärgus kokku ligikaudu 1500 korterit.

Eestis on hetkel kokku ehitusjärgus ja valmis kortereid ligikaudu 125. Suurim erinevus Eesti ja Soome vahel on asjaolu, et Eestis on hetkeseisuga müümata vaid kaks korterit.

“Arvestades Eesti madalat nõudlust eluaseme järele, algatab YIT praegu uusi eluasemealgatusi vaid kaalutletult ja valikuliselt,” sõnas Sandvik “Aga me suurendame oma võimekust eluasemeprojekte algatada, et olla valmis olukorraks, kui turuolukord muutub.”

YIT Grupi juht Heikki Vuorenmaa tunnistas Soome väljaandele Rakennuslehti, et suure hulga müümata eluruumide tõttu on ettevõtte võlatase liiga kõrge. Selle vähendamiseks kaalub YIT mitme äri müüki. Kui ostjad leitakse, on ettevõte valmis loobuma muuhulgas oma tuuleenergia projektide portfellist, Rootsi infraärist ja osalusest Helsingi Pasila Tripla ostukeskuses. Nende varade müügist võib ettevõte Vuorenmaa hinnangul kokku teenida kuni 400 miljonit eurot. Tema sõnul on tõenäoline, et vähemalt osa eelnimetatud äridest vahetab sel ja järgmisel aastal omanikku.

2023. aasta juuni lõpus oli YIT grupi intressi kandev võlg 978 miljonit eurot ja intressi kandev netovõlg 819 miljonit eurot. Varade müügiga loodab ettevõte laenutaset ligi poolevõrra kärpida.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.