Ei taha, et päikesepaneelid katuselt minema lendaks? Tasuta veebiprogramm leiab õige kinnitusvahendi
Üle 60 päikesepaneelide paigaldaja ja projekteerija käis kuulamas Onnineni seminari, kus kinnitustarvikute tootja K2 Systems tutvustas programmi, mis võimaldab kiirelt leida sobivaima kinnitussüsteemi viil- ja lamekatustele.
“Kõige kriitilisem koht on just lamekatused, kus paneelid hoitakse paigal ballasti abil,” ütleb Onnineni päikeseenergia tootelahenduse juht Kalev Koppel.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Näiteks on Kuressaarest teada mitu juhtumit, kus tugev tuul viis paneelid katuselt minema. Inimesed õnneks viga ei saanud, aga ligidal asuvad autod küll.
Arvutusprogramm pakub lahenduse
K2 Systems on üle maailma tegutsev ettevõte, kes oma Saksamaal asuvates tehastes arendab välja usaldusväärseid päikesepaneelide kinnitustarvikuid. Eriti on spetsialiseerutud just viil- ja lamekatustele ning nende erinevatele kattematerjalidele.
Ettevõte testib oma toodete tõhusust laborites ja tuuletunnelites ning on välja töötanud ka netipõhise programmi, mis aitab leida igale katusele ja materjalile õige kinnitustarviku. Igaüks saab sinna teha konto ja sisestada vajalikud andmed.
K2 Base ühendub Google Mapsiga ja pärast aadressi sisestamist tuleb osa infot sisse automaatselt. Ilmaolud Eesti objektide kohta on praegu vaja veel käsitsi sisestada. Õige pea muutub ka see automaatseks ja programm teab ise, kuidas erinevad tuule- ja lumeolud näiteks Kuressaares ja Haanjas.
Kui andmed hoone ja selle paiknemise kohta on sisestatud, teeb programm tugevusarvutused ja pakub välja sobiva, detailideni täpse lahenduse valitud päikesepaneelile. Enamik suurte tootjate päikesepaneelidest on programmis sees ja mida ei ole, selle kohta saab sisestada vajalikud andmed.
Koopia ei asenda originaali
“On väga tähtis, et paneelide kinnitamiseks valitud lahendus põhineks arvutustel,” rõhutab Koppel. See aitab vältida ka seda levinud eksimust, et lamekatusele paigaldatud paneele kinni hoidev ballast pole piisavalt raske. Pisiasjad loevad. Erinevatel katusekattematerjalidel on erinev hõõrdetegur ja sedagi tuleb ballasti arvutamisel arvestada.
Eestis tehakse ka kohapeal tuntud tootjate paigalduslahendusi järgi, aga nö silma järgi kopeeritud lahendus ei anna mingit garantiid, et tulemus on sama, mis originaalil. Kas materjali tugevus on sama? Äkki paigaldati tuulesuunajad vale nurga all või jäeti hoopis panemata?
“K2 Base teeb nii projekteerija kui paigaldaja elu lihtsamaks,” ütleb Koppel. See aitab leida kiiresti kõige optimaalsema paigalduslahenduse ja annab kindluse, et paneelid ei lähe lendu.