Liigu sisu juurde

Estateguru kinnitab, et pelmeenitehases huvide konflikt puudub, erakordne skeem ehitati investorite kaitseks

Pelmeenitööstuse tootmisruumid, mille omanik on laenumaksete täieliku tasumiseni ühisrahastusplatvorm Estateguru.Foto: EERO VABAMÄGI / POSTIMEES / Scanpix

Estateguru kinnitas, et pelmeenitehasele laenuraha kogudes firmal huvide konflikt puudub ja platvorm on vormistatud kinnistu omanikuks, et kaitsta investorite huve.

Ehitusleht kirjutas nädala eest, et Estateguru kogus laenuraha pelmeenitehasele ja jagas selle kohta võimalikele investoritele valeinfot, mis ettevõtet tegelikkusest paremas valguses näitas. Artikkel tõstatas ka küsimuse pelmeenitööstuse poolt platvormile iga kuu makstava 40 000 euro suuruse rendi kohta: kas see võiks olla Estategurule rahaline lisamotivatsisoon tööstust elus hoida ja leida sellele lisaraha?

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Ehitusleht ootas enne loo ilmumist Estateguru selgitusi kolm nädalat, kuid ei saanud neid.

Täna saatis Ehituslehele kampaania kohta kirjalikud vastused Estateguru Eesti juht Tauri Tiik. Ta selgitas, et vastused viibisid, sest platvormi meediapäringutele vastamise korralduses toimusid ümberkorraldused.

Tiigi hinnangul pani Ehituslehe artikkel Estateguru mitmel juhul põhjendamatult halba valgusesse.

Kellel on ajatamata maksuvõlg?

Tiik ei olnud nõus Ehituslehes ilmunud väitega, et platvorm on jaganud võimalikele investoritele valeinfot, kui väitis, et kõik ettevõtte maksuvõlad on ajatatud.

“Vastavalt Estateguru kehtestatud reeglitele oleme laenude väljastamisel kontrollinud Startup Balticu nõuete ajalugu EMTAs ning kehtivaid võlgnevusi ei ole,” kirjutas Tiik.

Kampaania tutvustuses ei rääkinud Estateguru sõnagi Startup Balticu majandustulemustest, vaid selle tütarfirmast Eesti Pelmeenitööstus, mis laenu katteks raha teenib ja millel on ajatamata maksuvõlg.

Täpsustavale küsimusele, kas see on Estateguru reeglite kohaselt sobiv lahendus, kui maksuvõlglasest klient võtab laenu probleemideta äriühingusse, aga laenu teenindama hakkab maksuvõlglasest äriühing, vastas Tiik: “Antud kaasuses ei ole Eesti Pelmeenitööstus meie klient. Tegemist on Estateguru kliendi rentnikuga, kes ei ole Estateguru vahendatud laenu tagatiseks oleva vara omanik ning seega ei saa meie Eesti Pelmeenitööstus OÜ kohta kommentaare jagada.”

Estategurul muu ärihuvi puudub

Tiik kinnitas, et kinnistu on toodud kuni laenujäägi likvideerimiseni Estateguru tütarfirma omandisse ja rendimaksed liiguvad läbi selle äriühingu, et kaista võlausaldajate huvisid. “Meil puudub mistahes huvide konflikt või varjatud huvi ning kõik sammud on tehtud vaid investorite huvide paremaks kaitseks ning see info on olnud avalik,” kirjutas ta. 

Tiik selgitas, et juba algusest peale on investorite huvide kaitseks võetud kinnistu Estateguru tagatisagendi kontrolli alla, kuid Startup Balticul on lepinguline õigus see enda valdusesse tagasi saada kohe, kui kõik kohustused on korrektselt täidetud.

