Elamumess 2025: “Oaasi” majas kohtuvad Jaapani ajatu arhitektuur, hubasus ning funktsionaalsed keskonnasõbralikud lahendused

Sel suvel esimest korda Eestis toimuv Elamumess 2025 toob külastajatele võimaluse näha erilisi arhitektuurilahendusi, mis toovad kokku rahvusvahelised mõjutused ja kohaliku arhitektuuri. Nostra juhatuse liige Urmo Kaasik esitleb messil eramut “Oaas”, mille idee sündis koostöös Jaapani arhitekti Tomomi Hayashiga.
Tomomi Hayashi hoone arhitekuurses käekirjas peegeldub lihtsus ja looduslähedus, mis loovad hoones avatud ning valgusküllase atmosfääri ning sobituvad golfiküla imelise loodusega.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Elamumessil esitletav eramu “Oaas” eristub teistest just nutika ruumiplaneeringu ja looduslähedase kontseptsiooni poolest. “Maja keskosas on kõrged laed ja aatrium, mille kaudu tuuakse loodus tuppa igal aastaajal,” kirjeldab Kaasik. “Meil on Eestis neli aastaaega ja mitmekesine loodus. Pikaks talveperioodiks on maja keskele loodud roheline oaas, mida vaadates saab silm puhata aasta ringi.”
Loodusega ühenduse loomine on “Oaasi” projekti üks põhiideid. Avatud planeering, looduslikud materjalid ja hoolikalt läbimõeldud detailid annavad majale hubase ja samal ajal kaasaegse ilme.
Jaapanist inspireeritud eramu “Oaas” sise- ja välisviimistluses on olulisel kohal kvaliteetne ehitus ja ajatud lahendused. “Meie eesmärk on teha midagi, mis oleks ajas kestev, võimalikult väikese CO2 jalajäljega nii ehitamisel kui ekspluatatsioonis. Sisearhitektuuris proovime leida hubaseid lahendusi, mis oleksid ka kümne aasta pärast kodused ning vajadusel lihtsate võimalustega uuendatavad,” selgitab Kaasik.
Just läbimõeldud detailid teevad selle maja eriliseks. “Näiteks põranda kõrgused võrreldes avatäidetega on arvestatud nii, et põrandaviimistluse paksus ei tähenda ümberehitustöid. Samuti oleme ehitanud hoonele varutoite võimaluse, et soovi korral generaator ühendada – kõik need väikesed, aga olulised nüansid muudavad maja funktsionaalsust ja esteetikat,” räägib Kaasik.
Kaasiku sõnul on “Oaasis” kasutusel nutikaid lahendusi, mis muudavad igapäevaelu mugavamaks. “Näiteks WC-potist ventilatsiooni väljatõmbe süsteem, mis tagab, et lõhnad ei leviks ruumi.” Mõeldud on ka kodumasinate nutikale paigutusele: robotniiduki ja robottolmuimeja jaoks on juba ette nähtud peidetud asukohad koos masinatele vajalikega.
Maja on varustatud kaasaegsete ventilatsiooni- ja küttelahendustega, mis tagavad madala energiatarbimise ja kõrge kasutusmugavuse. “Sooja- ja niiskustagastusega ventilatsioon, maaküte, jahutus, PV-paneelid on tänapäevane standard, aga meie eesmärk oli teha need lahendused ajas kestvaks ja võimalikult hooldussõbralikuks,” räägib Kaasik.
“Oaasi” maja fassaad on Jaapani yakisugi-stiilis, mis tähendab, et puit on põletatud, harjatud ja kaitseks peitsitud. “See tehnika annab puidule unikaalse ja vastupidava viimistluse. Värvitoonid varieeruvad sõltuvalt valguse nurkadest ning annavad majale sügavust ja iseloomu,” selgitab Kaasik.
Majas on ka suured klaaspinnad ja minimalistlik siseviimistlus, et luua puhas, valgusküllane ja harmooniline ruumilahendus, kus pisidetailid lubavad üllatada.
Eesti esimene Elamumess toimub 4.-8. juunil ning 11.-15. juunil Jõelähtmes Estonian Golf & County Club Golf Resort arenduses.