Arhitekt Tomomi Hayashi: maja peab olema piisavalt paindlik, et koos elanikega ajas muutuda

Eesti esimene Elamumess 2025 toob külastajateni rahvusvahelise arhitektuuri ja kohaliku ehituskultuuri sümbioosi. Üks messi projektidest on Oaasi maja, mille autoriks on Nostra arhitekt Tomomi Hayashi.
Oaasi maja eristub oma nutika ruumiplaneeringu ja valguslahenduste poolest. “Kui seda maja vaadata, siis on kohe aru saada, et see on väga minimalistlik. Maja sees on neli plokki, mille keskel on tuumik – see on kogu selle kontseptsiooni süda, kuhu valgus koondub,” selgitab Hayashi.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Maja paigutuse ja valguslahenduste läbimõtlemine oli Hayashi jaoks üks suurimaid prioriteete. “Valgusrežiim on selle maja unikaalseim omadus. Kuidas valgus siseneb, kust see tuleb ja milline on vaade – see ongi see, mis määrab maja olemuse,” kirjeldab arhitekt.
Elamumessil esitletav Oaasi maja pole lihtsalt visuaalselt ilus, vaid ka praktiline ning kohandatav elukeskkond. Hayashi sõnul on oluline, et maja oleks paindlik ning elanikud saaksid seda aja jooksul enda vajaduste järgi kohandada. “Maja peaks olema piisavalt paindlik, et kui elanik soovib midagi muuta, teha mööbli teistmoodi või lisada midagi uutmoodi, siis see oleks võimalik. Kodu ei tohiks olla jäik struktuur, mis muutub kiiresti kasutuks. Hoone peab saama elanikega koos edasi elada,” sõnab Hayashi.
Hayashi sõnul on Oaasi maja puhul palju detaile teadlikult peidetud, et hoida minimalistlikku esteetikat. “Me soovisime kõik mittevajalikud asjad ära peita, et esile tõuseks see, mis on tõeliselt oluline – valgus, ruumi tunnetus ja arhitektuuri puhtus.”
Hayashi usub, et hea arhitektuur ja arhitekt ei järgi moetrende, vaid loob ajatut väärtust. “Oaasi maja ei ole loodud vastavalt värskeimatele trendidele – see kontseptsioon töötati välja juba varem. Meie eesmärk oli teha midagi, mis kestaks ajas.” Tema sõnul peab arhitekt mõtlema aastaid ette. “Kui me projekteerisime Eesti Rahva Muuseumi (ERM), siis võttis see protsess ideest valmimiseni aastaid. Selle ajaga võib paljugi muutuda, aga hea arhitektuur peab vastu pidama ja olema jätkuvalt ajakohane.“
Kuigi Hayashi nimi on rahvusvaheliselt tuntud, rõhutab ta, et hea arhitektuur sünnib alati koostöös meeskonnaga. Tema sõnul on õigete inimeste ja hetke kokkusattumine see, mis loob arhitektuuris parimaid lahendusi. “Arhitekt ei ole kunagi üksi. See, et meie töid tunnustatakse, on meeskonna ühine saavutus.”
Eesti esimene Elamumess toimub 4.-8. juunil ning 11.- 15. juunil Jõelähtmes Estonian Golf & County Club Golf Resort arenduses.