“Investorite huvide kaitseks oleme võtnud kasutusele rahavoo pandi mudeli, mis tähendab, et rendimaksed laekuvad esmalt meie tagatisagendi loodud ettevõttesse Külmavill, mis peab sealt esimesena kinni investoritele perioodi eest ette nähtud intressi,” kirjutas Tiik. “Sellest üle jääv summa kantakse iga kord Startup Balticule.”

Tiik tõdes, et sarnase struktuuriga projekte Estategurul Eestis rohkem pole olnud. “Selline tehingu struktuur oli meie poolt kliendile koostatud, eesmärgiga kaitsta investorite huve maksimaalselt ning välistada igasugune võimalik pahatahtlikus vara omandavate juriidiliste isikute poolt,” selgitas ta. “Lisaks oli antud tehingu puhul esmakordselt finantseerides tegu pankrotipesast vara väljaostuga, mis tingis suuresti sellise tehingu struktuuri väljatöötamise ja kasutamise. Tänasel päeval saame kinnitada, et kõik osapooled on oma kohustusi eeskujulikult täitnud ning kõik maksed on laekunud meile õigeaegselt.”

Tiik leidis, et Ehituslehe arvutuskäik, mille kohaselt kuluks senisel tasemel kasumit teenides laenu põhiosa maksmiseks 250 aastat, on põhjendamatult irooniline. “Kui ettevõte suudab teenindada mitmendat aastat järjest päris mahukat laenuportfelli ning teenida samas ka kasumit, siis see on meie nägemuses toimiv ärimudel,” nentis ta.

Tiik kinnitas, et kogu ligikaudu kolmeaastase perioodi vältel ei ole pelmeenitehase laenude teenindamisel olnud probleeme laekumistega. “Põhimõtteliselt võiks investorite vaates seda mudelit jätkatagi aastaid või aastasadu, kui soovite, ning tähtaegade saabudes uute rahastusvoorude kaudu refinantseerida vanemaid laene – investorid teenivad nii ju pidevalt korralikku intressi, mis ongi investorite huvi ja laenutegevuse mõte,” kirjutas ta. “Lisaks korrektsele maksekäitumisele on laenud endiselt tagatud nii varade kui meie poolt seatud ning eelpool kirjeldatud täiendavate meetmetega.”

Pelmeenitehast juhib maksupettuse eest süüdi mõistetu?

Estategurult laenu võtnud firma omanik ja pelmeenitehase juhatuse liige on Svetlana Kalev, kuid möödunud sügisel esines saates “Kuu-uurija” pelmeenitehase juhina tema abikaasa Marko Kalev.

Marko Kalevile mõistis kohus 2016. aastal tingimisi vangistuse maksupettuses osalemise eest. Mehelt mõisteti välja ka üle miljoni euro. Eelmise loo ilmumise järel võttis Marko Kalev Ehituslehega ühendust ja saatis karistusregistrist väljavõtte, et tal puuduvad hetkel karistused – need sai kantud 2017. aastal. Ta tundis huvi, kust pärineb info, et ta on Svetlana Kalevi abikaasa, kuid seda väidet ta ümber lükata ei soovinud.

Tiik ütles, et Svetlana Kalev on ettevõtte esindaja olnud alates projekti esimesest finantseerimisest Estategurus. “Me usaldame oma kliente ning oleme teinud omalt poolt kõik, et kontrollida võimalikke riske ning sellest tulenevalt oleme otsustanud projekti finantseerida,” kirjutas ta. “Kui vaadata kliendi ajalugu Estategurus, siis saame kinnitada, et tegu on eeskujulikult oma kohustusi täitva ettevõttega ning Svetlana Kalev on ettevõtet juhtinud rahuldavalt, sealhulgas teenindanud ka ettevõttevõttele võetud kohustusi rahuldavalt läbi kahe kriisi.”

Tiik nentis, et ei oska öelda, kas Svetlana Kalev küsib oma abikaasalt nõu ettevõtte juhitmise osas, sest pole olnud põhjust sel teemal arutada.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.